DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Team News | Schools Cup Semi-Finals This Week

27th February 2024 By The Editor

Team News | Schools Cup Semi-Finals This Week

There are a number of semi-finals taking place this week in the Munster Schools Boys Junior Cup, Girls Junior Cup and the Pinergy Munster Schools Girls Senior Cup.

Please see team selections below for this week’s schools fixtures:

CBC v Ardscoil Rís | Munster Schools Boys Junior Cup Semi-Final

Tuesday 27th February 1.30pm Virgin Media Park

CBC: Eamon O’Sullivan; Rory Cullinane, Malachy O’Leary, James Martin, Thomas Nixon; Donal Barry, Dave O’Connell; Seán Fitzpatrick, Alexander Coakley, Michael Murray; Harry McCarthy, Joseph Neville; Sam Healy, Michael Quill, Riain O’Farrell.

Replacements: Danny Lynch, Adam Carroll, Ciarán Newcombe, Alex McDonald, Barry McGinn, Jack Dineen, Darragh Twomey, Cathal Walsh, Darren O’Connell, Donal O’Connor.

Ardscoil Rís: Najim Jagana; Oisin Healy, Dylan Quirke, Ryan McCormack, Daniel Curran; Jack Thorne, Louis O’Flanagan; David Geaney, Paul Oyedeji, Tom Maher; Cathal O’Doherty, Brian O’Loughlin; Marcus Glennon, Brendan Morrissey, Leo Carman.

Replacements: Samuel Golden, Thomas McNamara, Alex Higgins, Cormac O’Dwyer, Edmund Hillery, Paul Gleeson, Cian Cronin, Jamie Bell, George Barry, Charles Carey.

St Anne’s Community College v Coláiste Pobail Bheanntraí | Munster Schools Girls Junior Cup Semi-Final

Wednesday 28th February 12.30pm UL 4G

St Anne’s Community College: Louise Fahy; Lucy Pearl, Evie Hass, Muireann Houlihan, Isobel Quinn; Emer Gilmartin, Charlie Dillon; Holly Ryan, Clara Bigot, Emily Darcy; Aoibheann McArthur, Meg Mulcahy; Clodagh Ryan, Siofra Minogue, Ellie Hennelly.

Replacements: Saoirse Slattery, Lilly Parks, Ciara Power, Molly Ann Darcy, Muireann Coleman, Mya Byrnes, Amelia Lawlor Byrnes, Clara Moroney.

Coláiste Pobail Bheanntraí: Belle O’Donoghue; Sophie O’Shea, Ciara Kelly, Alice O’Donovan, Seren Lehane; Abbey Connolly, Grace Cronin; Leah Barry, Maggie Murray, Gracie O’Connor; Annie Doody, Lucy Donaldson; Mary Fox, Caoimhe McCarthy, Muireann McCarthy.

Replacements: Amy Coughlan, Grace Keane, Niamh Thorpe, Niamh Healy, Aoife Myler, Keelyn O’Connor, Ellie O’Connor, Nicol Lenazun.

Bandon Grammar v PBC | Munster Schools Boys Junior Cup Semi-Final

Wednesday 28th February 2pm Virgin Media Park

Bandon Grammar: Harry McCourt; Jamie Hicks, Illan Smith, David Fuller, Nathan van der Westhuizen; Sam Barry, Lewis Linehan; Jack Deasy, Adam Barry, Jack van Niekerk; James Symington, Scott Brady; Aaron White, Aidan Gambura, Daniel Hyde.

Replacements: Robert Hall, Mark Whelton, Matthew Buttimer, Daniel Kent, Ciaran Beecher, Fionn Lucey, Brian McLaughlin, Alexander Bramoulle, Charlie Johnston, Robert Long.

PBC: Daniel Murphy; Jack Ryan, Alex Moloney, Harry Galvin Carty, Gearóid Coughlan; David Nolan, Liam O’Brien; Darragh O’Mahoney, Ronan Twomey, Rory Cahill; Conor McLoughlin, Rian McFarlane O’Shea; Billy O’Connell, Bobby Waters, Tom Murray.

Replacements: Odhran O’Keeffe, Nathan MacCarthy, Billy St Leger, Ronan Dillon, Donnacha Leane, Tom Kelly, Cali Sheahan, Oscar Naughton, Robert Sheehan, Matthew McCarthy.

St Anne’s Community College v Sacred Heart Clonakilty | Pinergy Munster Schools Girls Senior Cup Semi-Final

Wednesday 28th February 2pm UL 4G 

St Anne’s Community College: Aoife Coleman; Sarah McNamara, Anna Hanly, Mia Hennelly, Hannah O’Shaughnessy; Emily Byrne, Rebecca Rogers; Alice Walsh, Aoibhe Slevin, Amy Lynch; Ellie McEvoy, Roisín Mockler; Alannah O’Donovan, Karen O’Mahony, Tuathla Ryan.

Replacements: Jessica Duggan, Rosie Brown, Amy Reilly, Leanne Rodgers, Sophie O’Neill, Sarah McEvoy, Alana McKeogh, Natasha Crotty, Patricia Mcwey, Poppy McNamara.

Sacred Heart Clonakilty: Solene Skupiewski; Clodagh McCarthy, Ella O’Sullivan, Kate Nolan, Tara Fleming; Rachel Twomey, Caoimhe McCarthy; Sara O’Sullivan, Orla Whelton, Amy Giles; Leona Arra, Éabha Egan; Kate Burton, Roxanne Llewellyn, Emer Moroney.

Replacements: Alison McCarthy, Emily Moloney, Aoife Godwin-Coombs, Alison Brennan, Charlotte McCabe, Olivia Lawlor, Eavan Boyle, Annabel Tapia, Orlaith Finn, Aisling Dinneen.

Sacred Heart Clonakilty v Ardscoil Mhuire | Munster Schools Girls Junior Cup Semi-Final

Thursday 29th February 12.30pm Tralee RFC

Team will be named ahead of kick-off.

Coláiste Muire Ennis v Intermediate School Killorglin | Pinergy Munster Schools Girls Senior Cup Semi-Final

Thursday 29th February 2pm Tralee RFC

Team will be named ahead of kick-off.

Share

DFP – Right Column – HalfPage

DFP – Right Column – MPU

Related News

Head Coach Willie Faloon has named the Ireland Men's U20s Match Day Squad for Sunday's World Rugby U20 Championship semi-final against England in Cape Town...

X