DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Weekly Fixtures Round Up 14th October 2008

14th October 2008 By Munster Rugby

Check out the fixtures for the week ahead.

WEDNESDAY 15th OCTOBER
Bowen Shield:
Bandon Grammar v Rockwell,Bandon,2.30;
P.B.C. v Glenstal Abbey,Wilton,2.30;
St. Munchin’s v Crescent Comp.,Corbally,2.30;

Under 14 League:
Bandon Grammar v Rockwell,Bandon,2.30;
P.B.C. v Glenstal Abbey,Wilton,2.30;

Schools Senior Friendly:
Castletroy College v Rockwell,Annacotty,2.30;

Schools Junior Friendly:
Ard Scoil Ris v P.B.C.,Ard Scoil Ris,Annacotty,2.30;
Castletroy College v Rockwell,Annacotty,2.30;

Under 13 Friendly:
Crescent Comp v P.B.C.,Dooradoyle,2.00;
Crescent Comp B v P.B.C.B,Dooradoyle,2.00;
Crescent Comp C v P.B.C. C,Dooradoyle,2.00;

Colleges Friendly:
C.I.T. v CSN,C.I.T.,2.00;
C.I.T. v LIT,C.I.T.,4.30;

THURSDAY 16th OCTOBER
O’Brien Cup:
Clonmel H.S. v S.M.I. Newcastle West,Clonmel,1.30;
Waterpark College v Carrigaline C.S.,Waterpark College,12.00;

FRIDAY 17th OCTOBER
AIB League Division 1:
Shannon v Garryowen,Thomond Park,7.30;

Junior Friendly:
Fermoy v Muskerry,Fermoy,7.30;

O’Brien Cup:
Intermediate School v Patrician Academy,Killarney,1.30;

South Under 16 League:
Midleton v Fermoy,Towns Park,5.00;

SATURDAY 18th OCTOBER
AIB League Division 1:
Ballymena v Galwegians,Eaton Park,2.30:
Blackrock College v Terenure College,Stradbrook,2.30:
Buccaneers v U.L. Bohemian,Dubarry Park,2.30:
Clontarf v St. Mary’s College,Castle Avenue,2.30:
Cork Constitution v Young Munster,Temple Hill,2.30:
Dungannon v U.C.D.,Dr Stevenson Park,2.30:
Old Belvedere v Dolphin,Anglesea Road,2.30:

Division 2:
Bective Rangers v Lansdowne,Donnybrook,2.30:
Bruff v Belfast Harlequins,Killballyowen Park,2.30:
Clonakilty v Instonians,The Vale,2.30:
D.L.S.P. v Highfield, Kilternan,2.30:
Greystones v Dublin Uniersity,Dr Hickey Park,2.30:
Thomond v Malone,Fitzgerald Park,2.30:
U.C.C. v Old Crescent,Mardyke,2.30:
Wanderers v Ballynahinch,Merrion Road,2.30:

Division 3:
Banbridge v Sunday’s Well,Rifle Park,2.30:
Co. Carlow v Ards,Oak Park,2.30:
Connemara v Suttonians,Monastry Field,2.30:
Corinthians v Rainey Old Boys,Corinthian Park,2.30:
Midleton v Old Wesley,Towns Park,2.30:
Naas v Nenagh Ormond,Fournaughts,2.30:
Portadown v Barnhall,Chambers Park,2.30:
Queens University v Waterpark,Dub Lane,2.30:

Munster Junior Clubs Challenge Shield:
Castleisland v Ennis,Castleisland,6.00;

O’Neill Cup:
Cobh Pirates v Youghal,Cobh,4.30;

Under 20 South Western Conference Division 1:
Corinthians v Buccaneers,Corinthian Park,2.30:
Cork Constitution v Bruff,Temple Hill,4.00;
Highfield v U.C.C.,Woodleigh Park,2.30:
Sunday’s Well v Shannon,Musgrave Park,2.30:
U.L. Bohemian v Garryowen,Annacotty,2.30:
Young Munster v Galwegians,Clifford Park,2.30:

Division 2 North:
Cashel v Fethard,Cashel,2.30;
Clonmel v Old Crescent,Clonmel,2.30;
Nenagh Ormond v Clanwilliam,Nenagh,2.30;
Richmond v Abbeyfeale,Abbeyfeale,2.30;

Division 2 South:
Crosshaven v Ballincollig,Crosshaven,2.30:
Old Christians v Dolphin,Rathcooney,2.30:
Youghal v Clonakilty,Youghal,2.00:

O’Neill Cup:
Cobh Pirates v Youghal,Cobh,4.30;

Junior 2 Friendly:
U.L. Bohemian v Bruff,Annacotty,3.00;

Schools Interprovincials:
Under 18:Ulster v Munster,Ravenhill,

Under 19:Ulster v Munster,Ravenhill,

Junior Friendly;
Douglas v Royal Navy,Moneygourney,3.00;

Junior 3 Friendly:
Fermoy v Galbally,Fermoy,7.00;

Schools Senior Friendly:
Ard Scoil Ris v Cistercian Roscrea,Annacotty,2.30;
Crescent Comp. v Castletroy College,Dooradoyle,11.30;
Glenstal Abbey v Midleton College,Glenstal,2.30;
Rockwell v Newtown School,Rockwell,11.00;

Schools Junior Friendly:
Glenstal Abbey v Midleton College,Glenstal,2.30;
P.B.C. v Blackrock,Wilton,12.30;
Rockwell v Newtown School,Rockwell,11.00;

South Under 16 League Section A:
Ballincollig V Dunmanway,Tanner Park,11.00;
Bandon V Crosshaven,Bandon,11.00;
Clonakilty V Carrigaline,The Vale,11.00;
Mallow V P.B.C.,Mallow;
Old Christians V Dolphin,Rathcooney;
Skibbereen V Highfield,Skibbereen,12.30;

Section B:
CBC V Cobh Pirates,Lansdowne;
Douglas V Cork Constitution,Moneygourney,12.00;
Highfield B V Kanturk,Woodleigh Park,11.00;
Sunday’s Well V Youghal,Musgrave Park,12.00;

South Under 14 League Section A:
Ballincollig v Bandon,Tanner Park,12.00;
C.B.C. v Cork Constitution,Lansdowne;
Dunmanway v Crosshaven,Dunmanway,12.00;
Skibbereen v Highfield,Skibbereen,11.00;

Section B:
Cobh Pirates v Old Christians,Cobh;
Dolphin v Youghal,Musgrave Park,11.00;
Fermoy v Muskerry,Fermoy,10.30;
Kanturk v Mallow,Kanturk,11.00;
P.B.C. v Douglas,Wilton;

Under 18 Friendly:
Bandon Grammar v Sunday’s Well,Bandon,11.00;

West Under 18 League:
Abbeyfeale v Castleisland,Abbeyfeale,12.00;
Killarney v Corca Dhuibhne,Killarney,12.00;
Tralee v Killorglin,Tralee,12.00;

West Under 14 League:
Abbeyfeale v Castleisland,Abbeyfeale,12.00;
Killarney v Corca Dhuibhne,Killarney,12.00;
Tralee v Killorglin,Tralee,12.00;

Under 13 Friendly:
C.B.C. v St. Michael’s,Lansdowne,10.45;
C.B.C. B v St. Michael’s B,Lansdowne,10.45;
C.B.C. C v St. Michael’s C,Lansdowne,10.45;

Women’s Interprovincial:
Munster v Connacht,Fermoy,2.00;

SUNDAY 19th OCTOBER
Heineken Cup:
Sale Sharks v Munster,Edgley Park,1.00;

Munster Junior League Division 1:
Clonmel v Skibbereen,Clonmel,3.00;

Munster Junior Clubs Challenge Cup:
Newport v St. Senan’s,Newport,
Richmond v Thurles,Richmond Park,2.30;

Munster Junior Clubs Challenge Shield:
Charleville v Killorglin,Charleville,3.30;
Clanwilliam v Galbally,Clanwilliam Park,11.00;
St. Mary’s v Ballincollig,Corbally,3.00;

Munster Seconds League Division 1:
Shannon v U.L. Bohemian,Coonagh,4.00;

Division 2:
Nenagh Ormond v Dolphin,New Ormond Park,3.00;

O’Neill Cup:
Mallow v Douglas,Mallow,3.30;
Old Christians v Bandon,Rathcooney,3.30;

Gleeson League:
Ennis v Kilfeacle,Ennis,11.00;

Dennehy Cup Final:
Cobh Pirates v Ballincollig,Woodleigh Park,11.15;

O’Sullivan Cup Semi Final:
Cork Constitution v Carrigaline,Temple Hill,11.15;

Junior Friendly;
Tralee v Garryowen,Tralee,3.30;

Junior 2 Friendly:Shandon v Skibbereen,Whitechurch,3.00;

East Under 18 League Section A:
Clanwilliam v Kilfeacle,Clanwilliam Park,11.00;
Nenagh Ormond v Fethard,Nenagh,11.00;
Waterpark v Clonmel,Ballinakill,11.00;

East Under 16 League Section A:
Cashel v Thurles,Cashel,11.00;
Dungarvan v Kilfeacle,Dungarvan,11.00;
Nenagh Ormond v Fethard,Nenagh,11.00;
Waterpark v Clonmel,Ballinakill,11.00;

Section B:
Clanwilliam v Waterford City,Clanwilliam Park,11.00;
Galbally v Waterpark B,Galbally,11.30;
Roscrea v Carrick-on-Suir,Roscrea,11.00;

East Under 14 Cup:
Pool 3:
Waterpark v Dungarvan,Ballinakill,11.00;

North Under 18 League:
Kilrush v St. Senan’s,Kilrush,11.00;
Old Crescent v St. Mary’s,Rosbrien,11.30;
Richmond v Ennis,Canal Bank,11.30;
Shannon v Garryowen,Coonagh,12.00;
U.L. Bohemian v Bruff,Annacotty,11.00;

North Under 15 League:
Ballina-Killaloe v Newcastle West,Annacotty,11.00;
Bruff v Shannon,Bruff,11.30;
Ennis v St. Mary’s,Lee’s Road,12.00;

North Under 13 League:
Garryowen v Thomond,Dooradoyle,11.30;
Newcastle West v U.L. Bohes Hawks,Newcastle West,11.30;
Shannon Blacks v Shannon Blues,Coonagh,12.00;
U.L. Bohes Eagles v Bruff,Annacotty,11.00;
Young Munster v Richmond,Derryknockane,11.30;

South Under 16 League:
Kinsale v Clonakilty,Kinsale,11.00;

Under 18 Friendly:
Young Munster v St. Munchin’s,Clifford Park,11.00;

MONDAY 20th OCTOBER
Schools Junior Friendly:
C.B.C. v Warwick School,Lansdowne,4.00;
C.B.C. B v Warwick School B,Lansdowne,4.00;

O’Brien Cup:
St. Caimins v St. Coleman’s,Jim Slattery Park,12.00;

WEDNESDAY 22nd OCTOBER
Bowen Shield:
Ard Scoil Ris v Bandon Grammar,Ard Scoil Ris,2.30;
Castletroy College v C.B.C.,Annacotty,2.30;
Glenstal Abbey v St. Munchin’s,Glenstal,2.30;
Rockwell v Crescent Comp.,Rockwell,2.30;

Under 14 League:
Ard Scoil Ris v Bandon Grammar,Ard Scoil Ris,2.30;
Castletroy College v C.B.C.,Annacotty,2.30;
Glenstal Abbey v St. Munchin’s,Glenstal,2.30;
Rockwell v Crescent Comp.,Rockwell,2.30;

Schools Senior Friendly:
St. Munchin’s v P.B.C.,Corbally,2.30;

Schools Junior Friendly:
P.B.C. v Royal Grammar Guildford,Wilton,2.30;
St. Munchin’s v P.B.C.,Corbally,2.30;

Under 14 Friendly:
P.B.C. v Warwick School,Wilton,2.30;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

A new rugby initiative is seeking expressions of interest from people of all walks of life who may be interested in setting up an LGBTQ+...

X