DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Weekend Round Up

15th October 2007 By Munster Rugby

Dolphin were the only First Division casualty of the weekend in the AIB All Ireland Cup, as Bruff remain the only Third Division side in the competition. In the Heineken Munster Junior League Cashel and Clonmel are the early pace setters in Division One.

Dolphin were the only team from the top flight to lose to a side from a lower division when they lost at the Mardyke 21-9 to U.C.C. Bruff also caused an upset with a 19-12 home win over Old Crescent.

Else where it was a good day for Munster clubs with Midleton the only other club to lose, going down 48-17 away to Malone.

Both Shannon and U.L. Bohemian made successful trips to Ulster with Shannon beating Belfast Harlequins 19-17 and U.L. overcame Dungannon 26-19.

Holders Garryowen defeated Lansdowne 26-5 at the RDS, while there were also victories for both Cork Constitution and Clonakilty in the capital.

In the Heineken Munster Junior League, Clonmel had to come from 18-0 down at half time to beat Youghal 39-18, while Cashel defeated newcomers Newport 30-10 and both these sides lead the way with maximum points.

Cobh Pirates also staged a second half revival coming from 17-5 down at half time to beat Richmond 21-17. Crosshaven had a 13-0 away win over Kilfeacle, but Clanwilliam?s poor start continues as they lost 49-5 away to Skibbereen.

In the other tie Bandon were full value for their 36-10 home win over Thurles.

In the Second Division Old Christians came from 6-0 down at half time to be Ballincollig 21-6 in the top game of the day. St. Senan?s are the early pace setters after their 67-25 drubbing of Douglas.

Kanturk and Muskerry made winning starts to their campaigns with Kanturk edging out Abbeyfeale 11-9 at the West Limerick venue, while home advantage saw Muskerry defeat Fermoy 22-13.

Ennis lost for the second successive week when Tralee defeated them 6-0 and Mallow got back to winning ways with a 34-8 home win over Newcastle West.

Killorglin playing their first ever game in the Junior League lost at home to Charleville. High flying Kinsale were lucky to defeat Killarney 11-6, while there also wins for Carrick-on-Suir, Presentation and Castleisland.

RESULTS:
Schools Interprovincial:
Munster U18 15,Ulster U18 10;
Munster U19 6,Ulster U19 10;

AIB All Ireland Senior Cup:Ballymena 37,Buccaneers 21;
Belfast Harlequins 17,Shannon 19;
Blackrock College 42,Instonians 6;
Bruff 19,Old Crescent 12;
D.L.S.P. 32,Bective Rangers 18;
Dublin University 3,Clonakilty 19;
Dungannon 19,U.L. Bohemian 26;
Galwegians 18,Ballynahinch 13;
Lansdowne 5,Garryowen 23;
Malone 48,Midleton 17;
Old Belvedere 21,Wanderers 7;
St. Mary’s College 35,Corinthians 3;
Suttonians 10,Cork Constitution 33;
U.C.C. 21,Dolphin 9;
U.C.D. 29,Greystones 26;

Heineken Munster Junior League Division 1:Bandon 36,Thurles 10;
Cashel 36,Newport 10;
Clonmel 39,Youghal 18;
Cobh Pirates 21,Richmond 17;
Kilfeacle 0,Crosshaven 13;
Skibbereen 49,Clanwilliam 5;

Division 2:Abbeyfeale 9,Kanturk 11;
Ballincollig 6,Old Christians 21;
Ennis 0,Tralee 6;
Mallow 34,Newcastle West 8;
Muskerry 22,Fermoy 13;
St Senan’s 67,Douglas 24;

Division 3:Castleisland 18,Galbally 3;
Killorglin 3,Charleville 22;
Kinsale 11,Killarney 6;
Presentation 29,Dungarvan 0;
St. Mary’s 11,Carrick-on-Suir 25;

Munster Seconds League Division 1:Cork Constitution 8,Highfield 19;
Shannon 24,Young Munster 9;
Thomond 6,U.L. Bohemian 25;

Division 2:Clonakilty 7,U.C.C. 95;
Sunday’s Well 19,Old Crescent 7;
Waterpark 15,Nenagh Ormond 15;

Gleeson League:Garryowen 13,Shannon 10;
Richmond 8,Thomond 21; ;

Junior 2 League:Muskerry 0,Corca Dhuibhne 40;
Shandon 7,Kanturk 17;
U.C.C. 20,Tralee 17;
Bandon 6,Bantry Bay 9;
Clonakilty 13,Dunmanway 20;
Cork Transport 33,Highfield 18;
Carrigaline 7,Cobh Pirates 38;
Dungarvan ,Douglas 49;
Old Christians 18,Dolphin 10;

Tybroughney League:Waterpark 13,Waterford City 6;

Junior Friendly:Dolphin 8,U.C.C. U20 7;

Junior 2 Friendly:Kinsale 10,Crosshaven 9;

Under 16 League South:Crosshaven ,Clonakilty
Highfield A 17,Mallow 5;
Kinsale 20,Dunmanway 7;
Old Christians 15,P.B.C. 32;
Cork Constitution 3,Douglas 17;
Fermoy 31,Midleton 15;
Kanturk 41,Highfield B 10;
Muskerry 42,Mitchelstown 7;

Under 14 League South:Bandon 5,Ballincollig 22;
Cork Constitution 36,C.B.C 5;
Crosshaven 32,Dunmanway 12;
Muskerry 20,Fermoy 17;
Old Christians 30,Cobh Pirates 18;
Youghal 65,Dolphin 15;

Under 18 League West:Killorglin 20,Castleisland 17;

Under 14 League West:Killorglin 10,Castleisland 15;

Under 18 Friendly:Cobh Pirates 5,Highfield 24;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

Munster Rugby are delighted to confirm the Ireland Women's team and the Ireland U20s return to Musgrave Park for the 2023 Six Nations with tickets...

X