DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Weekend Results

27th March 2022 By Leonard Allen

Below are the results of games played over the weekend with a number of competitions in the final stages including the Bank of Ireland Boys and Girls Age-Grade Bowl and Plate Finals.

All Ireland League Division 1A: Lansdowne 52, U.C.C. 21;                                              

Bank of Ireland Munster Junior Cup: Bandon 25, Garryowen 14;

Clanwilliam 19, Young Munster 31;

Kanturk 19, Mallow 24

Newcastle West 20, Thomond 24;

Old Christians 19, Muskerry 28;

Shannon 22, Highfield 21;

Tralee 23, Ennis 25;

Bank of Ireland Munster Junior Plate: Midleton 26, Ballincollig 21;

Thurles 48, Killorglin 12;

Bank of Ireland Munster Junior Bowl: Waterford City 24, Douglas 15;

Munster Junior League Section B: Galbally 12, Crosshaven 22;

Section C: Charleville 43, Dungarvan 24;

Section D: Mitchelstown 10, Cobh Pirates 26;

Conference E: Youghal 0, Killarney 0;

Senior Clubs League Semi-Final: Old Crescent 12, Cork Constitution 50;

North Webb Cup: Thurles 20, Fethard 11;

U.L. Bohemian-Newport 24, St. Senan’s 26;

North Gleeson League Quarter Final: Thomond 19, Ardscoil Old Boys 18;

South Junior 2 Cup: Dolphin 7, Bandon 47;

Muskerry 8, Dunmanway 7;

Junior 2 Friendly: Richmond 24, Old Crescent 44;

Boys Under 18 Cup Semi-Final: Waterpark 13, Clonakilty 12;

Boys Under 18 Bowl Final: Clanwilliam 6, Skibbereen 18;

Boys Under 16 Plate Final: Clonakilty Red 24, Shannon 15;

Boys Under 16 Bowl Final: Clanwilliam-Galbally-Kilfeacle 14, Dungarvan 7;

Boys Under 16 Development Bowl Final: Cork Constitution 28, Castleisland 15;

East Boys Under 13 Cup: Clonmel Black 30, Kilfeacle 20;

East Boys Under 13 Plate: Clanwilliam 30, Fethard 15;

Dungarvan 15, Clonmel Green 30;

North Boys Under 13 Cup: Nenagh Ormond 12, U.L. Bohemian 15;

North Boys Under 13 League: Garryowen 22, Old Crescent 17;

Newcastle West 26, Thomond-Richmond 27;

South Boys Under 18 League Group C: Kanturk 24, Old Christians 12;

South Boys Under 16 League Group A: Clonakilty Green 0, Kinsale 0;

Group B: Kanturk 12, Bandon 24;

Skibbereen 5, Highfield 31;

Group C: Fermoy 44, Mitchelstown 26;

South Boys Under 14 League Plate: Old Christians 7, Midleton 34;

West Boys Under 14 Cup Final: Killarney Red 0, Tralee 7;

Girls Under 16 Plate Final: Carrick-Thurles 10, Bruff 17;

Girls Under 16 Development Bowl Final: Ballina-Killaloe 15, Skibbereen 22;

Girls Under 14 Plate: Clonakilty Green 50, Tralee 33;

Girls Under 14 Development Bowl: Midleton-Youghal 19, Scariff 20;

Boys Under 17 Friendly: Shannon 12, Corinthians 26;

Boys Schools Under 15 Friendly: Glenstal Abbey School 10, St. Gerard’s 36;

Read about the Men’s All Ireland League action here

The Bank of Ireland Men’s Junior Cup, Plate and Bowl produced some exciting ties with more details here.

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

A new rugby initiative is seeking expressions of interest from people of all walks of life who may be interested in setting up an LGBTQ+...

X