DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Weekend Preview

27th September 2007 By Munster Rugby

Plenty of Cup action this weekend with the Second Round of the ODM Munster Senior Cup dominating the proceedings.

Plenty of Cup action this weekend with the Second Round of the ODM Munster Senior Cup dominating the proceedings.

The top game should be the meeting of Dolphin and Young Munster at Musgrave Park as this is their first meeting since their AIL Division 2 semi Final in April 2006.

U.L. Bohemian will be looking for revenge for last week’s Limerick Charity Cup Final defeat when they travel to Bruff.

Holder’s Garryowen are away to Midleton while Cup specialists Shannon travel to Clonakilty.

U.C.C. host Highfield in an all Second Division clash at the Mardyke while Old Crescent will have to be at their best to see off the challenge of Nenagh Ormond at Rosbrien.

Sunday’s Well will be hoping to follow up on last week’s success with a home win over Waterpark.

The quarter finals of the Heineken Munster Junior Clubs Challenge Cup will also be decided with the added bonus for the winners a place in this season’s AIB All Ireland Junior Cup.

Crosshaven who knocked out holders Cobh Pirates last week will be expected to get the better of Thurles in what should be a close contest.

Another all First Division clash is the local derby meeting of Cashel and Clonmel. Kilfeacle will have it all to do when they visit Kanturk, while Kinsale will be hoping to become the first Third Division side to reach the All Ireland Cup with a home win over Abbeyfeale.

In South Munster the semi finals of the O’Neill, Dennehy and O’Sullivan Cups will be decided while in North Munster the Gleeson and Under 20 Leagues continue.

FIXTURES -:
SATURDAY 29th SEPTEMBER
Youth Interprovincial:
Leinster v Munster,Donnybrook,1.00;

Women’s Interprovincial:Munster v Leinster,Fermoy,2.30;

ODM Munster Senior Cup:Bruff v U.L. Bohemian,Bruff,2.30;
Clonakilty v Shannon,Shannon Vale,2.30;
Dolphin v Young Munster,Musgrave Park,2.30;
Midleton v Garryowen,Towns Park,2.30;
Old Crescent v Nenagh Ormond,Rosbrien,2.30;
Sunday’s Well v Waterpark,Musgrave Park,2.30;
U.C.C. v Highfield,Mardyke,2.30;

Gleeson League: Garryowen v Richmond,Dooradoyle,3.00;
Old Crescent v Shannon,Rosbrien,12.00;
St. Mary’s v St. Senan’s,Corbally,3.00;
Young Munster v Thomond,Derryknockane,3.00;

Under 20 League North:
Section A:Old Crescent v Garryowen,Rosbrien,3.00;
Young Munster v Nenagh Ormond,Clifford Park,3.00;

Section B:Bruff v Shannon,Bruff,3.00;
U.L. Bohemian v Thomond,Annacotty,3.00;

Waterpark Under 20 Tournament,Ballinakill,11.00;

Schools Senior Friendly:Ard Scoil Ris v St. Munchin’s,Ard Scoil Ris,12.00;
C.B.C. v Crescent Comp,Lansdowne,1.00;

Schools Junior Friendly:C.B.C. v Crescent Comp,Lansdowne,1.00;
P.B.C. v Castletroy College,Wilton,10.30;

SUNDAY 30th SEPTEMBER
Heineken Munster Junior Clubs Challenge Cup Quarter Finals:
Crosshaven v Thurles,Crosshaven,1.30;
Kinsale v Abbeyfeale,Kinsale,2.00;
Kanturk v Kilfeacle,Kanturk,1.30;
Cashel v Clonmel,Cashel,2.00;

O’Neill Cup Semi Finals:Skibbereen v Fermoy,Skibbereen,1.30;
Ballincollig v Charleville,Tanner Park,1.30;

Gleeson League:Cashel v Thurles,Cashel,12.00;
Kilfeacle v Bruff,Kilfeacle,6.00;
Kilrush v Ennis,Kilrush,1.00;
Newcastle West v Scariff,Newcastle West,1.00;

Dennehy Cup Semi Finals:Cobh Pirates v Cork Constitution,Cobh,2.00;
Douglas v Highfield,Moneygourney,12.00;

Muskerry Cup Semi Finals:Cork Transport v Dolphin,Musgrave Park,1.00;
Clonakilty v Crosshaven,Shannon Vale,12.00;

Tybroughney League:Waterford City v Carrick-on-Suir,Waterford,1.00;
Waterpark v Dungarvan,Ballinakill,2.00;

Junior Friendly:Clanwilliam v St. Senan’s,Clanwilliam Park,12.30;
Cork Constitution v Highfield,Temple Hill,3.00;
Garryowen v Monivea,Dooradoyle,2.00;
Muskerry v Mallow,Muskerry,1.00;
Old Christians v Midleton,Rathcooney,12.00;
Richmond v Nenagh Ormond,Richmond Park,12.30;
Sunday’s Well v Dolphin,Musgrave Park,2.00;
Tralee v Castleisland,Tralee,12.30;
Young Munster v Newport,Clifford Park,2.00;

Junior 2 Friendly:Bandon v Dunmanway,Bandon,12.00;
Kanturk v Charleville,Kanturk,11.30;
Tralee v Listowel,Tralee,12.00;

Junior 3 Friendly:Ballincollig v Kinsale,Tanner Park,12.00;

Under 18 League North:Newcastle West v Bruff,Newcastle West,11.00;
Old Crescent v Garryowen,Rosbrien,11.00;
Shannon v Richmond,Coonagh,11.00;
St. Mary’s v Young Munster,Corbally,11.30;
UL Bohemian v Thomond,Annacotty,11.30

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

Munster Rugby are now inviting applications for two part-time Women’s Rugby Participation Officers. See full details and apply below. The province is also recruiting for...

X