DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Weekend Fixtures

8th January 2008 By Munster Rugby

A look ahead at this weekend’s fixtures.

WEDNESDAY 9th JANUARY
Schools Barry Cup:
C.B.C. v Rockwell,Lansdowne,2.30;

Schools Kidney Cup:
C.B.C. v Rockwell,Lansdowne,2.30;

Schools Senior Friendly:
Ard Scoil Rís v Roscrea,Ard Scoil Ris,2.30;
Crescent Comp. v Clongowes,Dooradoyle,2.30;
Crescent Comp. B v Clongowes B,Dooradoyle,2.30;

Schools Junior Friendly:
Ard Scoil Rís v Roscrea,Coonagh,2.30;
Crescent Comp. v Clongowes,Dooradoyle,2.30;
St. Munchin’s v Kings Hospital,Corbally,12.00;

SATURDAY 12th JANUARY
AIB League Division 1:
Blackrock College v Dolphin,Stradbrook,2.30;
Dungannon v U.L. Bohemian,Stevenson Park,2.30;
Galwegians v Lansdowne,Crowley Park,2.30;
Garryowen v St. Mary’s College,Dooradoyle,2.30;
Old Belvedere v Ballymena,Anglesea Road,2.30;
Shannon v Cork Constitution,Coonagh,2.30;
Terenure College v Greystones,Lakelands Park,2.30;
U.C.D. v Clontarf,Belfield,2.30;

Division 2:
Ballynahinch v Young Munster,Ballymacarn Park,2.30;
Barnhall v Bective Rangers,Parsonstown,2.30;
Belfast Harlequins v Old Crescent,Deramore Park,2.30;
Buccaneers v Highfield,Dubarry Park,2.30;
Dublin University v D.L.S.P.,College Park,2.30;
Malone v Clonakilty,Gibson Park,2.30;
U.C.C. v Suttonians,Mardyke,2.30;
Wanderers v Thomond,Merrion Road,2.30;

Division 3:
Banbridge v Instonians,Rifle Park,2.30;
Co. Carlow v Sunday’s Well,Oakpark,2.30;
Corinthians v Bruff,Corinthian Park,2.30;
Midleton v Connemara,Towns Park,2.30;
Naas v Old Wesley,Fournoughts,2.30;
Nenagh Ormond v City of Derry,New Ormond Park,2.30;
Queens University v Rainey Old Boys,Dub Lane,2.30;
Waterpark v Ards,Ballinakill,2.30;

AIB All Ireland Junior Cup:
Kanturk v Crosshaven,Kanturk,2.00;

Gleeson League:
St. Mary’s v Thomond,Corbally,2.30;

Under 20 South West Conference League Division 1 North:
Buccaneers v Highfield,Dubarry Park,1.00;
U.L. Bohemian v U.C.C.,Annacotty,2.30;

Division 2 North:
Nenagh Ormond v Newcastle West,Nenagh,12.00;
Old Crescent v Clonmel,Rosbrien,2.00;

Division 2 South:
Abhann Dubh v Ballincollig,Fermoy,2.30;
Dolphin v Castleisland,Musgrave Park,2.30;
Old Christians v Midleton,Rathcooney,12.30;
Waterpark v Sunday’s Well,Ballinakill,2.30;

Under 20 Friendly:
Thomond v Shannon,Coonagh,11.00;
Young Munster v Garryowen,Derryknockane,1.00;

Junior 2 Friendly:
Old Crescent v U.L. Bohemian,Rosbrien,1.00;

Under 18 League South:
Cork Constitution v Kanturk,Temple Hill,12.00;
Old Christians v Ballincollig,Rathcooney,12.00;
Mallow v Highfield,Mallow,11.00;
Muskerry v Cobh Pirates,Muskerry,11.30;

Under 18 Development League South:
Dolphin v Midleton,Musgrave Park,
Douglas v Skibbereen,Moneygourney,12.30;
Highfield B v Kinsale,Woodleigh Park,
Mitchelstown v Bandon,Mitchelstown,12.00;
Sunday’s Well v Youghal,Musgrave Park,12.30;

Under 16 League South Section A:
Dunmanway v Bandon,Dunmanway,tbc;
Highfield A v Kinsale,Woodleigh Park,11.00;
Mallow v Dolphin,Mallow,12.30;
Old Christians v Ballincollig,Rathcooney,11.00;
P.B.C. v Crosshaven,Wilton,12.00;

Section B:
Cork Constitution v Mitchelstown,Temple Hill,12.00;
Douglas v Kanturk,Moneygourney,11.00;
Fermoy v Youghal,Fermoy,11.30;
Highfield B v C.B.C.,Woodleigh Park,
Midleton v Muskerry,Midleton,10.30;
Sunday’s Well v Cobh Pirates,Cois Laoi,11.00;

Under 14 League South Section A:
C.B.C. v Bandon,Lansdowne,
Crosshaven v Cork Constitution,Crosshaven,tbc
Dunmanway v Highfield,Dunmanway,1.00;
Kinsale v Ballincollig,Kinsale,tbc
Skibbereen v Carrigaline,Skibbereen,11.30;

Section B:
Cobh Pirates v Youghal,Cobh,tbc
Douglas v Kanturk,Moneygourney,11.00;
Fermoy v Dolphin,Fermoy,tbc
Midleton v Old Christians,Midleton,11.30;
P.B.C. v Muskerry,Wilton,11.00;

Under 14 League East:
Kilfeacle v Nenagh Ormond,Kilfeacle,7.00;

Under 18 League West:
Castleisland v Tralee,Castleisland,12.00;

Under 16 League West:
Abbeyfeale v Tralee,Abbeyfeale,12.00;
Corca Dhuibhne v Charleville,Ballydavid,12.00;
Killorglin v Killarney,Killorglin,11.30;

Women’s Munster Development League:
Tralee v Young Munster,Tralee,2.30;

Girls Under 18 League South:
Corca Dhuibhne v Crosshaven,Ballydavid,12.30;
Corca Dhuibhne v Fermoy,Ballydavid,2.30;

Girls Under 15 League South:
Corca Dhuibhne v Fermoy,Ballydavid,1.30;

SUNDAY 13th JANUARY
Heineken Cup:
ASM Clermont Auvergne v Munster,Std Marcel Michelin,3.00;

Heineken Munster Junior Cup – Round 1:
Bandon v Sunday’s Well,Bandon,1.00;
Carrick-on-Suir v Dolphin,Carrick-on-Suir,2.00;
Castleisland v Muskerry,Castleisland,1.00;
Charleville v Ballincollig,Charleville,2.00;
Clonakilty v Old Christians,The Vale,1.30;
Clonmel v Mallow,Clonmel,2.00;
Cork Constitution v Youghal,Temple Hill,1.00;
Douglas v Fermoy,Moneygourney,2.00;
Garryowen v Richmond,Dooradoyle,1.30;
Highfield v Dungarvan,Woodleigh Park,2.00;
Kinsale v Killorglin,Kinsale,1.30;
Newcastle West v Thurles,Newcastle West,1.00;
Skibbereen v Tralee,Skibbereen,2.00;
U.C.C. v Midleton,Mardyke,12.30;
U.L. Bohemian v St. Senan’s,Annacotty,1.00;
Waterford City v Cobh Pirates,Waterford,2.00;

Junior Two League South Group A:
Bantry Bay v Crosshaven,Bantry,1.00;

Group B:
Ballincollig v Cobh Pirates,Tanner Park,12.00;
U.C.C. v Bandon,Curaheen Road,12.00;

Mick Barry Cup Group A:
Clonakilty v Carrigaline,The Vale,2.00;
Old Christians v Shandon,Rathcooney,11.30;

Group B:
Dolphin v Kanturk,Musgrave Park,12.00;
Tralee v Dunmanway,Tralee,1.00;

George O’Connell Cup Group A:
Highfield v Dungarvan,Woodleigh Park,1.30;
Muskerry v Cork Transport,Muskerry,12.30;

Gleeson League:
Bruff v Ennis,Bruff,1.00;
Clonmel v Scariff,Clonmel,1.00;

Junior 3 League South:
Ballincollig v Listowel,Tanner Park,2.00;
Bandon v Fermoy, Bandon,12.00;
Charleville v Kinsale,Charleville,12.30;
U.C.C. v Sunday’s Well,Curaheen Road,12.00;

Junior Friendly:
Cashel v Young Munster,Cashel,12.30;
Kilfeacle v Bruff,Kilfeacle,1.00;
Nenagh Ormond v Loughrea,Nenagh,1.00;
Old Crescent v Shannon,Rosbrien,1.00;

Under 17 Trial:
South Munster v West Munster,Midleton,1.00;

Under 18 League East Play Off:
Fethard v Kilfeacle,Fethard,11.00;

Under 16 League East Semi Finals:
Kilfeacle v Clonmel,Kilfeacle,11.00;
Waterpark v Nenagh Ormond,Ballinakill,12.00;

Under 16 Development League East:
Dungarvan v Clanwilliam,Dungarvan,1.30;
Waterford City v Carrick-on-Suir,Waterford,11.00;
Waterpark v Galablly,Ballinakill,11.00;

Under 14 League East:
Clanwilliam v Galbally,Clanwilliam Park,11.00;
Dungarvan v Carrick-on-Suir,Dungarvan,11.00;
Fethard v Clonmel,Fethard,11.00;
Roscrea v Cashel,Roscrea,11.00;
Thurles v Waterpark,Thurles,11.00;

Under 18 League North:
Bruff v Richmond, Bruff, 11.00;
Newcastle West v Shannon, Newcastle West,11.30;
UL Bohemian v St. Mary’s, Annacotty,11.30;

Under 16 League North Section A:
Bruff v Ennis,Bruff,12.00;
Newcastle West v UL Bohemian,Newcastle West,11.30;
Old Crescent v Young Munster,Crescent Comp,11.30;
Shannon v Garryowen,Coonagh,11.00;

Section B:
Newport v Thomond,Newport,11.30;
Scariff v Richmond,Scarriff,12.00;
St. Senan’s v St. Mary’s,Jimmy Slattery Park,12.00;

Under 14 League North Section A:
St. Mary’s v Richmond,Corbally,11.30;
Thomond v Ballina Killaloe,Woodview Park,12.00;
UL Bohemian v St. Senan’s,Annacotty,11.30;

Section B:
Ennis v Bruff,Ennis,11.30;
Old Crescent v Garryowen,Rosbrien,11.30;

Under 13 League North:
Garryowen v Kilrush,Dooradoyle,11.30′
Old Crescent v UL Bohs Eagles, Rosbrien,11.00;
Shannon v Bruff, Coonagh,11.30;
Thomond v Richmond, Woodview Park,11.00;
Ul Bohs Hawks v Ennis, Annacotty,11.30;

Schools Senior Friendly:
Castletroy College v Munster Youths,Annacotty,12.00;
St. Munchin’s v Glenstal, Corbally,12.30;

Under 18 Friendly:
Waterpark B v Dungarvan,Ballinakill,10.30;

Under 15 Friendly:
Ard Scoil Rís v Garryowen,Ard Scoil Ris,12.00;
Young Munster v Bruff,Derryknockane,11.30;

Women’s Munster Cup:
Highfield v Waterpark, Woodleigh Park,1.00;
Nenagh Ormond v Clonmel,Nenagh,1.00;
Youghal v Shannon,Youghal,2.00;

WEDNESDAY 16th JANUARY
Schools Barry Cup Semi Final:
P.B.C. v CBC/Rockwell, Wilton,2.30;

Schools Kidney Cup Semi Final:
P.B.C. v CBC/Rockwell, Wilton,2.30;

O’Brien Cup:
Colaiste Caoibhin v Youghal C.S.,Fermoy,12.30;

THURSDAY 17th JANUARY
King Cup:
Colaiste Caoibhin v Patrician Academy,Fermoy,12.00;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

A new rugby initiative is seeking expressions of interest from people of all walks of life who may be interested in setting up an LGBTQ+...

X