DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Munster Age-Grade Squads Named For Weekend Action

25th August 2023 By The Editor

Munster Age-Grade Squads Named For Weekend Action

©INPHO

A number of Munster age-grade matchday squads have been named for this weekend’s Interpro action.

The U18 Girls and the U18 Boys Schools squads are first up with their matches kicking off at 2pm on Saturday.

The U18 Girls take on Leinster in Energia Park on Saturday (KO 2pm). This will be the first match of a double-header with the senior women taking on Leinster at 4.45pm.

The U18 Boys Schools welcome Ulster to Fethard Town Park which also kicks off at 2pm.

On Sunday, the U18 Boys Clubs take on Ulster in Newforge with a kick-off time of 2pm with the U19 Boys following that game in the same venue with a kick-off time of 4.30pm.

See below for the respective team announcements.

Munster U18 Girls To Face Leinster (Saturday, KO 2pm)

15. Niamh Crotty (Dolphin RFC) (CC)
14. Lyndsay Clarke (Ennis RFC)
13. Caitriona Finn (Ballina Killaloe RFC/UL Bohemian RFC)
12. Lily Byrne (Dolphin RFC)
11. Siobhan O’Callaghan (Dolphin RFC)
10. Meaghan Crilly (Dolphin RFC)
9. Grace Dillon (Shannon RFC)
1. Tuathla Ryan (Ballina-Killaloe RFC)
2. Emma Dunican (Tralee RFC)
3. Niamh McCarthy (Bantry Bay RFC)
4. Sally Hayes (Bruff RFC)
5. Aoibheann McGrath (Dungarvan RFC/Carrick-on-Suir RFC) (CC)
6. Sally Kelly (Ennis RFC)
7. Ava O’Malley (Killarney RFC)
8. Ella Buckley (Kanturk RFC)

Replacements:
16. Orlaith Morrissy (Sunday’s Well RFC/Ballincollig RFC)
17. Sadie Murphy (Ballincollig RFC)
18. Annie Lynch (Ennis RFC)
19. Aoife Grimes (Shannon RFC)
20. Orla McCullum (Fermoy RFC)
21. Mia Hennelly (Ballina-Killaloe RFC)
22. Hannah Hehir (Shannon RFC)
23. Katie Hehir (Shannon RFC)

Munster U18 Boys Schools To Face Ulster (Saturday KO 2pm)

15. Daire O’Callaghan (CBC)
14. Alex O’Connell (CBC)
13. James O’Leary (PBC)
12. Harry Murphy (PBC)
11. Billy McCarthy (CBC)
10. Tom Wood (St Munchin’s College)
9. Chris Barrett (CBC)
1. Andrew Wall (Rockwell College)
2. Jonathan Byrne (Crescent College Comprehensive) (C)
3. Cian Walsh (CBC)
4. Joe Finn (Cistercian College Roscrea)
5. Conor Galvin (CBC)
6. Ian Morton (CBC)
7. Bill Hayes (Cistercian College Roscrea)
8. Daniel Foley (PBC)

Replacements From:
Ronan O’Callaghan (CBC), Alex McNamara (Crescent College Comprehensive), Fionn O’Sullivan (PBC), Eddie Keena (Glenstal), Cathal Bruhn (PBC), Chulainn Williams (Castletroy College), Leo O’Leary (CBC), Mark Hetherington (PBC), Calum Harte (Bandon Grammar School), Muiri Lambe (Rockwell College).

Munster U18 Boys Clubs To Face Ulster (Sunday 2pm)

15. Ben Wallis (Waterpark RFC)
14. Oskar Olszewski (Cobh Pirates RFC)
13. Michael O’Sullivan (Iveragh Eagles RFC) (C)
12. Michael Connellan (Clonmel RFC)
11. Eli Reynolds (Bantry Bay RFC)
10. Conall Cournane (Iveragh Eagles RFC) (VC)
9. Cathal Garvey (Bruff RFC)
1. Darragh McDonald (Clonakilty RFC)
2. Christian Foley (Abbeyfeale RFC)
3. David Coyne (Clonmel RFC)
4. Fionn O’Meara (Nenagh Ormond RFC)
5. Bobby Doherty (Waterpark RFC)
6. Aiden Carroll (Bruff RFC)
7. Jack Phelan (Shannon RFC)
8. Michael Frawley (Bruff RFC) (VC)

Replacements:
16. Luke Fitzgerald (Tralee RFC)
17. Darragh Fitzgerald (Dungarvan RFC)
18. Ryan Stephens (Waterpark RFC)
19. Jamie Walsh (Bruff RFC)
20. Andrew Purcell (Kilrush RFC)
21. Marco Cleary (Ennis RFC)
22. Darragh Gleeson (Nenagh Ormond RFC)
23. Marcus Moloney (Shannon RFC)

Munster U19 Boys To Face Ulster (Sunday KO 4.30pm)

15. Jed O’Dwyer (Crescent College Comprehensive)
14. Matt Te Pou (St. Munchin’s College)
13. Gene O’Leary-Kareem (PBC)
12. Eoghan Smyth (Midleton RFC)
11. Mason Cawley (Nenagh Ormond RFC)
10. Dylan Hicks (Bantry Bay RFC) (VC)
9. Luca Cleary (Ennis RFC)
1. Mark Fitzgerald (Crescent College Comprehensive)
2. Fionn Casserly (Crescent College Comprehensive)
3. Emmet Calvey (Ardscoil Rís)
4. Michael Foy (CBC)
5. Eanna McCarthy (CBC) (C)
6. Ted O’Callaghan (Kinsale RFC)
7. Oisin Minogue (St. Munchin’s College)
8. Luke Murphy (Ardscoil Rís)

Replacements:
16. Arron Roulston (Young Munster RFC)
17. Darragh O’Connell (Muskerry RFC)
18. Denis O’Callaghan (CBC)
19. Callum Black (St. Munchin’s College)
20. Cormac Quinn (Crescent College Comprehensive)
21. Marcus Lyons (Crescent College Comprehensive)
22. Daithi Byrnes (Old Crescent RFC)
23. Tom Coughlan (PBC)

Share

DFP – Right Column – HalfPage

DFP – Right Column – MPU

Related News

Take a look at the stats from the 2023/24 season which saw the Munster's Women's squad reach the Interpro final and the men's squad reach...

X