DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Munster Age-Grade Sides Named For Weekend Interpros

2nd September 2022 By The Editor

Home Age-Grade Interpros

The Munster U19's Oisin Pepper is tackled by Ethan Graham of Ulster. INPHO/Tom Maher

Munster’s age-grade matchday squads have been named for this weekend’s home Interpros.

See team detail and fixture details below.

Munster U18 Girls v Ulster (Saturday, 3pm, Musgrave Park)

15. Ellen Boylan (Carrick on Suir RFC)

14. Lyndsay Clarke (Ennis RFC)

13. Emily O’Regan (Tralee RFC)

12. Caitriona Finn (cc) (UL Bohemian RFC/Ballina-Killaloe RFC)

11. Ellie Cournane (Iveragh RFC/Tralee RFC)

10. Kate Flannery (Fethard RFC / UL Bohemian RFC)

9. Rebecca Rodgers (Ballina-Killaloe RFC)

1. Ciara Fleming (Carrick on Suir RFC)

2. Aoife Fleming (Carrick on Suir RFC)

3. Niamh McCarthy (Bantry Bay RFC)

4. Aimee Kelly (Bruff RFC)

5. Saoirse Crowe (Kilrush RFC)

6. Clodagh O’Keefe (Ballincollig RFC)

7. Saskia Wycherley (cc) (Bantry Bay RFC)

8. Beth Buttimer (Fethard RFC)

Replacements

16. Emma Dunican (Tralee RFC)

17. Lilly Morris (Killarney RFC)

18. Megan O’Callaghan (Bandon RFC)

19. Katie Gleeson (Thurles RFC)

20. Anna Roche (Michelstown RFC / Mallow RFC)

21. Emma Keane (Ennis RFC)

22. Lucia Linn (Dolphin RFC)

23. Grainne Burke (Ennis RFC)

Munster U18 Boys Clubs v Connacht (Sunday, 12.45pm, UL)

15. Ryan Delaney (Highfield RFC)

14. Eoin O’Gradaigh (Waterpark RFC)

13. Michael O’Donovan (Bantry Bay RFC)

12. Eoghan Smyth (Midleton RFC)

11. Mason Cawley (Nenagh Ormond RFC)

10. Dylan Hicks (Bantry Bay RFC) (C)

9. Zach Allen (Kinsale RFC)

1. Darragh O’Connell (Muskerry RFC)

2. Ewan Kennedy (Sunday’s Well RFC)

3. Alex Hamilton (Cobh Pirates RFC)

4. David Scanlon (Waterpark RFC)

5. Oluwanifemi Giwa (Cashel RFC)

6. Christian Foley (Abbeyfeale RFC)

7. Aaron Roulston (Young Munster RFC)

8. Ted O’Callaghan (Kinsale RFC)

Replacements

16. Luke Fitzgerald (Tralee RFC)

17. Darragh McDonald (Clonakilty RFC)

18. Tiernan O’Connell (Midleton RFC)

19. Cillian Ryan (Nenagh Ormond RFC)

20. Andrew Purcell (Kilrush RFC)

21. Daithi Byrnes (Old Crescent RFC)

22. Luca Cleary (Ennis RFC)

23. Ciaran Maguire (Sunday’s Well RFC)

Munster U19 Boys v Connacht (Sunday, 3pm, UL)

15. Ben O’Connor (Presentation Brothers College)

14. Oisin Pepper (St Munchin’s College)

13. Harry Long (Ardscoil Rís)

12. Gordon Wood (St Munchin’s College)

11. Stephen Kiely (Castletroy College)

10. Ben Lynch (Christian Brothers College)

9. Kyle Read (Midleton RFC)

1. Rory Doody (Cistercian College Roscrea / Bantry Bay RFC)

2. Adam Wrona (Christian Brothers College)

3. Emmett Calvey (Ardscoil Rís)

4. Joe Coffey (Cistercian College Roscrea/Nenagh Ormond RFC)

5. Adam Sheehan (Skibbereen RFC)

6. Kamil Nowak (Christian Brothers College)

7. Jacob Sheahan (c) (Presentation Brothers College / UCC RFC)

8. Sean Edogbo (Cobh Pirates RFC/UCC RFC)

Replacements:

16. Danny Sheahan (Presentation Brothers College / UCC)

17. Max Duggan (Clongowes Wood College)

18. Michael Long (Rockwell College)

19. Evan O’Connell (Castletroy College)

20. Brian Gleeson (Rockwell College)

21. Jake O’Riordan (St Munchin’s College)

22. Aaron Quirke (Cobh Pirates RFC/UCC RFC)

23. Paul Graham (Kinsale RFC)

Share

DFP – Right Column – HalfPage

DFP – Right Column – MPU

Related News

Musgrave Park will host the Ireland Women’s team again next year with the 2023 6 Nations home games against France and England taking place in...

X