DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Upcoming fixtures & Preview

27th December 2022 By Leonard Allen

Upcoming fixtures & Preview

On what is normally a quiet weekend, there are two rescheduled Junior games down for decision on Bank Holiday Monday.

In Section A of the Munster Junior League, Thurles, who are tied in ninth place with Old Christians, Crosshaven and Muskerry on 13 points, welcome defending champions Newcastle West, who are fourth, to the Premier County. Thurles will be looking to make the most of home advantage count as they aim to take another step closer to safety. This is a busy period for Newcastle West, who have a backlog of League games and a re-fixed All Ireland Junior Cup semi-final in the coming weeks.

Clonakilty lock horns with Thomond in the Munster Junior Clubs’ Challenge Cup first round tie at The Vale and the winners will be rewarded with home advantage in the quarter finals against Kilfeacle.

There are also several underage games across various competitions down for decision this weekend, which were postponed just before Christmas.

FIXTURES:  

Below are the Fixtures for the coming week 

Fixtures are correct at the time of being published but are subject to change.

Kick-off 2.30pm unless otherwise stated.

Wednesday 28th December                                                                        

North Gleeson League Section C:Kilfeacle v Fethard,Kilfeacle,7pm;

Girls Bank of Ireland U16 League Conference 2:Skibereen v Killarney,Skibbereen,1.30pm;

Boys South U18 League Group B:Crosshaven v Cobh Pirates,Crosshaven,12pm;

Boys South U14 League Group B:Youghal v Mallow,Youghal,12pm;

Boys Schools U19 Friendly:P.B.C. v Terenure College,Wilton,12pm;

P.B.C. B v Terenure College B,Wilton,12pm;

Boys U16 Friendly:Bandon Grammar School v Colaiste Phobail Bheanttraí,Bandon,11am;

Castletroy College v Ardscoil Rís,Castletroy,12pm;

Fermoy v Ballincollig,Fermoy,12pm;

Thursday 29th December                                                                           

Bank of Ireland Boys U16 Plate Group 3:Killorglin v Dungarvan,Killorglin,12.30pm;

Boys Schools U19 Friendly:C.B.C. v Belvedere College,Lansdowne,12pm;

C.B.C. B v Belvedere College B,Lansdowne,12pm;

Boys Schools U16 Friendly:C.B.C. v Terenure College,Lansdowne,1.30pm;

C.B.C. B v Terenure College B,Lansdowne,1.30pm;

Friday 30th December                                                                                

South Junior 3 League:Youghal v Kanturk,Youghal,7pm;

Boys South U14 League Group C:Bandon v Kanturk,Bandon,12pm;

Boys U19 Friendly:Ardscoil Rís v Newbridge College,Coonagh,11.30am;

Newport v U.L. Bohemian,Newport,5pm;

Boys U16 Friendly:Ardscoil Rís v Newbridge College,Coonagh,11.30am;

Bandon v P.B.C.,Bandon,12pm;

Bandon B v P.B.C. B,Bandon,12pm;

Skibbereen v Bantry Bay,Skibbereen,11.30am;

Saturday 31st December                                                                             

Boys Bank of Ireland U18 Cup:Sunday’s Well v Ennis Black,Musgrave Park,1pm;

Girls Bank of Ireland U18 League Conference 2:Ballincollig v Cobh Pirates-Dolphin,Tanner Park,12.30pm;

Skibbereen-Bantry Bay v Tralee,Bantry,2pm;

Girls Bank of Ireland U16 League Conference 2:Bandon v Tralee,Bandon,12.30pm;

Girls U14 League Conference 1:Richmond v Ballina-Killaloe-Scariff,Canal Bank,11am;

Boys South U14 League Group A:Muskerry v Clonakilty Green,Ballyanly,2pm;

Skibbereen v Carrigaline,Skibereen,12pm;

Group B:Midleton v Cork Contitution,Towns Park,12pm;

Group C:Clonakilty Red v Cobh Pirates,The Vale,12pm;

Boys U16 Friendly:Thurles v Portlaoise,Thurles,1pm;

Monday 2nd January                                                                                  

Munster Junior League Section A:Thurles v Newcastle West,Thurles;

Munster Junior Clubs Challenge Cup:Clonakilty v Thomond,The Vale,2pm;

Boys Bank of Ireland U18 Cup Group 1:Carrigaline-Dolphin v Kinsale,Musgrave Park,12pm;

Group 3:Highfield v Abbeyfeale-Listowel,Woodleigh Park,2pm;

Boys Bank of Ireland U18 Plate Group 2:Skibbereen v Old Christians,Skibbereen,1pm;

Boys Bank of Ireland U16 Cup Group 3:Bruff v Fermoy,Kilballyowen Park,12pm;

Girls Bank of Ireland U18 League Conference 1:Fethard v Bruff,Fethard,7.15pm;

Boys North U16 League:Nenagh Ormond v Garryowen,Nenagh,12pm;

Boys North U14 League Section 1:Newcastle West v Young Munster,Newcastle West,11.30am;

Boys Schools U19 Friendly:C.B.C. v Blackrock College,Lansdowne,12pm;

C.B.C. B v Blackrock College B,Lansdowne,12pm;

Belvedere College v St. Munchin’s College,Dublin,11.30am;

Boys Schools U16 Friendly:Blackrock College v C.B.C.,Blackrock,12pm;

Blackrock College B v C.B.C. B,Blackrock,12pm;

St. Michael’s College v St. Munchin’s College,Dublin,11.30am;

Tuesday 3rd January                                                                                  

Boys Schools U16 Friendly:Crescent Colege Comp. v Belvedere College,Crescent Comp.,12pm;

Thursday 5th January                                                                                 

Senior Clubs League North:Garryowen v Old Crescent,Dooradoyle,8pm;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

The teams have been named for this Friday’s clash between a Munster Development side and the Spain U20s at UL (2.30pm). The game will be...

X