DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Munster Win Junior Interprovincial Title

7th May 2022 By Leonard Allen

Munster Win Junior Interprovincial Title

The Munster Juniors defeated Leinster 39-29 to win the Interpro title

Munster were crowned Junior Interprovincial Champions when a storming finish in the final 15 minutes yielded three converted tries for a 39-29 win over Leinster at New Ross.

It was a strong Munster bench that proved crucial as Leinster threatened to take the points with an early second-half rally.

Tadhg Bennett put Munster into an early lead with a penalty but a try from Wes Carter converted by Craig Miller put the home side in front.

Bennett kicked his second penalty on 26 minutes and a try by Ricky Whitney, by Bennett restored Munster’s advantage.

Miller closed the gap to three points before a try from Jesse Smith gave Munster an 18-10 halftime lead.

Leinster hit Munster with three tries inside the opening 12 minutes of the second half to lead 29-18 with tries from Rudhán McDonnell, JJ McIlwrath, and David Nicholson with Miller converting the latter two.

Some shrewd switches by the Munster management produced the desired effect in the final fifteen minutes, with James Collins O’Brien, Brian Mullins, and Keelan Stephenson scoring tries and Niall Leahy converting all three to bring the trophy back to the southern province after a six-year gap.

Munster: Jimmy Glynn (Mallow); Jesse Smith (Charleville & District), Willie Walsh (Waterpark), Brian Mullins (Richmond), Keelan Stephenson (Richmond); Tadhg Bennett (Richmond), Conor Kavanagh (Fethard & District); Noel Roche (Waterpark), Ricky Whitney (Kilfeacle & District), TJ Relihan (Newcastle West); Owen Glynn (Mallow), Paddy O’Donoghue (Galbally); Darragh Crowe (Clanwilliam), Sean Glynn (Mallow), Kevin Kinnane (Kilfeacle & District Capt).

Replacements : Cathal O’Regan (Clonakilty), Darragh O’Shea (Ballincollig), James Collins O’Brien (Bandon), Graham Smith (Crosshaven), Gearoid Phelan (Richmond), Olly Young (Charleville), Niall Leahy (Clanwilliam), Shane Airey (Newcastle West).

Leinster: Ben Watson (Wicklow); Eddie Weaver (Seapoint), Ciaran Fennessy (Athy), Jake McDonald (Kilkenny), Robbie Vallejo (Boyne); Craig Miller (Athy), Tristan Brady (Monkstown); Michael Tracey (Roscrea), David Nicholson (Wicklow), Dylan Casey (Edenderry); James Ryan (New Ross), Wes Carter (Kilkenny capt); Rory Hennessy (Boyne), Zach Jungmann (Seapoint), Ruadhán McDonnell (Monkstown).

Replacements: Will Jennings (Newbridge), Martin Murphy (Monkstown), Eoin Walsh (Gorey), JJ McIlwrath (Cill Dara), Tom Tracey (Newbridge), Matt McKenna (Seapoint), Nick Smith (Boyne RFC), Fionn O’Loughlin (Gorey).

Referee: Christopher Lough (IRFU).

Cork Constitution claimed the Munster Junior 2 League trophy with a 53-5 victory over Presentation at Rathuard.

Results of games played this week:                                                         

Junior Inter Provincials: Leinster 29, Munster 39;

Ulster 59, Connacht 33;

Munster Junior 2 League Final: Presentation 5, Cork Constitution 53;

Mansergh Cup Semi-Final: Clonmel 15, Cashel 19;

North Webb Cup Final: Richmond 22, Thomond 21;

North Under 18 Cup Final: Ennis 30, Nenagh Ormond 3;

North Under 18 Open Cup Final: Shannon 15, Garryowen 10;

North Under 16 Cup Final: Young Munster 10, Bruff 14;

North Under 16 Open Cup Final: Shannon 11, Old Crescent 14;

North Under 15 Cup Final: Nenagh Ormond 20, Shannon Blacks 40;

North Under 15 Conference Final: Nenagh Ormond 30, Shannon Blue 0;

South Under 18 Plate Final: Muskerry 18, Sunday’s Well 17;

Schools Giles Shield Semi-Final: Abbey CBS 34, St. Patricks College (Castleisland) 17;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

Musgrave Park will host the Ireland Women’s team again next year with the 2023 6 Nations home games against France and England taking place in...

X