DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Munster Age-Grade Interpro Round-Up

28th August 2023 By The Editor

Munster Age-Grade Interpro Round-Up

Luca Cleary races clear to score a try for Munster U19s. Photo by John Dickson / Dickson Digital

It was another busy weekend for our age-grade Interpro sides with the Munster U18 Girls, U18 Boys Schools, U18 Boys Clubs and U19 Boys all in action against their provincial rivals.

Leinster U18 Girls 41 – 0 Munster U18 Girls

The Munster U18 Girls took on Leinster in Donnybrook but they fell to a 41-0 defeat.

Leinster raced into a 31-0 half-time lead with Sophie Cullen, Alex Connor, Emma Brogan, Kate Noons and Niamh Murphy scoring tries in the opening 35 minutes.

In the second-half, Munster were much tighter defensively and achieved a greater level of possession and territory. However, they weren’t able to turn that into points as Alma Atagamen and Roisin Kinch scored two more tries for Leinster.

Munster U18 Boys Schools 12 – 7 Ulster U18 Boys Schools

In what was tight opening half, Munster got that all-important first try when captain Jonathan Byrne crossed for his side which Tom Wood converted to give Munster a 7-0 lead at the break. This try came after Ulster received two yellow cards in the first half.

Ulster levelled matters with a converted try in the second half before Byrne added a second unconverted try five minutes from full-time to seal the win.

Ulster U18 Boys Clubs 21 – 29 Munster U18 Boys Clubs

Munster hit back from their narrow defeat to Leinster last weekend in Fethard with a 21-29 win over Ulster in Newforge.

Scrum-half Cathal Garvey got the opening try of the game to give Munster a 0-5 lead but but Ulster hit back with a try from Aaron Caldwell which was converted by Conor McVicker.

Four minutes later, hooker Christian Foley got over for Munster’s second try to give Aiden McNulty’s side a 7-10 lead heading into the second quarter.

Munster pushed further ahead with a try from tighthead David Coyne which Michael Connellan converted to give Munster a 7-17 lead.

There was still time for the two teams to trade tries before half-time with Ulster getting one back from Cameron Cummings which McVicker converted before loosehead Darragh McDonald scored a try which Connellan converted to give Munster a 14-24 lead heading into the second half.

The second 35-minute period was a lower scoring affair as Munster made sure of the win five minutes from time when Eli Reynolds crossed for a try which went unconverted.

Ulster did hit back at the death when Ryan McDowell crossed for a converted try.

Ulster U19 Boys 19 – 31 Munster U19 Boys

Ulster got off to a good start when Jordan McAuley knocked over an early penalty. Munster hit back two minutes later when a powerful maul led to Ted O’Callaghan crossing for the visitors which Dylan Hicks converted.

The northern province hit back with converted try from Tom McAllister which was converted by McAuley before approaching the 20 minute mark, Luca Cleary produced an excellent solo effort to evade the Ulster defence and score under the posts. Hicks converted to give Munster a 10-14 lead.

McAuley notched another penalty for the home side to reduce the deficit to one point before Oisin Minogue crashed over for a try from close-range to give Munster a 13-19 lead at half-time.

Ulster levelled the game early in the second half with back-to-back McAuley penalties,

With 10 minutes remaining in the game, Munster regained the lead when Fionn Casserly crossed for a try which went unconverted before Gene O’Leary Kareem crossed a the death which was converted by Hicks to give Munster the win.

Munster U18 Girls

15. Niamh Crotty (Dolphin RFC) (CC)
14. Lyndsay Clarke (Ennis RFC)
13. Caitriona Finn (Ballina Killaloe RFC/UL Bohemian RFC)
12. Lily Byrne (Dolphin RFC)
11. Siobhan O’Callaghan (Dolphin RFC)
10. Meaghan Crilly (Dolphin RFC)
9. Grace Dillon (Shannon RFC)
1. Tuathla Ryan (Ballina-Killaloe RFC)
2. Emma Dunican (Tralee RFC)
3. Niamh McCarthy (Bantry Bay RFC)
4. Sally Hayes (Bruff RFC)
5. Aoibheann McGrath (Dungarvan RFC/Carrick-on-Suir RFC) (CC)
6. Sally Kelly (Ennis RFC)
7. Ava O’Malley (Killarney RFC)
8. Ella Buckley (Kanturk RFC)

Replacements:
16. Orlaith Morrissy (Sunday’s Well RFC/Ballincollig RFC)
17. Sadie Murphy (Ballincollig RFC)
18. Annie Lynch (Ennis RFC)
19. Aoife Grimes (Shannon RFC)
20. Orla McCullum (Fermoy RFC)
21. Mia Hennelly (Ballina-Killaloe RFC)
22. Hannah Hehir (Shannon RFC)
23. Katie Hehir (Shannon RFC)

Munster U18 Boys Schools

15. Daire O’Callaghan (CBC)
14. Alex O’Connell (CBC)
13. James O’Leary (PBC)
12. Harry Murphy (PBC)
11. Billy McCarthy (CBC)
10. Tom Wood (St Munchin’s College)
9. Chris Barrett (CBC)
1. Andrew Wall (Rockwell College)
2. Jonathan Byrne (Crescent College Comprehensive) (C)
3. Cian Walsh (CBC)
4. Joe Finn (Cistercian College Roscrea)
5. Conor Galvin (CBC)
6. Ian Morton (CBC)
7. Bill Hayes (Cistercian College Roscrea)
8. Daniel Foley (PBC)

Replacements From:
Ronan O’Callaghan (CBC), Alex McNamara (Crescent College Comprehensive), Fionn O’Sullivan (PBC), Eddie Keena (Glenstal), Cathal Bruhn (PBC), Chulainn Williams (Castletroy College), Leo O’Leary (CBC), Mark Hetherington (PBC), Calum Harte (Bandon Grammar School), Muiri Lambe (Rockwell College).

Munster U18 Boys Clubs

15. Ben Wallis (Waterpark RFC)
14. Oskar Olszewski (Cobh Pirates RFC)
13. Michael O’Sullivan (Iveragh Eagles RFC) (C)
12. Michael Connellan (Clonmel RFC)
11. Eli Reynolds (Bantry Bay RFC)
10. Conall Cournane (Iveragh Eagles RFC) (VC)
9. Cathal Garvey (Bruff RFC)
1. Darragh McDonald (Clonakilty RFC)
2. Christian Foley (Abbeyfeale RFC)
3. David Coyne (Clonmel RFC)
4. Fionn O’Meara (Nenagh Ormond RFC)
5. Bobby Doherty (Waterpark RFC)
6. Aiden Carroll (Bruff RFC)
7. Jack Phelan (Shannon RFC)
8. Michael Frawley (Bruff RFC) (VC)

Replacements:
16. Luke Fitzgerald (Tralee RFC)
17. Darragh Fitzgerald (Dungarvan RFC)
18. Ryan Stephens (Waterpark RFC)
19. Jamie Walsh (Bruff RFC)
20. Andrew Purcell (Kilrush RFC)
21. Marco Cleary (Ennis RFC)
22. Darragh Gleeson (Nenagh Ormond RFC)
23. Marcus Moloney (Shannon RFC)

Munster U19 Boys

15. Jed O’Dwyer (Crescent College Comprehensive)
14. Matt Te Pou (St. Munchin’s College)
13. Gene O’Leary-Kareem (PBC)
12. Eoghan Smyth (Midleton RFC)
11. Mason Cawley (Nenagh Ormond RFC)
10. Dylan Hicks (Bantry Bay RFC) (VC)
9. Luca Cleary (Ennis RFC)
1. Mark Fitzgerald (Crescent College Comprehensive)
2. Fionn Casserly (Crescent College Comprehensive)
3. Emmet Calvey (Ardscoil Rís)
4. Michael Foy (CBC)
5. Eanna McCarthy (CBC) (C)
6. Ted O’Callaghan (Kinsale RFC)
7. Oisin Minogue (St. Munchin’s College)
8. Luke Murphy (Ardscoil Rís)

Replacements:
16. Arron Roulston (Young Munster RFC)
17. Darragh O’Connell (Muskerry RFC)
18. Denis O’Callaghan (CBC)
19. Callum Black (St. Munchin’s College)
20. Cormac Quinn (Crescent College Comprehensive)
21. Marcus Lyons (Crescent College Comprehensive)
22. Daithi Byrnes (Old Crescent RFC)
23. Tom Coughlan (PBC)

Share

DFP – Right Column – HalfPage

DFP – Right Column – MPU

Related News

The teams have been named for this Friday’s clash between a Munster Development side and the Spain U20s at UL (2.30pm). The game will be...

X