DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Weekend preview 30th January

29th January 2010 By Munster Rugby

Weekend preview 30th January

There is plenty of action this weekend with the AIB All Ireland Senior Cup final between Cork Constitution and Garryowen dominating proceedings.

These two Munster sides meet at Dubarry Park, Athlone to decide this season’s champions. These clubs have met in many an epic final in the past with two meetings in the last three seasons in the AIB All Ireland League final with both sides recording a victory.

Recent meetings have been very close with last week’s league meeting ending all square at Dooradoyle 6-6. There should be little between them again this time but Con’s experience should see them edge it and make up for last season’s defeat by Ballynahinch in the final.

In the AIB All Ireland League Division 1A Shannon travel to St. Mary’s College. The Dublin side have lost their last two games and another defeat could see them in grave difficulty of making it to the semi finals. After a poor start Shannon have climbed into second position and will want to keep their recent good run going.

In Division 1B Young Munster’s who are in second place should consolidate their promotion spot with a victory over Dungannon.

U.C.C. travel North for the second successive week when they face Ballymena. They may not have it as easy as last week against Dungannon but are capable of returning home with the spoils.

In the Second Division promotion chasing Bruff face a difficult test away to Terenure College and cannot afford a slip up if they are to keep their challenge on track.

Thomond travel to Dublin for a second successive week when they face runaway leaders Lansdowne at the RDS and could be in for a difficult afternoon.

Old Crescent can ease their relegation worries with a victory at home to bottom side Greystones.

Highfield after their away win over Corinthians last week face a stiffer challenge this week when they travel to Dublin to face U.C.D.

Clonakilty desperately in need of points will hope to come away from Galway with something from their encounter with Corinthians.

Third Division leaders Midleton will hope to continue their good run with an away win against Barnhall, while Nenagh Ormond will be aiming to get back into the top four with a home win over promotion chasing Instonians.

Sunday’s Well after two narrow defeats will be aiming to bounce back to winning ways with a home win over Navan.

On Sunday Dolphin play Clontarf in a Division 1A tie at home and the Musgrave Park side boosted by a fine performance last week against St. Mary’s College will hope for a repeat showing.

There are fifteen Munster Junior Cup games to be decided on Sunday with one First round tie, eight in the Second round and six in the Third round.

The pick of these games should be the meeting of Cork Constitution and Waterpark at Temple Hill. The home side are always one of the favourites for this trophy, while this will be Waterpark’s first time playing their first fifteen in this competition in over thirty five years. With their league hopes gone, Waterpark will want to make an impact in this competition, but may find Constitution a difficult proposition.

U.C.C. travel to Thurles in a confident mood of reaching the fourth round. The Tipperary side are battling against relegation but on their day could put it up to the students.

Two Cork sides travel to Limerick to face AIL clubs. Shannon take on Cobh Pirates at Coonagh and home advantage should see Shannon advance, while Ballincollig will want to show an improved showing on last week’s display against Cashel when they visit Clifford Park to take on Young Munster.

There is one all First Division clash when leaders Tralee entertain Clonmel. Tralee would be expected to advance in this competition but Clonmel on their day could cause an upset.

Galbally who lost for the first time this season last week have a home tie against Thomond and will want to get back to winning ways with a victory.

Castleisland who lead their section in the Third Division could put one over on Second Division Bandon at the Kerry venue.

Corca Dhuibhne who have made a great start as a junior side face a difficult tie away to Muskerry and would do well to earn a draw.

Killarney another side doing well in the league make the long journey to Waterford City and could book their place in Round Three.

Carrick-on-Suir could overcome the challenge of Midleton at the Tipperary venue and another senior club facing a tricky away tie are Sunday’s Well who make the short journey to Kinsale.

Clonakilty who overcame Charleville in the opening round will face a sterner test this week when they host Second Division leaders Clanwilliam.

Ennis who are struggling in the Second Division will be looking to get a boost at home to Old Crescent.

There is an all Second Division clash at Youghal when Kanturk are the visitors and on current form it looks like a win for the visitors.

The one outstanding first round tie is the meeting of Shandon and Mallow at Whitechurch with the North Cork club expected to continue their recent good run with a victory.

There are three games down for decision in the opening round of the Munster Junior Plate. Nenagh Ormond will be favourites to over come Fermoy. Home advantage should also see Charleville get the better of Douglas.

While Killorglin boosted by their great win last week will fancy their chances away to Dungarvan.

Defending First Division champions Cashel can go back to the top of the table for the first time this season, with a victory away to bottom side Crosshaven but do need to collect a bonus point.

In Division 3A Abbeyfeale should prove too strong for Scariff.

FIXTURES:
FRIDAY 29th JANUARY
Junior Friendly:
Old Christians v Highfield,Woodleigh Park,7.00;

Under 21 Friendly:Cork Constitution v Highfield,Temple Hill,7.30;
Mungret Cup:Waterpark College v Carrigaline Comm,Ballinakill,1.00;

SATURDAY 30th JANUARY
AIB League Division 1A:
St. Mary’s College v Shannon,Templeville Road,2.30;

Division 1B:Ballymena v U.C.C..Eaton Park,2.00;
Galwegians v Ballynahinch.Crowley Park.2.30;
Young Munster v Dungannon,Clifford Park,2.30;

Division 2:Belfast Harlequins v D.L.S.P.,Deramore Park,2.30;
Corinthians v Clonakilty,Corinthian Park,2.30;
Dublin University v Malone,College Park,2.30;
Lansdowne v Thomond,RDS Ballsbridge,2.30;
Old Crescent v Greystones,Rosbrien,2.30;
Old Wesley v Bective Rangers,Donnybrook,2.30;
Terenure College v Bruff,Lakelands Park,2.30;
U.C.D. v Highfield,Belfield,2.30;

Division 3:Ards v Queens University,Hamilton Park,2.30;
Barnhall v Midleton,Parsonstown,2.30;
Connemara v Banbridge,Monastary Field,2.30;
Nenagh Ormond v Instonians,New Ormond Park,2.30;
Rainey Old Boys v Naas,Hatrick Park,2.30;
Sunday’s Well v Navan,Musgrave Park,2.30;
Suttonians v Portadown,Station Road,2.30;
Wanderers v Co. Carlow,Merrion Road,2.30;

AIB Senior Cup Final:Cork Constitution v Garryowen,Dubarry Park,3.05;

AIB Junior Cup Final:Armagh v City of Derry,Dubarry Park,1.00;

Gleeson League:Cashel v Old Crescent,Cashel,2.30;
Clonmel v U.L. Bohemian,Clonmel,2.30;
Richmond v Shannon,Garryowen Green,2.30;
Young Munster v Bruff,Derryknockane,12.30;

Under 21 South Western Conference:Galwgians v Buccaneers,Crowley Park,2.30;
N.U.I.G. v Garryowen,Galway,2.30;

Division 2 North:Cashel v Newcastle West,Cashel,2.30;
Kilfeacle v Old Crescent,Kilfeacle,2.30;

Under 21 Friendly:Dolphin v Sunday’s Well,Musgrave park,1.00;

Avonmore Milk Munster Under 19 League Group 2:Crosshaven v Thomond,Crosshaven,1.30;

Group 3:St. Mary’s v Highfield,Corbally,2.00;

Avonmore Milk Munster Under 17 League Section A:U.L. Bohemain v Highfield,Annacotty,11.30;
Castleisland v Kilfeacle,Castleisland,tbc;

Section B:Killarney v Waterpark,Killarney,1.00;
Old Christians v Thomond,Rathcooney,12.30;

Section D:Cashel v Tralee,Cashel,1.00;

South Under 19 Development League:Douglas v Bandon,Moneygourney,12.00;
Kinsale v Muskerry,Kinsale,12.00;

South Under 17 League Phase 2 Section A:Fermoy v Mallow,Fermoy,11.30;
Highfield B v Kanturk,Woodleigh Park,10.45;

Section B:Kinsale v Sunday’s Well,Kinsale,12.30;
Cobh Pirates v Muskerry,Cobh,12.00;

Section C:Ballincollig v Clonakilty,Tanner Park,11.00;
Crosshaven v Carrigaline,Crosshaven,11.00;
Dolphin v Youghal,Musgrave Park,12.00;

South Under 15 League Section A:Cobh Pirates v Charleville,Cobh,11.30;
Fermoy v Cork Constitution,Fermoy,11.30;
Kanturk v Midleton,Kanturk,11.30;
Muskerry v Sunday’s Well,Ballyanly,12.00;
P.B.C. v Mallow,Wilton,11.00;

Section B:Clonakilty v Skibbereen,The Vale,11.00;
Dolphin v Carrigaline,Musgrave Park,11.00;
Kinsale v Highfield,Kinsale,10.00;

Munster Girls Under 17 League Semi Final:Mallow v Abbeyfeale,Mallow,1.30;

SUNDAY 31st JANUARY
AIB League Division 1A:
Dolphin v Clontarf,Musgrave Park,2.30;

Division 1B:Old Belvedere v Buccaneers,Anglesea Road,2.30;

Munster Junior Cup:Carrick-on-Suir v Midleton,Carrick-on-Suir,2.30;
Castleisland v Bandon,Castleisland,2.30;
Clonakilty v Clanwilliam,The Vale,2.30;
Cork Constitution v Waterpark,Temple Hill,2.30;
Ennis v Old Crescent,Ennis,2.30;
Galbally v Thomond,Galbally,2.30;
Kinsale v Sunday’s Well,Kinsale,2.30;
Muskerry v Corca Dhuibhne,Ballyanly,2.30;
Shandon v Mallow,Whitechurch,2.30;
Shannon v Cobh Pirates,Coonagh,2.30;
Thurles v U.C.C.,Thurles,2.30;
Tralee v Clonmel,Tralee,2.30;
Waterford City v Killarney,Waterford,2.30;
Youghal v Kanturk,Youghal,2.30;
Young Munster v Ballincollig,Clifford Park,2.30;

Munster Junior Plate:Charleville v Douglas,Charleville,2.30;
Dungarvan v Killorglin,Dungarvan,2.30;
Nenagh Ormond v Fermoy,Nenagh,2.30;

Munster Junior League Division 1:Crosshaven v Cashel,Crosshaven,2.30;

Division 3:Abbeyfeale v Scariff,Abbeyfeale,2.30;

Junior 2 League South Section A:Castleisland v Tralee,Castleisland,12.00;
Killarney v Kanturk,Killarney,2.30;

Section B:Dunmanway v Bandon,Dunmanway,12.00;

Section C:Ballincollig v Old Christians,Tanner Park,12.00;
Sunday’s Well v U.C.C.,Musgrave Park,12.00;

Section D:Cork Constitution v Carrigaline,Temple Hill,12.00;

Junior 3 League South Group A:Ballincollig v Mallow,Tanner Park,12.00;
Bandon v Youghal,Bandon,2.30;

Group B:Shandon v Cork Transport,Whitechurch,12.00;
U.C.C. v Fermoy,Curaheen Road,2.30;

Gleeson League:Galbally v Fethard,Galbally,2.30;
Waterpark v Clanwilliam,Ballinakill,2.30;

Junior Friendly:Garryowen v Richmond,Dooradoyle,2.30;
St. Mary’s v Newport,Corbally,2.30;

Junior 2 Friendly:Kinsale v Dolphin,Kinsale,11.00;

Avonmore Milk Under 19 Munster League:Group 1:Ennis v Waterpark,Lees Road,12.00;
Fermoy v U.L. Bohemian,Fermoy,12.30;

Group 2:Clonmel v Shannon,Clonmel,2.00;

Group 3:Dungarvan v Kilfeacle,Dungarvan,11.00;

Group 4:Nenagh Ormond v Castleisland,Nenagh,12.30;
Young Munster v Sunday’s Well,Derryknockane,2.00;

Avonmore Milk Under 17 Munster League Section C:Dungarvan v Abbeyfeale,Dungarvan,2.30;

Section D:Shannon v Charleville,Coonagh,12.00;

East Munster Under 19 Development League:Waterford City v Galbally,Waterford,12.00;

East Munster Under 17 Development League:Clanwilliam v Roscrea,Clanwilliam Park,11.00;
Clonmel v Fethard,Clonmel,11.00;
Galbally v Carrick-on-Suir,Galbally,11.00;
Thurles v Nenagh Ormond,Thurles,11.00;

East Under 15 League Section A:Clonmel v Waterpark,Clonmel,11.00;
Fethard v Dungarvan,Fethard,11.00;

Section B:Cashel v Galbally,Cashel,11.00;
Clanwilliam v Kilfeacle,Clanwilliam Park,11.00;
Nenagh Ormond v Roscrea,Nenagh,11.00;

North Under 15 League Section A:Ballina / Killaloe v Richmond,Scariff,11.30;
Old Crescent v Kilrush,Rosbrien,11.30;
U.L. Bohemian v Newcastle West,Annacotty,11.30;

Section B:Bruff v Ennis,Bruff,12.00;
Shannon v Thomond,Coonagh,11.00;
Young Munster v Garryowen,Derryknockane,11.30;

North Under 14 League:Garryowen v St. Senan’s,Dooradoyle,11.00;
U.L. Bohemian Hawks v Old Crescent,Annacotty,11.30;

North Under 13 League:Garryowen v Bruff,Dooradoyle,12.15;
Newcastle West v Shannon,Newcastle West,11.30;
Thomond v Ballina/Killaloe,Fitzgerald Park,12.15;
U.L. Bohemian Hawks v Ennis,Annacotty,10.30;

Munster Women’s Cup:Highfield v Galbally,Woodleigh Park,12.30;
Ballincollig/Kinsale v Shannon,Tanner Park,2.00;
Thurles v Clonmel,Thurles,1.00;
U.L. Bohemian v Nenagh,Annacotty,1.00;
Youghal v Fermoy,Youghal,12.30;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

The Munster team has been named for Friday night's clash against Edinburgh at the DAM Health Stadium (7.35pm, live on TG4 & Premier Sports). John...

X