DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

RESULTS weekend 30th October

16th October 2005 By Munster Rugby

RESULTS weekend 30th October

Munster sides to the fore in all three Divisions of the AIL, as Clanwilliam and Youghal move closer to play off places in the Munster Junior League

No change at the top of the First Division of the AIL as Shannon, Cork Constitution and Garryowen won and UL Bohemian were held to a draw by Blackrock.

In Division Two, U.C.C. won the Cork derby, while honours were even at Fitzgerald Park, after Thomond and Young Munster played out a 12-12 draw. Dolphin and Midleton continued their challenge with victories.

Three Munster sides dominate the top three positions in Division Three, with Bruff having a point lead over Clonakilty and Nenagh Ormond.

In the Heineken Junior League, Clanwilliam and Youghal are now looking favourites to emerge from their sections as winners while nest week s meeting between Cobh Pirates and Thurles could have a big bearing on the other section.

The two big games in the Third Division were called off just before the kick off by the referees due to torrential rain.

RESULTS

AIB League Division 1:Ballymena 12,Cork Constitution 22;

Belfast Harlequins 13,U.C.D. 8;

Buccaneers 17,Lansdowne 0;

Dublin University 6,Shannon 19;

Dungannon 6,Clontarf 3;

Galwegians 3,Garryowen 8;

St. Mary’s College 21,Co. Carlow 8;

U.L. Bohemian 20,Blackrock College 20;

Division 2:Ballynahinch 12, Old Crescent 6;

Barnhall 13,Greystones 6;

D.L.S.P. 7,Bective Rangers 15;

Highfield 14,U.C.C. 20;

Malone 5,Midleton 12;

Old Belvedere 13,Terenure College 12;

Thomond 12,Young Munster 12;

Waterpark 3,Dolphin 21;

Division 3:Ards 9,Portadown 0;

City of Derry 6,Bruff 13;

Nenagh Ormond 12,Corinthians 8;

Old Wesley 0,Instonians 11;

Queens University 3,Clonakilty 15;

Skerries 3,Wanderers 19;

Sunday’s Well 16,Connemara 17;

Suttonians 5,Banbridge 6;

Heineken Munster Junior League Section A:Cashel 7,Charleville 0;

Crosshaven 37,Fermoy 5;

Kilfeacle 7,Clanwilliam 12;

Section B:Castleisland 6,Youghal 20;

Douglas 24,Kanturk 8;

Skibbereen 21,Clonmel 3;

St. Mary’s 8,Abbeyfeale 13;

Section C:Muskerry v Cobh Pirates Off

Richmond 12,Bandon 8;

Thurles 31,Old Christians 3;

Tralee 18,Newport 7;

Division 3:Ballincollig v Kinsale OFF

Galbally 14,Killarney 5;

Mallow v Newcastle West OFF

Presentation 17,Dungarvan 8;

Waterford City 15,Carrick-on-Suir 10;

Munster Seconds League Division 1:Dolphin 3,Garryowen 17;

Division 2:Highfield 15,U.C.C. 10;

Gleeson League:Clanwilliam 18,Thurles 29;

Young Munster ,St. Senan’s

Junior 2 League South Section A:Ballincollig v Crosshaven OFF

Shandon v Killorglin OFF;

Junior 3 League South Section A:Bandon v Kinsale Abandoned;

Carrigaline 18,Corca Dhuibhne 0;

Clonakilty 42,Glenbeigh 0;

Section B:Bandon B 5,Kanturk 11;

Charleville v Mallow OFF

Cork Transport v Fermoy OFF

Under 20 South West Conference Division 1:Corinthians 25,Young Munster 8;

Cork Constitution 22,Buccaneers 12;

Garryowen 24,Bruff 23;

Highfield v U.L. Bohemian OFF

Old Crescent 5,Galwegians 29;

Shannon 11,U.C.C. 0;

Division 2 Section B:Ballincollig v Sunday’s Well OFF

Dolphin v Old Christians OFF

Kanturk v Waterpark OFF

Muskerry v Bandon OFF

Youths Under 16 League South A:Kanturk 22,Highfield 0;

Muskerry v Fermoy OFF

Youghal 26,Mitchelstown 0;

Under 16 League South B:Bandon 12,Dolphin 27;

Highfield B v Mallow Off

Cork Constitution v Clonakilty OFF

Crosshaven 31,Skibbereen 0;

Dunmanway v Old Christians OFF

Kinsale v Ballincollig OFF

Under 14 League South A:Cobh Pirates 15,Youghal 30;

Cork Constitution v Douglas OFF

Fermoy 7,Kanturk 7;

Highfield v Mitchelstown OFF

Muskerry v Mallow OFF

Under 14 League South B:Bandon 12,Clonakilty 27;

Crosshaven 22,Ballincollig 27;

Old Christians v Carrigaline OFF

P.B.C. v Dunmanway OFF

Skibbereen v Kinsale OFF

Sunday’s Well walk over from Dolphin ;

West Munster Under 18 League:Charleville ,Abbeyfeale ;

Corca Dhuibhne ,Killorglin ;

Killarney ,Castleisland ;

West Munster Under 14 League:Charleville ,Abbeyfeale ;

Corca Dhuibhne ,Killorglin ;

Killarney ,Castleisland ;

East Munster Under 18 League:Clonmel ,Cashel ;

Kilfeacle ,Clanwilliam ;

Nenagh Ormond ,Roscrea ;

Waterpark ,Thurles ;

East Munster Under 16 League:Clonmel ,Cashel ;

Kilfeacle ,Clanwilliam ;

Nenagh Ormond ,Roscrea ;

Waterpark ,Thurles ;

East Munster Under 13 League:Clanwilliam ,Thurles ;

Fethard ,Kilfeacle ;

Waterpark ,Cashel ;

North Munster Under 18 League:Thomond 22,Bruff 7;

Young Munster ,Richmond ;

Ennis 7,Shannon 18;

St. Mary’s ,Newcastle West ;

Under 15 League:Newcastle West ,Garryowen ;

Shannon ,Young Munster ;

Richmond ,Old Crescent ;

Bruff 26,Ennis 15;

Under 16 Friendly:Garryowen ,Saracens ;

Young Munster ,Saracens ;

IWRFU Division 1:Clanwilliam ,Blackrock ;

Clonakilty ,U.L. Bohemian ;

Cooke ,Highfield ;

Shannon ,Boyne ;

Division 2:Ballincollig v Waterpark OFF

Clonmel ,Nenagh Ormond ;

MONDAY 31st OCTOBER

Dennehy Cup Final:Highfield v Cork Constitution OFF

Muskerry Cup Final:Muskerry v Cobh Pirates OFF

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

Munster secured a hard-earned 26-29 bonus-point win against Edinburgh to secure a home quarter-final with one game of the regular season to go. It was...

X