DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Weekend Preview

25th April 2013 By Munster Rugby

Weekend Preview

A busy weekend for Cork Constitution as all their three adult sides are in cup action this weekend, two of them in finals.

A busy weekend for Cork Constitution as all their three adult sides are in cup action this weekend, two of them in finals.

Cork Constitution take on St Mary’s College in the final of the All Ireland Bateman Cup at Templeville Road on Saturday as they go in search of the only national title to have eluded them in their 121-year history.
When these sides met in the AIL, both sides recorded away wins with Con’ defeating ‘Mary’s 22-13 in January and the Dublin side running out 30-12 winners on Leeside a month later.

The final series of games in Division 1B of the Ulster Bank League are down for decision with nothing much at stake as both promotion and relegation issues have been decided. Bruff entertain Buccaneers at Kilballyowen Park. The Athlone side recorded a 32-10 home win over Bruff in November.

The Munster Junior Cup semi-finals are down for decision as holders Cork Constitution take on Skibbereen at Temple Hill in a repeat of last year’s decider which the Lilywhites won on a 13-10 score line at Musgrave Park.

Munster Junior League champions Richmond, who regained senior status last week, are at home to Garryowen in the other semi-final and this should a cracking tie.

In North Munster the O’Carroll Plate decider is at Kilballyowen Park when Bruff take on holders Newcastle West.

On Monday night Thomond take on Richmond in the Webb Cup final at Rosbrien.

In Kerry, Tralee and Castleisland travel to Listowel to contest the McElligott Cup decider, with Castleisland hoping to pick up silverware after last week’s narrow defeat by Killarney in the Munster Junior Plate Final.

There are two finals down for decision in Tipperary as Mansergh Cup holders Clonmel take on Nenagh Ormond at Clanwilliam Park and Cashel play Kilfeacle in the Gleeson Memorial Cup final in Galbally.

Down South the top two teams Carrigaline and Cork Constitution contest the Junior Two Cup final at Musgrave Park. These sides met in the league decider which Carrigaline won 10-0.

In the Dave Dineen Cup semi-finals, Cashel take on Skibbereen at the Spafield on Saturday and holders Dolphin are at home to Waterpark in the second semi-final on Sunday.

Fermoy and Muskerry are contesting two deciders at Musgrave Park in the space of three days as their Junior 3 sides contest the McCarthy Cup final on Sunday morning and their Junior 1 sides meet in the O’Neill Cup decider next Tuesday evening.

FIXTURES
THURSDAY 25th APRIL
Kelly Cup Semi Final:
Mallow v Kanturk, Mallow, 7.00;

North Under 19 Open Cup Semi Final: Garryowen v Thomond, Dooradoyle, 7.00;

North Under 17 Open Cup: Old Crescent v U.L. Bohemian, Rosbrien, 7.00;
Young Munster v Garryowen, Clifford Park, 7.00;

FRIDAY 26th APRIL
B&I Cup Semi Final:
Munster v Leinster, Dooradoyle, 7.30;

Casey Cup: Waterford City v Fethard, Waterford, 7.30;

North Under 16 Development League Final: Bruff v Newcastle West, Rathuard, 7.00;

SATURDAY 27th APRIL
Heineken Cup Semi Final:
Clermont Auvergne v Munster, Stade de la Mosson, 5.00;

All Ireland Bateman Cup Final: Cork Constitution v St. Mary's College, Templeville Road, 12.05;

Junior Inter Provincials: Connacht v Ulster, Ballina, 2.30;
Munster v Leinster, Corbally, 2.30;

Ulster Bank League Division 1B: Ballymena v Belfast Harlequins, Eaton Park, 2.30;
Blackrock College v U.C.D., Stradbrook, 2.30;
Bruff v Buccaneers, Kilballyowen Park, 2.30;
Dungannon v Ballynahinch, Stevenson Park,
Malone v Dublin University, Gibson Park,

Dave Dineen Cup Semi Final: Cashel v Skibbereen, Cashel, 2.30;

South Under 19 Cup Final: Bandon v Highfield, Wilton, 1.45;

South Under 17 Cup Final: Clonakilty v Cobh Pirates, Wilton, 12.00;

South Under 17 Phase 2 League Section 2 Final: Cork Constitution v Mallow, Tanner Park, 12.00;

South Under 17 Phase 2 League Section 3 Final: Ballincollig v Dunmanway, The Vale, 12.00;

SUNDAY 28th APRIL
Munster Junior Cup Semi Finals:
Cork Constitution v Skibbereen, Temple Hill, 2.30;
Richmond v Garryowen, Richmond Park, 2.30;

Mansergh Cup Final: Nenagh Ormond v Clonmel, Clanwilliam Park, 3.00;

McElligott Cup Final: Castleisland v Tralee, Listowel, 3.00;

Junior Two Cup South Final: Carrigaline v Cork Constitution, Musgrave Park, 11.45;

O'Carroll Plate Final: Bruff v Newcastle West, Kilballyowen Park, 2.30;

Dave Dineen Cup Semi Final: Dolphin v Waterpark, Musgrave Park, 2.30;

Paul Twomey Cup Final: Kinsale v Mallow, Musgrave Park, 2.30;

Ballyrandle Cup Semi Final: Dungarvan v Fethard, Dungarvan, 2.30;

Gleeson Memorial Cup Final: Cashel v Kilfeacle, Galbally, 2.30;

McCarthy Cup Final: Fermoy v Muskerry, Musgrave Park, 12.00;

East Under 17 Plate Final: Fethard v Nenagh Ormond, Clanwilliam, 1.00;

East Under 15 Plate Final: Cashel v Waterpark, Clonmel, 11.00;

East Under 14 League Final: Fethard / Nenagh Ormond v Waterford City, Cashel, 11.00;

North Under 19 Open Cup Semi Final: Shannon v Bruff, Coonagh, 12.00;

North Under 17 Open Cup Semi Final: Old Crescent/ U.L. Bohemian v St. Mary's/Shannon, TBC;

MONDAY 29th APRIL
Webb Cup Final:
Thomond v Richmond, Rosbrien, 7.00;

TUESDAY 30th APRIL
O'Neill Cup Final:
Fermoy v Muskerry, Musgrave Park, 7.00;

Ballyrandle Cup Final: Dungarvan/Fethard v Waterford City/Waterpark, Dungarvan, 7.30;

North Under 14 Cup Final: Young Munster v Garryowen / U.L. Bohemian, TBC, 7.00;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

Munster Rugby are now inviting applications for two part-time Women’s Rugby Participation Officers. See full details and apply below. The province is also recruiting for...

X