DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Weekend Preview And Fixtures

15th January 2014 By Munster Rugby

Weekend Preview And Fixtures

The Munster Junior League continues with a full program of games across all three divisions on Saturday.

The Munster Junior League continues with a full program of games across all three divisions on Saturday.

At Temple Hill Cork Constitution will defend their All Ireland Bateman Cup title with the visit of Ulster Cup winners Queens University.
The Belfast students are chasing promotion from Division 2A but they should find the home side a handful and Con’ should book their place in the decider.

The game of the day in Division 1 of the Munster Junior League sees leaders Kanturk taking on third-placed Newcastle West at the Duhallow venue. The home side will be looking to extend their lead with a maximum point home win, while the West Limerick side will have their work cut out as they aim to overtake St Mary’s in second place.

Muskerry will be looking to make the most of home advantage count in their bid to avoid the drop as they entertain fellow strugglers Galbally at Ballyanly, while the County Limerick side will be aiming to build on last week’s away win over Old Christians.

Bottom side Mallow face a tricky task as they travel to the Premier County to take on Clonmel.

Kilfeacle are at home to Waterpark with both sides aiming to preserve their top flight status for another year.

Clonakilty play near neighbours Skibbereen in a West Cork derby and Tralee welcome Old Christians to O’Dowd Park in a mid-table clash.

Division 2 leaders St Senan’s will be looking to extend their lead as they take on Youghal at Jimmy Slattery Park.

Thurles and Bandon go head to head at the Tipperary venue with both sides putting their outside promotion challenges on the line.

Crosshaven make the long trip to the Banner County to take on fellow strugglers Ennis and the South Cork side are looking to avoid second successive e relegation.

Castleisland are at home to Presentation in a mid-table encounter and Killorglin make the long trip to Kilbarry to take on Waterford City.

Dungarvan, who are joint leaders in Division 3 with Ballincollig, will be aiming to keep their unbeaten run intact as they take on newcomers Carrigaline at the West Waterford venue.

Abbeyfeale travel to East Clare to take on Scariff and must win to stay in contention for promotion.

Carrick-on-Suir play their first Junior League game under lights as they entertain Charleville in a mid-table encounter at Tybroughney with a 7:00 pm kick-off.

Two sides still seeking their first victory in the League campaign Dunmanway-Bantry Bay and Kilrush lock horns in a basement clash at Dunmanway.

FIXTURES:
FRIDAY 17th JANUARY
Gleeson League Section A:
Old Crescent v Galbally, Rosbrien, 7.30;

SATURDAY 18th JANUARY
B&I Cup:
Stirling County v Munster, Bridgehaugh, 3.00;

All Ireland Bateman Cup Final: Cork Constitution v Queens University, Temple Hill, 2.30;

Senior Friendly: Garryowen v Shannon, Dooradoyle, 2.00;
Young Munster v U.L. Bohemian, Tom Clifford Park, 12.30;

Munster Junior League Division 1: Clonakilty v Skibbereen, The Vale, 2.30;
Clonmel v Mallow, Clonmel, 3.30;
Kanturk v Newcastle West, Kanturk, 2.30;
Kilfeacle v Waterpark, Kilfeacle, 2.30;
Muskerry v Galbally, Ballyanly, 2.30;
Tralee v Old Christians, Tralee, 2.30;

Division 2: Castleisland v Presentation, Castleisland, 2.30;
Ennis v Crosshaven, Ennis, 2.30;
St. Senan's v Youghal, Jim Slattery Park, 2.30;
Thurles v Bandon, Thurles, 2.30;
Waterford City v Killorglin, Waterford, 2.30;

Division 3: Carrick-on-Suir v Charleville, Carrick-on-Suir, 7.00;
Dungarvan v Carrigaline, Dungarvan, 2.30;
Dunmanway-Bantry Bay v Kilrush, Dunmanway, 2.30;
Scariff v Abbeyfeale, Scariff, 2.30;

Munster Seconds League South: Cashel v Midleton, Cashel, 7.00;
Sunday's Well v Dolphin, Musgrave Park, 1.30;

Gleeson League Section A: Newcastle West v Thomond, Newcastle West, 2.30;
St Senan's v Presentation, Jim Slattery Park, 2.30;
St. Mary's v Bruff, Grove Island, 2.30;

Section B: Garryowen v Fethard, Dooradoyle, 2.30;
Kilfeacle v Young Munster, Kilfeacle, 12.45;
Richmond v Clanwilliam, Richmond Park, 2.30;
U.L. Bohemian v Ennis, Annacotty, 2.30;

Under 20 South Western Conference Division 1: Buccaneers v Garryowen, Dubarry Park, 2.30;
Cork Constitution v Waterpark, Temple Hill, 2.30;
Highfield v NUIG-Corinthians, Woodleigh Park, 2.30;
Shannon v U.L. Bohemian, Coonagh, 2.30;
U.C.C. v Galwegians, Curaheen Road, 2.30;

Division 2: Nenagh Ormond v Midleton, Nenagh, 2.30;

Schools Senior Friendly: C.B.C. v Castleknock, Lansdowne, 2.00;
Crescent College v St. Michael's, Dooradoyle, 12.00;
St. Munchin's v Newbridge, Corbally, 11.30;

Schools Junior Friendly: Rockwell v Terenure, Rockwell, 2.30;
Rockwell B v Terenure B, Rockwell, 2.30;

Pan Munster Under 18 League Group 1: Clanwilliam v Young Munster, Collegelands, 12.00;
Tralee v Kinsale, Tralee, 12.00;

Group 2: Bruff v Highfield, Kilballyowen Park, 11.00;
Clonakilty v Galbally, The Vale, 12.15;

Group 3: Cork Constitution v Cobh Pirates, Mahon, 12.00;
Old Crescent v Nenagh Ormond, Rosbrien, 12.00;

Group 4: Killarney v Sunday's Well, Killarney, 12.00;
Waterpark v Newcastle West, Ballinakill, 1.00;

Pan Munster Under 16 League Group 1: Bantry Bay v Sunday's Well, Mahon 12.30;
Shannon v Waterpark, Coonagh, 12.00;

Group 2: Bruff v Fethard, Kilballyowen Park, 7.00;
Dolphin v Castleisland, Musgrave Park, 1.00;

Group 3: Kilfeacle v Kilrush, Kilfeacle, 11.00;
Killorglin v Clonakilty, Killorglin, 12.30;

Group 4: Dungarvan v Old Crescent, Dungarvan, 12.30;
Tralee v Muskerry, Tralee, 12.00;

South Under 18 Development League: Bandon v Mitchelstown, Bandon, 12.00;
Dolphin v Fermoy, Musgrave Park, tbc;
Muskerry v Dunmanway, Ballyanly, 11.00;

South Under 16 Development League: Carrigaline v Cork Constitution, Moneygourney, tbc;
Dunmanway v Muskerry, Dunmanway, 12.00;
Kanturk v Cobh Pirates, Kanturk, tbc;

SUNDAY 19th JANUARY
Munster Seconds League North:
Garryowen v Young Munster, Dooradoyle, 2.30;
Nenagh Ormond v U.L. Bohemian, Nenagh, 2.30;
Richmond v Bruff, Richmond Park, 2.30;
Thomond v Shannon, Fitzgerald Park, 2.30;

Women's Development League Group A: St. Senan's v Clonmel, Jim Slattery Park, 1.00;
Thurles v Cobh Pirates, Thurles, 1.00;
Waterford City v Dungarvan, Waterford, 1.00;

Group B; Abbeyfeale v Bandon, Abbeyfeale, 1.00;
Cashel v Youghal, Cashel, 1.00;
St. Mary's v Dolphin, Grove Island, 1.00;

WEDNESDAY 22nd JANUARY
Schools Junior Cup:
Bandon Grammar v St. Munchin's, TBC, 3.00;

Schools Limerick A City Cup: Castletroy v St. Clements's, Castletroy, 2.30;

Schools Senior Friendly: Castletroy v Kilkenny, Castletroy, 2.30;
Castletroy B v Kilkenny B, Castletroy, 2.30;

Schools Junior Friendly: Castletroy v Kilkenny, Annacotty, 2.30;
Castletroy B v Kilkenny B, Annacotty, 2.30;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

Munster Rugby are now inviting applications for two part-time Women’s Rugby Participation Officers. See full details and apply below. The province is also recruiting for...

X