DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Munster clubs dominate AIL First Division

27th October 2006 By Munster Rugby

Munster clubs dominate AIL First Division

Munster clubs occupy top five positions in the AIL, as Cobh Pirates go two points clear in the Junior League

RESULTS
Heineken Cup:
Munster 41,Bourgoin 23;

AIB League Division 1: Ballymena 16,Buccaneers 18;
Belfast Harlequins 18,Terenure College 23;
Dolphin 24,Blackrock College 3;
Dungannon 22,Cork Constitution 18;
Galwegians 14,Shannon 15;
St. Mary’s College 12,Garryowen 8;
U.C.D. 20,Lansdowne 20;
U.L. Bohemian 10,Clontarf 3;

Division 2:Bective Rangers 16,D.L.S.P. 34;
Clonakilty 18,Suttonians 3;
Co. Carlow 16,Old Belvedere 18;
Greystones 7,Barnhall 5;
Midleton 16,Malone 7;
Old Crescent 21,Dublin University 9;
U.C.C. 3,Highfield 19;
Young Munster 24,Thomond 24;

Division 3:Ballynahinch 45,Rainey Old Boys 13;
Banbridge 22,Connemara 6;
Corinthians 31,Sunday’s Well 9;
Instonians 54,City of Derry 0;
Portadown 11,Bruff 29;
Queens University 11,Ards 17;
Wanderers 45,Old Wesley 13;
Waterpark 11,Nenagh Ormond 17;

Heineken Munster Junior League Division 1:
Cashel v Youghal OFF;
Cobh Pirates 29,Clonmel 10;
Crosshaven v Richmond OFF;

Division 3:Waterford City v Charleville OFF;

Munster Seconds League Division 2:Highfield 6,Sunday’s Well 3;
Midleton 8,Nenagh Ormond 10;
Waterpark v U.C.C. OFF;

Mansergh Cup Final:Clanwilliam 20,Newport 28;

O’Neill Cup Final:Old Christians 16,Skibbereen 15;

Gleeson League:Richmond ,U.L. Bohemian ;

Dennehy Cup Final:Cork Constitution 30,Midleton 10;

O’Sullivan Cup Semi Final:
Bandon 0,Douglas 12;

South Munster Junior 3 League Section A:Ballincollig 24,Clonakilty 15;
Kinsale v Bandon OFF;
Skibbereen 13,U.C.C. 5;

Section B:Kanturk 23,Fermoy 18;

Under 20 South West Conference Division 1:Corinthians v U.C.C. OFF;
Galwegians 24,Garryowen 5;
Highfield 3,Shannon 38;
U.L. Bohemian 28,Buccaneers 26;
Young Munster ,Bruff ;

Division 2 North:Abbeyfeale ,Nenagh Ormond ;
Kilfeacle 26,Clare County 6;
Newcastle West ,Thomond ;
Thurles ,Clanwilliam ;

Division 2 South:Castleisland ,Bandon ;
Old Christians 5,Midleton 22;
Waterpark v Muskerry OFF;

Junior Friendly:Bruff ,Young Munster ;
Shannon ,St. Mary’s ;

Junior 2 Friendly:
Presentation ,Young Munster ;

Under 18 Section A:Ballincollig 7,Muskerry 7;
Clonakilty 30,Dolphin 3;
Cobh Pirates v Cork Constitution OFF;
Mallow 7,Sunday’s Well 15;
Old Christians v Highfield OFF;

Section B:
Douglas 0,Bandon 17;
Kanturk 26,Mitchelstown 19;

Under 16 Section A:Ballincollig v Kinsale OFF;
Bandon 7,Dolphin 7;
Mallow 8,Old Christians 8;
Skibbereen 12,Crosshaven 41;

Section B:Cobh Pirates v Muskerry OFF;
Highfield B 8,Fermoy 10;
Midleton 0,Cork Constitution 30;
Mitchelstown ,Youghal ;
Sunday’s Well 22,Douglas 13;

West Munster Under 18 League:Abbeyfeale ,Tralee ;
Castleisland ,Killarney ;
Killorglin ,Corca Dhuibhne ;

West Munster Under 14 League:Abbeyfeale ,Charleville ;
Castleisland ,Killarney ;
Killorglin ,Corca Dhuibhne ;

North Munster Under 13 League:Newcastle West ,Young Munster ;
Old Crescent ,St. Mary’s ;
Richmond ,Ennis ;
Scariff ,St. Senan’s ;
Shannon ,Garryowen ;
U.L. Bohemian ,Bruff ;

Under 19 Friendly:
U.L. Bohemian ,Castletroy College ;

Under 15 Friendly:Thomond ,Richmond ;

Under 14 Friendly:U.L. Bohemian ,Kanturk ;

East Munster Under 18 League:Clonmel 13,Clanwilliam 12;

East Munster Under 16 League:
Clonmel 10,Nenagh Ormond 40;

East Munster Under 16 Development League:Cashel ,Carrick-on-Suir ;
Fethard 20,Waterpark 5;
Galbally ,Nenagh Ormond ;

East Munster Under 14 League:Waterpark 7,Nenagh Ormond 28;

IWFU – Division 2:Clonmel ,Nenagh Ormond ;
Waterpark ,Youghal ;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

The Munster team has been named for Friday night’s clash against Harlequins at the Twickenham Stoop (7.45pm). The game will be streamed live on the...

X