DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

8th October RESULTS

22nd September 2005 By Munster Rugby

8th October RESULTS

Cashel cause another upset in the 2nd round of the ODM Senior Cup, as no major upsets on opening day of Heineken Munster Junior League

Cashel are through to the quarter-final draw of the ODM Munster Senior Cup after their 25-10 victory over Waterpark and Shannon remain on course for a record seventh successive title. Also through to the quarter-finals of the Cup are Dolphin and Garryowen. They will be joined by either U.L. Bohemian or Cork Constitution who meet next week.

Cobh Pirates made a great start to their League campaign with a 15-3 win at home to Bandon. Both Clanwilliam and Kilfeacle had impressive victories, as newcomers Newport and Douglas both lost.

RESULTS
Celtic League:
Munster 33,Leinster 9;

Youth Interprovincial:Leinster 19,Munster 0;

Schools Representative:Somerset 6,Munster 5;
Gloucester 17,Munster 23;

ODM Munster Senior Cup:Clonakilty 18,Dolphin 19;
Midleton 10,Shannon 41;
Waterpark 10,Cashel 25;
Young Munster 3,Garryowen 14;

Senior Friendly:Thomond 14,Sunday’s Well 8;
U.C.C. 11,Cork Constitution 17;
Oxford University 5,U.L. Bohemian 26;

Heineken Munster Junior League Division 1:
Clanwilliam 40,St. Senan’s 8;
Cobh Pirates 15,Bandon 3;
Douglas 10,Castleisland 17;
Ennis 2,Kilfeacle 22;
Fermoy 13,Charleville 17;
Muskerry 3,Tralee 20;
Old Christians 37,Newport 11;
St. Mary’s 0,Skibbereen 12 (abandoned after 34 minutes);
Thurles 34,Richmond 8;
Youghal 34,Kanturk 3;

Division 3:Ballincollig 27,Presentation 0;
Killarney 13,Carrick-on-Suir 13;
Kinsale 13,Dungarvan 15;
Mallow 29,Galbally 11;
Newcastle West 44,Waterford City 13;

Heineken Munster Junior Clubs Challenge Cup:Clonmel 40,Abbeyfeale 7;

Munster Seconds League Division 1:Bruff 8,Garryowen 17;
Cork Constitution 5,Thomond 18;
Shannon ,Dolphin ;

Division 2:Highfield 43,Clonakilty 10;
Nenagh Ormond 9,Young Munster 19;
Old Crescent ,Waterpark ;
U.C.C. 25,Midleton 0;

Gleeson League:Bruff 51,Scariff 5;
Clonmel v Cashel Off;
Ennis 10,Thurles 7;
Garryowen ,Old Crescent ;
Kilfeacle ,Clanwilliam ;
Kilrush 36,Newcastle West 13;
Richmond ,Young Munster ;
Shannon ,St. Senan’s ;
Thomond ,U.L. Bohemian ;

Junior 2 League South:Ballincollig 34,Douglas 8;
Bantry Bay 35,Tralee 0;
Castleisland 7,Bandon 6;
Dolphin 10,Old Christians 17;
Dunmanway 6,Highfield 3;
Muskerry 13,Cobh Pirates 8;
Shandon 6,Crosshaven 12;
Youghal 26,U.C.C. 10;

Junior 3 League South:Bandon B 8,Cork Transport 29;
Charleville 10,Fermoy 20;
Glenbeigh 13,Corca Dhuibhne 16;
Midleton 12,Kanturk 5;

Under 20 League North:Bruff 8,Shannon 15;
Kilfeacle ,Abbeyfeale ;
Nenagh Ormond ,Newcastle West ;
Old Crescent ,U.L. Bohemian ;
Richmond ,Young Munster ;
Thomond 0,Garryowen 12;

Under 20 League South Final:Cork Constitution 17,Highfield 32;

Junior Friendly:Crosshaven v Sunday’s Well Off;

Under 20 Friendly:Ballincollig 34,Douglas 8;
Sunday’s Well v Dolphin Off;

Schools Senior Development League:High School 0,Midleton College 58;
Newtown School ,Waterpark College ;
Scoil Mhuire & Ide ,Villiers School ;
St. Clement’s ,St. Nessan’s ;

Schools Bowen Shield:C.B.C. 36,Castletroy College 5;
Crescent Comp. 20,Ard Scoil Ris 24;
P.B.C. 20,Glenstal Abbey 5;
St. Munchin’s 5,Rockwell 15;

Schools Junior Development League:Newtown School ,Waterpark College ;
St. Clement’s ,St. Nessan’s ;

Schools Under 14 League:C.B.C. 13,Castletroy College 0;
Crescent Comp. 26,Ard Scoil Ris 7;
P.B.C. 27,Glenstal Abbey 10;
St. Munchin’s 21,Rockwell 13;

Schools Senior Friendly:C.B.C. ,St. Michael’s ;
C.B.C. B ,St. Michael’s B ;

Schools Junior Friendly:Glenstal Abbey ,St. Munchin’s ;

Youths:
East Munster Under 18 League:
Clonmel ,Kilfeacle ;
Nenagh Ormond ,Waterpark ;
Roscrea ,Clanwilliam ;
Thurles ,Cashel ;

East Munster Under 16 League:Clonmel ,Kilfeacle ;
Nenagh Ormond ,Waterpark ;
Roscrea ,Clanwilliam ;
Thurles ,Cashel ;

East Munster Under 14 League:Carrick-on-Suir ,Clonmel ;
Cashel ,Wateraprk ;
Kilfeacle ,Fethard ;
Nenagh Ormond ,Galbally ;
Thurles ,Clanwilliam ;
Waterford City ,Roscrea ;

North Munster Under 18 League:Bruff 9,Old Crescent 29;
Richmond 19,Ennis 15;
Scariff ,Newcastle West ;
St. Senan’s 12,St. Mary’s 24;
Thomond ,Garryowen ;
Young Munster ,U.L. Bohemian ;

North Munster Under 15 League:Bruff 17,Old Crescent 28;
Ennis 5,Thomond 15;
Garryowen 3,Young Munster 22;
Shannon 34,Newcastle West 10;

North Munster Under 13 League:Bruff ,Thomond ;
Old Crescent 25,Newcastle West 0;
Scariff 5,Shannon 21;
U.L. Bohemian Lions 17,Kilrush 8;
U.L. Bohemian Stags 29,Richmond 0;
Young Munster 5,St. Senan’s 32;

South Munster Under 13 Joe Kidney Cup Festival:
Final:P.B.C. A 7,Bandon 5;

West Munster Under 16 League:Abbeyfeale ,Killarney ;
Charleville ,Castleisland ;
Tralee ,Corca Dhuibhne ;

West Munster Under 13 League:
Abbeyfeale ,Killarney ;
Charleville ,Castleisland ;
Tralee ,Corca Dhuibhne ;

Under 18 Friendly:P.B.C. ,Cork Constitution ;

Under 16 Friendly:Crosshaven ,Kinsale ;
P.B.C. ,Midleton College ;
U. L. Bohemian ,Newport ;

Under 14 Friendly:Crosshaven ,Kinsale ;
P.B.C. ,Midleton College ;
St. Mary’s ,Young Munster ;
U.L. Bohemian ,Tralee ;

Under 13 Friendly:C.B.C. ,C.B.C. Monkstown ;
C.B.C. B ,C.B.C. Monkstown B ;
C.B.C. C ,C.B.C. Monkstown C ;

IWRFU Division 1 League:Clanwilliam ,Cooke ;
Clonakilty ,Shannon ;

Division 2:Ballincollig ,Roscrea:
Waterpark Nenagh Ormond ;

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

The Munster team has been named for Friday night’s clash against Harlequins at the Twickenham Stoop (7.45pm). The game will be streamed live on the...

X