DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Fixtures Around Munster – Sat 19/10 – Wed. 23/10

16th October 2002 By Munster Rugby

Fixtures Around Munster – Sat 19/10 – Wed. 23/10

Holders Shannon and Garryowen will be favourites to qualify for this season’s Munster Club League Final.

Holders Shannon and Garryowen will be favourites to qualify for this season’s Munster Club League Final. Both have home advantage, with Garryowen playing Midleton at Dooradoyle on Saturday and Shannon face Thomond at Coonagh on Sunday.

The Third round of the Heineken Munster Junior Clubs Challenge Cup dominated the weekend’s Junior program. Charleville will be hoping to repeat their Mansergh Cup victory over Kilfeacle, while the game of the round should be the meeting of holders Cobh Pirates and the current Junior League leaders Nenagh Ormond.

SATURDAY 19th OCTOBER

European Rugby Cup:

Munster v Perpignan,Thomond Park,3.00

Youth Inter Provincial:

Munster v Leinster,Musgrave Park,1.30

Munster Club League Semi-Final:

Garryowen v Midleton,Dooradoyle,12.00

Dudley Cup:

U.C.D. v U.C.C.,Belfield,2.30

Senior Friendly:

Cork Constitution v Sunday’s Well,Temple Hill,1.00 Dolphin v Clonakilty,Musgrave Park,2.00

Gleeson League:

Presentation v Garryowen,Rathuard,12.00

Under 20 League Division 1:

Corinthians v Buccaneers,Corinthian Park,2.30 Cork Constitution v Bruff,Temple Hill,1.00 Old Crescent v Galwegians,Rosbrien,12.00 Shannon v Garryowen,Coonagh,12.00 U.C.C. v U.C.G.,Mardyke,12.00 U.L. Bohemian v Thomond,University Grounds,12.00 Waterpark v Highfield,Ballinakill,1.00 Young Munster v Sunday’s Well,Clifford Park,1.00

Division 2:

Buccaneers “B” v Ballina,Ericsson Park,2.30 Clonakilty v Muskerry,Shannon Vale,1.00 Clonmel v Youghal,Clonmel,1.00 Kilfeacle v Thurles,Kilfeacle,11.30 Midleton v Cobh Pirates,Towns Park,1.00 Old Christians v Kerry,Rathcooney,2.30 Richmond v Monivea,Richmond Park,1.00

Junior 2 Friendly:

St. Mary’s v Thomond,Corbally,12.30 Old Crescent v Young Munster,Rosbrien,12.00

Schools Senior Friendly:

Midleton College v Rockwell,Midleton,11.30 P.B.C. v Munster “A”,Wilton,11.45

Bowen Shield:

Crescent Comp. v P.B.C.,Dooradoyle,2.30

Under 18 Development League:

Dolphin v Ballincollig,Musgrave Park,11.30

Under 14 Cup:

Crescent Comp. v P.B.C.,Dooradoyle,2.30

SUNDAY 20th OCTOBER

Munster Club League Semi-Final:

Shannon v Thomond,Coonagh,3.00

Heineken Munster Junior Clubs Challenge Cup:

Charleville v Kilfeacle,Charleville,2.30 Skibbereen v Cashel,Skibbereen, 2.30 Cobh Pirates v Nenagh Ormond,Cobh,2.30 Presentation v Muskerry,Rathuard,2.30 Castleisland v Clonmel,Castleisland,2.30 Thurles v Clanwilliam,Thurles,2.30 Bruff v Youghal,Bruff,2.30 Crosshaven v Waterford City,Crosshaven,2.30

Munster Seconds League:

Cork Constitution v Highfield,Temple Hill,3.00 Midleton v Garryowen,Towns Park,3.00 Sunday’s Well v U.C.C., Musgrave Park,3.00 U.L. Bohemian v Young Munster,Annacotty,3.00 O’Neill Cup:Fermoy v Douglas,Fermoy,2.30

Gleeson League:

Kilfeacle v Thurles,Kilfeacle,12.00

Junior 2 League:

Bantry Bay v Crosshaven,Bantry,3.00 Cobh Pirates v Douglas,Cobh,12.00 Dolphin v Cork Constitution,Musgrave Park,12.00 Muskerry v Youghal,Muskerry,3.00 U.C.C. v Bandon,Curaheen Road,12.00

Junior 3 League:

Bandon v Shandon,Bandon,3.00 Charleville v Clonakilty,Charleville,1.00 Highfield v Midleton,Woodleigh Park,1.00 U.C.C. v Sunday’s Well,Curaheen Road,12.00

Junior 4 League:

Ballincollig v Carrigaline,Ballincollig,2.00 Mallow v Fermoy,Mallow,12.30

West Munster League:

Glenbeigh v Listowel,Glenbeigh,3.00 Killorglin v Corca Dhuibhne,Killorglin,3.00 Tralee v Castleisland,Tralee,3.00

Junior Friendly:

Ballincollig v Kanturk,Ballincollig,3.00 Dolphin v Old Christians,Musgrave Park,3.00 Kinsale v Clonakilty,Kinsale,3.00 Newport v Ennis,Newport,2.30

Junior 2 Friendly:

Old Christians v Cork Transport,Rathcooney,1.00 Newcastle West v Bruff,Newcastle West,1.00 Shannon v Kilrush,Coonagh,1.30

IWRFU Division 1:

Clonakilty v Shannon,Clonakilty,1.30 Highfield v Cooke,Woodleigh Park,12.00 U.L. Bohemian v Galwegians,Annacotty,4.00

Division 2:

Clonmel v Kilkenny,Clonmel,2.00 Waterpark v Ashbourne,Ballinakill,2.30

WEDNESDAY 23rd OCTOBER

Schools Inter Provincial:

Munster “A” v Leinster “A”,Musgrave Park,2.30

Colleges League:

College Commerce v Tralee,Farranlea Road,2.30 C.I.T. v Univ. Limerick,Curaheen Road,3.00

 

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

Munster Rugby can confirm that Antoine Frisch will depart for Toulon in the summer after two years at the province. Antoine has been a fantastic...

X