DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Weekend Results 06/10

7th October 2002 By Munster Rugby

Weekend Results 06/10

Shannon, Garryowen and Midleton make sure of their places in the Munster Club League Semi-Finals as the new League scoring system in the Heineken Munster Junior League creates plenty of excitement.

Shannon, Garryowen and Midleton make sure of their places in the Munster Club League Semi-Finals as the new League scoring system in the Heineken Munster Junior League creates plenty of excitement with numerous close games.

Shannon completed their Senior League program with a 21-15 victory over Old Crescent, while Dolphin’s 42-24 defeat of U.L. Bohemian, earn’s Midleton a place in the last four against Garryowen.

Young Munster’s 37-3 win over Cork Constitution has moved them into second place, but Thomond can over take them, if they defeat Sunday’s Well next Saturday in their final game.

Nenagh Ormond collected maximum points in the First Division with a 34-16 home win over Clonmel as First Division new comers St. Senan’s snatch a late win at home to Cobh Pirates.

Results:

Under 21 Inter Provincial Final:

Munster 31 – Connacht 7

3/4th Place U21 Inter Provincial Championship:

Ulster 18 – Leinster 24

Munster Club League:

Old Crescent 15 – Shannon 21 Sunday’s Well 29 – Clonakilty 17 Thomond 21 – Garryowen 23 U.L. Bohemian 24 – Dolphin 42 Young Munster 37 – Cork Constitution 3

Heineken Munster Junior League Division 1:

Castleisland 16 – Richmond 8 Clanwilliam 6 – Kilfeacle 13 Crosshaven 23 – Thurles 20 Nenagh Ormond 34 – Clonmel 16 St. Senan’s 15 – Cobh Pirates 14 Youghal 13 – Bandon 11

Division 2:

Ballincollig 9 – Waterford City 23 Carrick-on-Suir 6 – Ennis 5 Kanturk 13 – St. Mary’s 16 Muskerry 24 – Old Christians 21 Skibbereen 0 – Douglas 8 Tralee 28 – Kinsale 25

Division 3:

Cashel 34 – Presentation 8 Killarney 13 – Galbally 35 Kilrush 8 – Fermoy 27 Mallow 0 – Newport 10 Newcastle West 21 – Dungarvan 18

Munster Seconds League:

Cork Constitution 21 – Waterpark 19 Old Crescent 15 – Garryowen 31 Shannon 5 – Thomond 10 U.L. Bohemian 31 – Dolphin 34 Young Munster 12 – Sunday’s Well 15

Gleeson League:

Nenagh 23 – Kilfeacle 15

Junior 2 League:

Crosshaven 32 – Dolphin 15 Douglas 0 – Muskerry 6

Junior 3 League:

Shandon 18 – Midleton 9

Under 20 Friendly:

Midleton 7 – Cork Constitution 30

Schools Senior Friendly:

P.B.C. 20 – St. Mary’s 8 P.B.C. “B” 12 – St. Mary’s “B”, 7

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

The Munster side has been named for Saturday’s URC Round 14 clash against Vodacom Bulls at Loftus Versfeld (4.05pm Irish time/5.05pm local, live on RTÉ)....

X