DFP Header Area

Share this MunsterRugby.ie page

Avonmore Milk Munster Youths League

13th January 2010 By Munster Rugby

Avonmore Milk Munster Youths League

There is a new era in Munster Youths rugby beginning this weekend with a new format for the Munster Under 19 and Under 17 Leagues which are being sponsored by Avonmore Milk.

In previous seasons the winners of the respective leagues in the four regions met in the semi finals and the winners went on to an All Ireland competition.

This season the top four sides from the various regional leagues are going forward to a new style league which is divided into four sections with a side from each region participating in each section.

The winners from each section will qualify for the semi finals.

The only exception to this is that only two sides qualified from West Munster in the Under 19 League and this allowed a fifth side from East and North Munster to participate.

Due to several postponements three of the South Munster Under 17 quarter finals have yet to be played because of postponements. Highfield are the only qualifiers and it is hoped that these games can go ahead this weekend.

The fixtures are –
AVONMORE MILK MUNSTER UNDER 19 LEAGUE
WEEK ENDING 16th JANUARY

GROUP 1:U.L. Bohemian v Ennis, Sunday 17th January;
Waterpark v Fermoy Saturday 16th January.

GROUP 2:Thomond v Clonmel Sunday 17th January;
Killorglin v Crosshaven Saturday 16th January. OFF

GROUP 3:Highfield v Dungarvan Sunday 17th January;
Kilfeacle v St. Mary’s Saturday 23rd January.

GROUP 4:Castleisland v Sunday’s Well Saturday 16th January ;
Nenagh Ormond v Young Munster Sunday 17th January.

WEEK ENDING 30th JANUARY
GROUP 1:
Ennis v Waterpark;
Fermoy v U.L. Bohemian.

GROUP 2:Crosshaven v Thomond;
Shannon v Clonmel.

GROUP 3:St. Mary’s v Highfield;
Dungarvan v Kilfeacle.

GROUP 4:Nenagh Ormond v Castleisland;
Young Munster v Sunday’s Well.

WEEK ENDING 13th FEBRUARY
GROUP 1:
Waterpark v U.L. Bohemian;
Fermoy v Ennis.

GROUP 2:Thomond v Shannon Crosshaven v Clonmel.

GROUP 3:Highfield v Kilfeacle;
St. Mary’s v Dungarvan.

GROUP 4:Castleisland v Young Munster;
Sunday’s Well v Nenagh Ormond.

AVONMORE MILK MUNSTER UNDER 17 LEAGUE
WEEK ENDING 16th JANUARY
SECTION A:
Highfield v Castleisland Saturday 16th January; OFF
Kilfeacle v U.L. Bohemian Sunday 17th January.

SECTION B:Waterpark v Old Christians/ Cobh Pirates (OFF);
Thomond v Killarney Sunday 17th January.

SECTION C:Garryowen v Dungarvan Sunday 17th January;
Abbeyfeale v Bandon/Sunday’s Well (OFF).

SECTION D:Tralee v Shannon Saturday 16th January;
Charleville/Muskerry v Cashel (OFF).

WEEK ENDING 30th JANUARY
SECTION A:
U.L. Bohemian v Highfield;
Castleisland v Kilfeacle.

SECTION B:Killarney v Waterpark;
Old Christians/Cobh Pirates v Thomond;

SECTION C:Bandon/Sunday’s Well v Garryowen;
Dungarvan v Abbeyfeale.

SECTION D:Cashel v Tralee;
Shannon v Charleville/ Muskerry.

WEEK ENDING 13th FEBRUARY
SECTION A:
Highfield v Kilfeacle;
U.L. Bohemian v Castleisland.

SECTION B:Waterpark v Thomond;
Killarney v Old Christians/ Cobh Pirates.

SECTION C:Garryowen v Abbeyfeale;
Bandon/Sunday’s Well v Dungarvan.

SECTION D:Tralee v Charleville/ Muskerry;
Cashel v Shannon.

The semi finals of both Leagues are fixed for week ending February 27th and the finals are due to be played on week ending March 13th.

The Draw for the Under 19 Semi Finals is winners Group 3 v Group 4, Winners Group 2 v winners Group 1.

The Draw for the Under 17 Semi Finals is winners Section C v Section D, Winners Section B v winners Section A.

Share

DFP – Right Column – HalfPage

Tags

DFP – Right Column – MPU

Related News

Watch our first interview with new Attack Coach Mike Prendergast as he returned to the province this summer from Top 14 side Racing 92, where...

X