No ALT tag specified
Weekend Fixtures
9 September 2005, 8:24 pm
The Three big games of the weekend scheduled for Thomond Park will all have to be switched after vandals cut up the pitch in Thomond Park.
The final games in the Interprovincial series between Munster and Leinster at Under 19 and 21 level have been switched as a result of the vandalism of the pitch at Thomond Park and the Charity Cup Final between Thomond and U.L. Bohemain scheduled for Saturday at the same venue has been postoned..

The Under 21 game will go ahead at Rosbrien with a 5.45 kick off and the Under 19 tie is scheduled for Dooradoyle with a 4.30 start.

The second round of the Transfield Cup will be played on Sunday with four quarter final ties down for decision.

Clanwilliam face arch rivals Kilfeacle in the semi-final of the Mansergh Cup with Thurles awaiting the winners in next week's final.

Tralee and Castleisland meet in the McElligott Cup with the winners taking the trophy. On Saturday evening Castleisland play Corca Dhuibhne in the final of the Galwey-Foley Cup at Tralee and the Dennehy Cup kicks off with eight first round ties.

FIXTURES

FRIDAY 16th SEPTEMBER
Under 21 Interprovincial:Munster v Leinster,Rosbrien,5.45;

Under 19 Interprovincial:Munster v Leinster,Dooradoyle,4.30;

SATURDAY 17th SEPTEMBER
Celtic League:Glasgow Warriors v Munster,Hugenden,7.30;

Cork Charity Cup Semi-Finals:Clonakilty v Cork Constitution,Shannon Vale,2.30 T. Collins);
U.C.C. v Dolphin,Mardyke,2.30 (F. Butler);

Limerick Charity Cup Final:
Thomond v U.L. Bohemian,(POSTPONED)

Senior Friendly:Garryowen v Young Munster,Dooradoyle,1.30;
Old Crescent v Shannon,Rosbrien,1.00;
Sunday's Well v Midleton,Musgrave Park,3.00 (D. O'Flynn);
Waterpark v Highfield,Ballinakill,2.30;

Galwey Foley Cup Final: Castleisland v Corca Dhuibhne,Tralee,6.00 (S.Buckley);

Under 20 League South:Fermoy v Kanturk,Fermoy,12.30 L. Baylor);
Highfield v Sunday's Well,Woodleigh Park,1.30 (R. Coughlin);

Junior Friendly:Clonakilty v Kinsale,Shannon Vale,5.00 (K. Llewellyn);

Junior 2 Friendly:Old Crescent v Shannon,Rosbrien,12.00;
St. Senan's v Richmond,Slattery Park,3.00;

Under 20 Friendly:Garryowen v Blackrock College,Dooradoyle,3.00;
Newcastle West v Bruff,Newcastle West,12.00;
Shannon v Thomond,Coonagh,5.00;

Schools Senior Friendly:C.B.C. v St. Munchin's,Lansdowne,12.00;
C.B.C. B v St. Munchin's B,Lansdowne,12.00;
P.B.C. v Midleton College,Wilton,11.00 (S. Kennedy);

Junior Friendly:C.B.C. B v St. Munchin's B,Lansdowne,12.00;
P.B.C. v Midleton College,Wilton,11.00 (K. Murphy);

Under 16 Trial:
Castletroy College v Munster U16,Annacotty,11.30;

Under 14 Friendly:P.B.C. v Sunday's Well,Wilton,11.00 (K. McHugh);
P.B.C. v Midleton College,Wilton,11.00 (B. Davies);

Womens Friendly:Ballincollig v Highfield,Tanner Park,4.00 (D. McHugh);

SUNDAY 18th SEPTEMBER
Transfield Cup Quarter Finals:Richmond v Abbeyfeale,Richmond Park,2.30;
St. Mary's v Shannon,Corbally,2.30;
St. Senan's v Garryowen,Shannon,2.30;
Thomond v Young Munster,Fitzgerald Park,2.30;

Mansergh Cup Semi Final:Clanwilliam v Kilfeacle,Clanwilliam Park,3.00;

McElligott Cup:Killarney v Abbeyfeale,Killarney,3.00;
Tralee v Castleisland,Tralee,3.00 (C. McTaggart);

Dennehy Cup:Ballincollig v Shandon,Tanner Park, 2.00 (N. Frawley);
Bandon v Old Christians Bandon,1.00 (M. Greene);
Clonakilty v Sunday's Well,Shannon Vale,2.30 (T. Casey);
Cobh Pirates v Cork Constitution,Cobh,12.30 (D. Murphy);
Dolphin v Midleton,Musgrave Park,12.30 (D. Keane);
Highfield v Muskerry,Woodleigh Park,12.00 (P. Purcell);
U.C.C. v Douglas,Curaheen Road,12.00 (J. Geary);
Youghal v Crosshaven,Youghal,12.30 (A. Cavialere);

Kingston Cup:Skibbereen v Bandon,Skibbereen,3.30 (B. Twomey);

Junior Friendly:Ballincollig v Highfield,Tanner Park,3.00 (B. Brunt);
Carrick-on-Suir v Waterford City,Carrick-on-Suir,3.00 (G. English);
Charleville v Old Christians,Charleville,3.00 (J. Horgan);
Crosshaven v Cobh Pirates,Crosshaven,3.00 (H. Booker);
Fermoy v Kanturk,Fermoy,3.00 (S. Curtin);
Midleton v Muskerry,Towns Park,3.00 (D. Browne);
Nenagh Ormond v Presentation,Nenagh,3.00;
Newcastle West v Newport,Newcastle West,3.00;
Sunday's Well v Mallow,Musgrave Park,1.00 (J. Davenport);
Thurles v Cashel,Thurles,3.00;

Junior 2 Friendly:Clanwilliam v Thurles,Clanwilliam Park,12.00;
Cashel v Clonmel,Cashel,1.30;

Junior 4 Friendly:Bandon v Pfizer,Bandon,3.00 (W. O'Connor);

Schools Senior Friendly:
Rockwell v Munster Youths,Rockwell,2.30;

Under 18 League North:Garryowen v U.L. Bohemian,Dooradoyle,11.30;
Young Munster v Ennis,Derryknockane,12.00;
Richmond v Newcastle West,Garryowen Green,12.00;
Thomond v St. Mary's,Fitzgerald Park,12.00;

Under 15 League North:Shannon v St. Mary's,Coonagh,11.30;
Garryowen v U.L. Bohemian,Dooradoyle,11.30;
Young Munster v Newcastle West,Derryknockane,12.00;
Richmond v Ennis,Garryowen Green,12.00;
Bruff v Thomond,Bruff,12.00;
Old Crescent v Newport,Rosbrien,11.30;

TUESDAY 20th SEPTEMBER
Under 20 South League:Cork Constitution v Midleton,Temple Hill,7.30 (T. O'Brien);

WEDNESDAY 21st SEPTEMBER
Schools Senior Friendly:P.B.C. v Rockwell,Wilton,2.30 (O. Trevor);
St. Munchin's v PBC Bray,St. Munchin's 2.30;

Schools Junior Friendly:P.B.C. v Rockwell,Wilton,2.30 (M. Mahon);
St. Munchin's v PBC Bray,St. Munchin's 2.30;

  • Next Match
  • League Table

Team
Pld
W
D
L
Pts
1Leinster Rugby20151474
2Munster Rugby20150568
3Ulster Rugby20140665
4Glasgow Warriors19150464
5Ospreys20121760
6Scarlets20911046
Rabodirect PRO12 TV
© 2014 Content Copyright Munster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM