No ALT tag specified
Weekend Results as weather plays havoc with Junior League program
1 January 2006, 8:22 am
No change at the top of the three Divisions of the All Ireland League, as Clanwilliam booked their place in the Junior League Play Offs
The weather has caused chaos to the Junior rugby program as some vital games had to be postponed, while in the All Ireland League Munster clubs continue to dominate.

Next week's Heineken Munster Junior Clubs Challenge Cup Final between Kanturk and Youghal has had to be postponed to allow yesterday's postponed games to be rescheduled in the First Division of the Heineken Munster Junior League.

In the AIB All Ireland League it was a good day for the Munster clubs with all four winning and now a lot of interest will focus on next week's top of the table clash between Shannon and Cork Constitution at Thomond Park.

In Division Two, Young Munster lost ground after being held by Ballynahinch, while leaders Terenure dealt U.C.C.'s promotion hopes a big blow with a 21-8 victory. Dolphin kept up the pace with a 16-10 win at Malone.

In Division Three, leaders Clonakilty suffered their first defeat when Suttonians defeated them 23-12. Both Bruff and Nenagh Ormond maintained their challenge with victories.

In the Heineken Munster Junior League Clanwilliam have booked their place in the play-offs with a 19-12 victory over Cashel. Kilfeacle can deprive Cashel of a place in the play offs should they win their re-arranged game against Charleville next week.
The other place in the knock out stages is between Kanturk and Skibbereen and these sides will attempt to get their game played next weekend.

Both Mallow and Ballincollig had to postpone their promotion celebrations after both their games were postponed. No date has yet been set for the Mallow v Kinsale and Galbally v Ballincollig ties.

Bantry Bay made their own bit of history by reaching their first ever final with a 16-8 victory over Castleisland in the semi-final of the Junior Two League South and will now face Cork Constitution in next week's decider.

RESULTS:
Celtic League:
Edinburgh Gunners 17,Munster 18;

AIB League Division 1:Ballymena 24,Garryowen 28;
Buccaneers 13,Shannon 21;
Cork Constitution 49,Blackrock College 0;
Dublin University 14,Belfast Harlequins 41;
Dungannon 18,Co. Carlow 13;
Galwegians 13,St. Mary's College 30;
Lansdowne 20,Clontarf 35;
U.L. Bohemian 31,U.C.D. 23;

Division 2:Ballynahinch 17,Young Munster 17;
Barnhall 31,Bective Rangers 20;
D.L.S.P. 17,Thomond 16;
Greystones 68,Midleton 20;
Highfield 23,Waterpark 17;
Malone 10,Dolphin 16;
Old Belvedere 26,Old Crescent 15;
Terenure College 21,U.C.C. 8;

Division 3:Ards 32,Queens University 26;
Bruff 44,Portadown 16;
City of Derry 20,Instonians 22;
Connemara 11,Banbridge 16;
Nenagh Ormond 30,Skerries 15;
Old Wesley 19,Wanderers 29;
Sunday's Well 19,Corinthians 25;
Suttonians 23,Clonakilty 12;

Heineken Munster Junior League Section A:Charleville v Kilfeacle Off;
Clanwilliam 19,Cashel 12;
Fermoy 15,Ennis 29;
St. Senan's 13,Crosshaven 15;

Section B:Abbeyfeale 5,Castleisland 12;
Clonmel 11,Douglas 0;
Kanturk v Skibbereen Off;
Youghal 67,St. Mary's 0;

Section C:Cobh Pirates 33,Tralee 7;
Newport 5,Richmond 29;
Old Christians 15,Bandon 10;
Thurles 5,Muskerry 0;

Division 3:Galbally v Ballincollig Off;
Killarney 17,Dungarvan 5;
Mallow v Kinsale Off;
Newcastle West 5,Carrick-on-Suir 8;
Presentation 0,Waterford City 12;

Munster Seconds League:Sunday's Well 0,Garryowen 27;

Junior 2 League South Semi Finals:Bantry Bay 16,Castleisland 8;
Cork Constitution 29,Cobh Pirates 13;

Junior 3 League:Mallow 10,Fermoy 8;

Kelly Cup:Crosshaven 6,Bandon 17;
Douglas 8,Shandon 22;
Muskerry 5,Youghal 13;

Junior 2 Conference Group A:Highfield ,Ballincollig ;

Group B:Dolphin ,U.C.C. ;

Gleeson Cup:Clonmel v Scariff Off

Under 20 South West Conference Division 2:Waterpark 12,Bandon 15;

Under 18 League South:Ballincollig 15,Cobh Pirates 0;
Dolphin 0,Highfield 74;
Clonakilty 31,Old Christians 12;
Cork Constitution 0,Sunday's Well 14;
Skibbereen 0,Mallow 10;

Under 16 League South A:Fermoy 6,Highfield 14;
Kanturk 20,Youghal 27;
Midleton 14,Cobh Pirates 34;
Muskerry 26,Sunday's Well 5;

Under 16 League South B:Clonakilty 32,Ballincollig 24;
Crosshaven 32,Bandon 0;
Dolphin 31,Highfield B 0;

Under 14 League South A:Cobh Pirates 41,Cork Constitution 7;
Mitchelstown 5,Kanturk 19;
Muskerry 14,Youghal 59;

Under 14 League South B:Ballincollig 29,Clonakilty 28;
Bandon 65,Old Christians 0;
Sunday's Well 56,Kinsale 5;

West Munster Under 18 League:Tralee 15,Abbeyfeale 8;

North Munster Under 16 League:Bruff 21,Scariff 0;
Shannon 29,Ennis 5;

Under 14 League North:Newcastle West 19,Kilrush 0;
Shannon 5,Young Munster 20;

Under 18 Friendly:Shannon 35,Newcastle West 10;

IWRFU CUP:Tralee 38,Highfield 12;

  • Next Match
  • League Table

Team
Pld
W
D
L
Pts
1Leinster Rugby20151474
2Ulster Rugby20140665
3Glasgow Warriors19150464
4Munster Rugby19140563
5Ospreys19111756
6Scarlets1991945
Rabodirect PRO12 TV
© 2014 Content Copyright Munster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM