No ALT tag specified
IRFU Announce AIB League Fixtures
7 July 2006, 12:33 pm
League holder s Shannon begin their defence with a trip to Eaton Park to face Ballymena, while Garryowen travel to face Dungannon.

...AIB League Division 1 Champions - Shannon will be chasing a second 4 in a row this season...

Difficult start for both Shannon and Garryowen in the AIB as they begin their campaigns with away trips to Ulster.

U.L. Bohemian begin their campaign with a home tie against newly promoted Terenure College and Cork Constitution will face last season s beaten finalists Clontarf at Temple Hill. UCD will be away to either Dolphin or Young Munster.

A number of matters are pending arising out of objections and complaints lodged by a few clubs which when determined will identify which of the respective clubs will be participating in Division 1 or Division 2 of the AIB League.

The IRFU regrets the delay in issuing this season s fixture list and for any inconvenience caused to the AIB League clubs as a result of the delay to date arising out of the due process of law being applied.

There are two local derbies in the Second Division. Old Crescent and Thomond will meet at Rosbrien while UCC play new comers Clonakilty at the Mardyke.

Midleton start with a home tie against Suttonians and Highfield face a difficult task away to relegated Co. Carlow.

In Division Three relegated Waterpark face a difficult opening with three of their first four games away to Ulster sides. All the other three Munster sides in this Division all begin with trips to the Northern province.

The full fixture list will be published on the web site, once the Heineken Munster Junior league fixtures are issued.

The fixtures for the Munster clubs in the AIB are -

DIVISION ONE
Sat 14 Oct:
Ballymena v Shannon
Cork Constitution v Clontarf
Dolphin/Y Munster v U.C.D.
Dungannon v Garryowen
U.L. Bohemian v Terenure College

Sat 21 Oct: Belfast Harlequins v Dolphin/Y Munster
Blackrock College v Cork Constitution
Garryowen v Ballymena
Shannon v Buccaneers
U.C.D. v U.L. Bohemian

Sat 28 Oct: Dungannon v Cork Constitution
DU/Galwegians v Shannon
St. Mary's College v Garryowen

Sun 29 Oct: Dolphin/Y Munster v Blackrock College
U.L. Bohemian v Clontarf

Sat 4 Nov: Cork Constitution v Belfast Harlequins
Dungannon v Dolphin/Y Munster
Lansdowne v U.L. Bohemian
Shannon v Garryowen

Sat 2 Dec: Dolphin/Y Munster v Clontarf
Garryowen v Belfast Harlequins
U.L. Bohemian v Cork Constitution

Sun 3 Dec: Shannon v St. Mary's College

Sat 9 Dec:
Ballymena v Dolphin/Y Munster
Garryowen v Lansdowne
St. Mary's College v Cork Constitution
Terenure College v Shannon
U.L. Bohemian v Dungannon

Sat 16 Dec: Buccaneers v Garryowen
U.L. Bohemian v Belfast Harlequins

Sun 17 Dec: Cork Constitution v Shannon
Dolphin/Y Munster v St. Mary's College

Sat 6 Jan:
DU/Galwegians v Dolphin/Y Munster
Garryowen v Cork Constitution
Shannon v Clontarf
St. Mary's College v U.L. Bohemian

Sat 20 Jan: Belfast Harlequins v Shannon
U.C.D. v Garryowen

Sun 21 Jan: Dolphin/Y Munster v Cork Constitution
U.L. Bohemian v Buccaneers

Sat 27 Jan: Ballymena v U.L. Bohemian
Buccaneers v Dolphin/Y Munster
Cork Constitution v DU/Galwegians
Shannon v U.C.D.
Terenure College v Garryowen

Sat 17 Feb: Cork Constitution v Lansdowne
Garryowen v U.L. Bohemian
Shannon v Dungannon
Terenure College v Dolphin/Y Munster

Sat 3 Mar: Buccaneers v Cork Constitution
Dolphin/Y Munster v Garryowen
U.L. Bohemian v Shannon

Sat 24 Mar: Dolphin/Y Munster v U.L. Bohemian
Garryowen v Blackrock College
Shannon v Lansdowne
U.C.D. v Cork Constitution

Sat 7 Apr: Blackrock College v Shannon
Clontarf v Garryowen
Cork Constitution v Terenure College
Lansdowne v Dolphin/Y Munster
U.L. Bohemian v DU/Galwegians

Sat 21 Apr: Blackrock College v U.L. Bohemian
Cork Constitution v Ballymena
Garryowen v DU/Galwegians
Shannon v Dolphin/Y Munster

DIVISION TWO
Sat 14 Oct:
Bective Rangers v Dolphin/Y Munster
Co. Carlow v Highfield
Midleton v Suttonians
Old Crescent v Thomond
U.C.C. v Clonakilty

Sat 21 Oct: Clonakilty v Bective Rangers
D.L.S.P. v Old Crescent
Highfield v Greystones
Suttonians v U.C.C.
Thomond v Midleton
Dolphin/Y Munster v Old Belvedere

Sat 28 Oct: Clonakilty v Suttonians
Midleton v Malone
U.C.C. v Highfield

Sun 29 Oct: Old Crescent v DU/Galwegians
Dolphin/Y Munster v Thomond

Sat 4 Nov:
Barnhall v Dolphin/Y Munster
DU/Galwegians v Clonakilty
Greystones v U.C.C.
Highfield v Thomond
Old Crescent v Midleton

Sat 2 Dec: Clonakilty v Barnhall
D.L.S.P. v Highfield
Midleton v Old Belvedere
Thomond v Malone
U.C.C. v Old Crescent
Dolphin/Y Munster v Co. Carlow

Sat 9 Dec: Co. Carlow v Clonakilty
DU/Galwegians v Thomond
Greystones v Dolphin/Y Munster
Midleton v U.C.C.
Old Belvedere v Highfield
Old Crescent v Bective Rangers

Sat 16 Dec: Bective Rangers v Midleton
Clonakilty v Greystones
D.L.S.P. v DU/Galwegians
Highfield v Malone
Suttonians v Co. Carlow
U.C.C. v Old Belvedere

Sun 17 Dec: Thomond v Barnhall
Dolphin/Y Munster v Old Crescent

Sat 6 Jan: Barnhall v U.C.C.
Co. Carlow v Midleton
Greystones v Old Crescent
Highfield v Clonakilty
Malone v Dolphin/Y Munster
Old Belvedere v Thomond

Sat 20 Jan: Clonakilty v Malone
Midleton v Greystones
Suttonians v Highfield
U.C.C. v Co. Carlow

Sun 21 Jan:
Highfield v Bective Rangers
Malone v U.C.C.
Thomond v Clonakilty

Sat 17 Feb:
Midleton v D.L.S.P.
Old Crescent v Highfield
U.C.C. v Thomond
Dolphin/Y Munster v Clonakilty

Sat 3 Mar:
D.L.S.P. v U.C.C.
Highfield v Midleton
Malone v Old Crescent
Suttonians v Dolphin/Y Munster
Thomond v Bective Rangers

Sat 24 March: Clonakilty v Midleton
Highfield v Barnhall
Suttonians v Old Crescent
Thomond v Greystones
Dolphin/Y Munster v U.C.C.

Sat 7 April:
Co. Carlow v Thomond
DU/Galwegians v Highfield
Midleton v Dolphin/Y Munster
Old Crescent v Clonakilty
U.C.C. v Bective Rangers

DIVISION THREE
Sat 14 Oct:
Ballynahinch v Nenagh Ormond
Banbridge v Sunday's Well
Instonians v Bruff
Queens University v Waterpark

Sat 21 Oct:
Bruff v Banbridge
City of Derry v Waterpark
Nenagh Ormond v Queens University
Sunday's Well v Portadown

Sat 28 Oct:
Corinthians v Sunday's Well
Portadown v Bruff
Waterpark v Nenagh Ormond

Sat 4 Nov:
Ards v Waterpark
Bruff v Corinthians
City of Derry v Nenagh Ormond
Sunday's Well v Wanderers

Sat 2 Dec:
Ballynahinch v Sunday's Well
Nenagh Ormond v Ards
Wanderers v Bruff
Waterpark v Rainey Old Boys

Sat 9 Dec:
Bruff v Ballynahinch
Old Wesley v Waterpark
Rainey Old Boys v Nenagh Ormond
Sunday's Well v Queens University

Sat 16 Dec:
Queens University v Bruff
Waterpark v Sunday's Well

Sun 17 Dec:
Nenagh Ormond v Old Wesley

Sat 6 Jan:
Bruff v Waterpark
Sunday's Well v Nenagh Ormond

Sat 20 Jan:
Ards v Sunday's Well
Waterpark v Connemara

Sun 21 Jan:
Nenagh Ormond v Bruff

Sat 27 Jan:
Bruff v Ards
Connemara v Nenagh Ormond
Instonians v Waterpark
Sunday's Well v Rainey Old Boys

Sat 10 Feb:
Nenagh Ormond v Instonians
Old Wesley v Sunday's Well
Rainey Old Boys v Bruff
Waterpark v Banbridge

Sat 17 Feb:
Banbridge v Nenagh Ormond
Bruff v Old Wesley
City of Derry v Sunday's Well
Portadown v Waterpark

Sat 3 Mar:
Nenagh Ormond v Portadown
Waterpark v Corinthians

Sun 4 Mar:
Sunday's Well v Bruff

Sat 24 Mar:
Bruff v City of Derry
Connemara v Sunday's Well
Corinthians v Nenagh Ormond
Wanderers v Waterpark

Sat 7 Apr:
Bruff v Connemara
Nenagh Ormond v Wanderers
Sunday's Well v Instonians
Waterpark v Ballynahinch

  • Next Match
  • League Table

Team
Pld
W
D
L
Pts
1Leinster Rugby19141469
2Ulster Rugby19140565
3Munster Rugby19140563
4Glasgow Warriors18140460
5Ospreys19111756
6Scarlets1991945
Rabodirect PRO12 TV
© 2014 Content Copyright Munster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM