No ALT tag specified
Results Weekend 14th October
10 October 2006, 4:06 pm
Good day for Munster clubs in First Division of the AIL as Crosshaven defeat Cobh Pirates in the top Junior League game
RESULTS
Magners League:
Munster 10,Edinburgh 21;

AIB League Division 1:Ballymena 11,Shannon 23;
Buccaneers 20,Blackrock College 30;
Cork Constitution 20,Clontarf 10;
Dolphin 24,U.C.D. 17;
Dungannon 23,Garryowen 29;
Galwegians 29,Belfast Harlequins 8;
Lansdowne 34,St. Mary's College 18;
U.L. Bohemian 43,Terenure College 8;

Division 2:Barnhall 16,Malone 15;
Bective Rangers 16,Young Munster 23;
Co. Carlow 13,Highfield 25;
Greystones 27,D.L.S.P. 23;
Midleton 23,Suttonians 26;
Old Belvedere 10,Dublin University 20;
Old Crescent 20,Thomond 10;
U.C.C. 28,Clonakilty 21;

Division 3:Ballynahinch 8,Nenagh Ormond 6;
Banbridge 15,Sunday's Well 10;
Connemara 18,City of Derry 5;
Corinthians 15,Rainey Old Boys 17;
Instonians 23,Bruff 13;
Portadown 0,Old Wesley 32;
Queens University 22,Waterpark 7;
Wanderers 11,Ards 3;

Heineken Munster Junior League
Division 1:
Clonmel 23,Ennis 12;
Cobh Pirates 0,Crosshaven 10;
Kanturk 13,Clanwilliam 26;
Kilfeacle 15,St. Senan's 5;
Thurles 19,Richmond 19;
Youghal 10,Skibbereen 6;

Division 2:Abbeyfeale 11,Tralee 5;
Ballincollig 26,Douglas 27;
Castleisland v Bandon Off ;
Mallow 18,Old Christians 15;
Muskerry 10,Newport 10;

Division 3:Carrick-on-Suir 20,Newcastle West 20;
Charleville 16,Galbally 3;
Dungarvan 5,Killarney 10;
Kinsale 5,Fermoy 3;
Waterford City 19,Presentation 0;

Munster Seconds League Division 1:Dolphin 13,Cork Constitution 22;
Garryowen 38,Bruff 26;
U.L. Bohemian ,Thomond ;

Division 2:Old Crescent 18,Clonakilty 10;

Gleeson League:Bruff 16,Cashel 22;
Clonmel 32,Scariff 5;
Ennis 23,Newcastle West 18;
Garryowen 7,Young Munster 6;
Kilfeacle ,Kilrush ;
Richmond ,U.L. Bohemian ;
Shannon 24,Old Crescent 7;
Thomond ,St. Senan's ;
Thurles ,Clanwilliam ;

Junior 2 League South Section A:Douglas 0,Cobh Pirates 5;
Youghal 15,Ballincolig 25;

Section B:Bandon 7,Dolphin 31;
Highfield 21,Castleisland 24;
Old Christians 10,Cork Constitution 34;

Section C:Bantry Bay 13,Cork Transport 0;
Dunmanway 20,Carrigaline 10;
Shandon 14,Corca Dhuibhne 0;

Junior 3 League South Section A:Bandon 18,Skibbereen 29;
Kinsale v Carrigaline OFF;
U.C.C. 7,Ballincollig 22;

Section B:Mallow 0,Charleville 16;

Tybroughney League:Waterford City ,Carrick-on-Suir
Waterpark v Dungarvan Off;

Under 20 South West Conference Division 1:Bruff 20,Highfield 25;
Cork Constitution 18,Corinthians 5;
Garryowen 9,Buccaneers 29;
Shannon 19,U.L. Bohemian 19;
U.C.C. 0,Galwegians ;

Division 2 North:Abbeyfeale 12,Clonmel 25;
Nenagh Ormond ,Clanwilliam ;
Newcastle West 3,Old Crescent 20;
Thurles 0,Thomond 35;

Division 2 South:Cobh Pirates 13,Midleton 23;
Waterpark 26,Castleisland 11;

Junior Friendly:U.C.C. 17,Sunday's Well 20;

Under 16 League South Section A:Ballincollig 49,Dolphin 0;
Mallow 5,Highfield 24;
Skibbereen 5,Bandon 62;

Section B:Douglas 0,Cork Constitution 26;
Highfield B 0,Kanturk 0;
Midleton 8,Fermoy 24;
Mitchelstown 14,Muskerry 27;
Sunday's Well 41,Youghal 0;

Under 14 League South Section A:Ballincollig 18,Bandon 15;
Kinsale 56,Clonakilty 7;
CBC 41,Cork Constitution 14;

Section B:Cobh Pirates 50,Old Christians 12;
Fermoy 45,Muskerry 12;
Kanturk 17,Mallow 34;

Under 18 Friendly:Bandon 5,Sunday's Well 36;

North Munster Under 15 League:Garryowen ,Richmond ;
Young Munster ,Ennis ;
Shannon ,Newcastle West ;
St. Mary's ,Old Crescent ;
U.L. Bohemian ,Bruff ;

North Munster Under 13 League:
St Senan's ,Bruff ;
Young Munster ,Scariff ;
Garryowen ,Thomond ;
U.L. Bohemian ,St. Mary's ;
Old Crescent ,Ennis ;
Newcastle West ,Garryowen ;

East Munster Under 18 League:
Carrick-on-Suir ,Nenagh Ormond ;
Cashel v Clonmel
Kilfeacle v Clanwilliam
Thurles v Waterford City

East Munster Under 16 League: Clanwilliam v Waterford City
Dungarvan v Nenagh Ormond
Clonmel v Thurles
Waterpark v Kilfeacle

East Munster Under 16 Development League: Carrick-on-Suir v Waterpark
Cashel v Fethard
Roscrea v Galbally

East Munster Under 14 League: Carrick-on-Suir v Nenagh Ormond
Cashel v Clonmel
Kilfeacle v ,Clanwilliam
Thurles v ,Dungarvan,
Waterpark v ,Galbally,


Under 18 Friendly:St. Mary's ,Tralee ;

Under 16 Friendly:Garryowen ,Kilkenny ;

Under 14 Friendly:Ennis ,Garryowen ;
Old Crescent ,U.L. Bohemian ;
Bruff ,U.L. Bohemian ;

IWRFU - Division 1:Ballincollig ,Galwegians ;
Clonakilty ,Cooke ;
Highfield ,Blackrock ;
Shannon ,U.L. Bohemian ;

Division 2:Clonmel ,Clanwilliam ;
Nenagh Ormond ,Youghal ;
Waterpark ,Newbridge ;

  • Next Match
  • League Table

Team
Pld
W
D
L
Pts
1Leinster Rugby20151474
2Ulster Rugby20140665
3Glasgow Warriors19150464
4Munster Rugby19140563
5Ospreys19111756
6Scarlets1991945
Rabodirect PRO12 TV
© 2014 Content Copyright Munster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM