No ALT tag specified
Busy Weekend of League Fixtures
1 January 2006, 8:22 am
The seventh series of games in the AIB All Ireland League are down for decision as are the final series of games in the First Division of the Heineken Munster Junior League.
There is a busy weekend of league games scheduled for this weekend with the final series of games in the First Division of the Heineken Munster Junior down for decision.

In the All Ireland League, the three top clubs will all be hoping to keep the gap with victories. Leaders Shannon are away to Buccaneers, second placed Garryowen travel to Ballymena and Cork Constitution entertain Blackrock at Temple Hill.
In the Second Division the big game is the meeting of Terenure College and U.C.C. at Lakelands Park, while both Young Munster and Dolphin will hope to maintain their challenge with away victories over Ballynahinch and Malone.

Third Division leaders Clonakilty face a difficult tie away to Suttonians while Bruff and Nenagh Ormond should maintain their challenge with home victories over Portadown and Skerries. Sunday's Well are at home to Corinthians in agane that has a 5.00 kick off

Three of the six qualifiers for the Junior League title are known with Cobh Pirates, Thurles and Youghal through to the knock out stages.
The big game is the meeting of Clanwilliam and Cashel with the winners assured of their place in the last six while the losers could miss out, if Kilfeacle defeat Charleville.
The sixth place is between Kanturk and Skibbereen with the West Cork side just needing a point to be assured of their place in the qualifiers.

Both Mallow and Ballincollig will be promoted from the Third Division should they both win. Leaders Mallow are at home to Kinsale and Ballincollig face a difficult task away to Galbally.

FIXTURES
FRIDAY 6th JANUARY
Under 19 Friendly:
Sunday's Well v Belvedere College,Musgrave Park,1.00 (J. Horgan);

East Munster Under 16 Development:Waterford City v Waterpark,Waterford,7.00;

SATURDAY 7th JANUARY
Celtic League:Edinburgh Gunners v Munster,Murrayfield,7.30;

AIB League Division 1:Ballymena v Garryowen,Eaton Park,2.30 (O. Haycock);
Buccaneers v Shannon,Dubarry Park,2.30 (D. Courney);
Cork Constitution v Blackrock College,Temple Hill,2.30 (M. Kilgore);
Dublin University v Belfast Harlequins,College Park,2.30 (L. Colgan);
Dungannon v Co. Carlow,Stevenson Park,2.30 (T. Collins);
Galwegians v St. Mary's College,Crowley Park,2.30;
Lansdowne v Clontarf,Lansdowne Road,2.30;
U.L. Bohemian v U.C.D.,Thomond Park,2.30 (S. McDowell);

Division 2:Ballynahinch v Young Munster,Ballymacarn Park,2.30 (M. Gargan);
Barnhall v Bective Rangers,Parsonstown,2.30 (G.English);
D.L.S.P. v Thomond,Kilternan,2.30 (D. Wilkinson);
Greystones v Midleton,Dr. Hickey Park,2.30 (D. Moloney);
Highfield v Waterpark,Woodleigh Park,2.30 (M. Hermin);
Malone v Dolphin,Gibson Park,2.30 (D. Phillips);
Old Belvedere v Old Crescent,Anglesea Road,2.30 (T. Horkan);
Terenure College v U.C.C.,Lakelands,2.30 (P. Fergusson);

Division 3:Ards v Queens University,Hamilton Park,2.30;
Bruff v Portadown,Kilballyowen Park,2.30 (A. Baird);
City of Derry v Instonians,Judges Road,2.30;
Connemara v Banbridge,Monastery Field,2.30 (R. Coughlin);
Nenagh Ormond v Skerries,New Ormond Park,2.30 (R. Menown);
Old Wesley v Wanderers,Donnybrook,2.30 (D. Browne);
Sunday's Well v Corinthians,Musgrave Park,5.00 (B. Macniece);
Suttonians v Clonakilty,Station Road,2.30 (M. Black);

Under 20 South West Conference Division 2:Kanturk v Midleton,Kanturk,2.30 (B. Kavanagh);
Waterpark v Bandon,Ballinakill,2.30 (G. Hughes);

Schools Junior Friendly:P.B.C. v Terenure College,Wilton,1.00 (N. Frawley);
P.B.C. B v Terenure College B,Wilton,1.30 (W. O'Connor);

Under 16 Trial:North Munster v East Munster

Under 18 League South:Ballincollig v Cobh Pirates,Ballincollig,12.00 (P. O'Brien);
Dolphin v Highfield,Musgrave Park,12.00 (K. Murphy);
Clonakilty v Old Christians,Shannon Vale,11.30 (J. Horgan);
Skibbereen v Mallow,Skibbereen,

Under 18 Development League:Midleton v Fermoy,Towns Park,
Mitchelstown v Bandon,Mitchelstown,

Under 16 League South A:Fermoy v Highfield,Fermoy,
Kanturk v Youghal,Kanturk,12.00;
Midleton v Cobh Pirates Towns Park,
Mitchelstown v P.B.C.,Mitchelstown,
Muskerry v Sunday's Well,Muskerry,12.00 (L. Baylor);

Under 16 League South B:Clonakilty v Ballincollig,Shannon Vale,1.00;
Crosshaven v Bandon,Crosshaven,
Dolphin v Highfield B,Musgrave Park,10.30 (E.O'Neill);
Dunmanway v Cork Constitution,Dunmanway,
Mallow v Kinsale,Mallow,
Skibbereen v Old Christians,Skibbereen,

Under 14 League South A:Cobh Pirates v Cork Constitution,Cobh,
Fermoy v Douglas,Fermoy,
Highfield v C.B.C.,Woodleigh Park,
Midleton v Mallow,Towns Park,
Mitchelstown v Kanturk,Mitchelstown11.00;,
Muskerry v Youghal,Muskerry,12.00;

Under 14 League South B:Ballincollig v Clonakilty,Ballincollig,
Bandon v Old Christians,Bandon,
Dolphin v Dunmanway,Musgrave Park,
P.B.C. v Carrigaline,Wilton,
Skibbereen v Crosshaven,Skibbereen ,
Sunday's Well v Kinsale,Musgrave Park,12.00;

West Munster Under 18 League:Charleville v Corca Dhuibhne,Charleville,
Tralee v Abbeyfeale,Tralee,

West Munster Under 14 League:Charleville v Corca Dhuibhne,Charleville, Tralee v Abbeyfeale,Tralee,

SUNDAY 8th JANUARY
Heineken Munster Junior League Section A:
Charleville v Kilfeacle,Charleville,2.30 (R. Coughlin);
Clanwilliam v Cashel,Clanwilliam Park,2.30 (G. Dunlop);
Fermoy v Ennis,Fermoy,2.30 (B. Twomey);
St. Senan's v Crosshaven,Slattery Park,2.30;

Section B:Abbeyfeale v Castleisland,Abbeyfeale,2.30;
Clonmel v Douglas,Clonmel,2.30 (D. McCormack);
Kanturk v Skibbereen,Kanturk,2.30 (S. Covney);
Youghal v St. Mary's,Youghal,2.30 (A. Cavialere);

Section C:Cobh Pirates v Tralee,Cobh,2.30 (D. Connolly);
Newport v Richmond,Newport,2.30;
Old Christians v Bandon,Rathcooney,2.30 (D. O'Flynn);
Thurles v Muskerry,Thurles,2.30;

Division 3:Galbally v Ballincollig,Galbally,2.30;
Killarney v Dungarvan,Killarney,2.30 (T. Casey);
Mallow v Kinsale,Mallow,2.30 (P. Twomey);
Newcastle West v Carrick-on-Suir,Newcastle West,2.30;
Presentation v Waterford City,Rathuard,2.30;

Junior 2 League South Semi Finals:Bantry Bay v Castleisland,Skibbereen,2.00 (K. Llewellyn);
Cork Constitution v Cobh Pirates,Temple Hill,12.00 (D. Murphy);

Junior 2 Conference:Highfield v Ballincollig,Woodleigh Park,12.00 (G. Long);
Dolphin v U.C.C.,Musgrave Park,12.00 (T. O'Brien);

Junior 3 League:Kanturk v Cork Transport,Kanturk,12.00 (M. Boyce);
Mallow v Fermoy,Mallow,12.00 (S. Johnson);
Bandon v Kinsale,Bandon,2.00 (B. Hannah);
Charleville v Bandon, Charleville,1.00;

Kelly Cup:Crosshaven v Bandon,Crosshaven,12.00 (C. McTaggart);
Douglas v Shandon,Moneygourney,12.00 (J. Geary);
Dunmanway v Old Christians,Dunmanway,2.00 (B. Anglim);
Muskerry v Youghal,Muskerry,2.00 (M. Mahon);
Gleeson Cup:Clonmel v Scariff,Clonmel,2.00 (L. Baylor);

Junior Friendly:Shannon v Highfield,Coonagh,2.00;

East Munster Under 18 League:Clonmel v Clanwilliam,Cashel,11.00 (C. Murphy);
Kilfeacle v Nenagh Ormond,Kilfeacle,11.00;
Waterford City v Cashel,Waterford,11.30 (P. O'Connor);
Waterpark v Thurles,Ballinakill,11.00;

East Munster Under 16 League:Clonmel v Clanwilliam,Clonmel,11.00;,
Kilfeacle v Nenagh Ormond,Kilfeacle,11.00;

East Munster Under 16 Development League:Carrick-on-Suir v Fethatd,Carrick-on-Suir,11.00;

East Munster Under 13 League:Waterpark v Kilfeacle,Ballinakill,11.00;

Under 14 League North:Newcastlewest v Kilrush,Newcastle West,11.45:
UL Bohemian vs Garryowen,Annacotty,11.30:
Old Crescent vs St. Senans,Rosbrien,11.30:
Shannon vs Young Munster,Coonagh,12.00:

Under 16 League North:Shannon v Ennis,Coonagh,11.00;
Young Munster v Newcastlewest,Derryknockane,11.30;
Richmond v UL Bohemian,Garryowen Green,11.30;
Old Crescent v St. Marys,Rosbrien,11.30;
Bruff v Scarriff,Bruff,12.00;
St. Senans v Garryowen,Slattery Park,11.30;

Under 18 League South:Cork Constitution v Sunday's Well,Temple Hill,11.30;

  • Next Match
  • League Table

Team
Pld
W
D
L
Pts
1Leinster Rugby19141469
2Ulster Rugby19140565
3Munster Rugby19140563
4Glasgow Warriors18140460
5Ospreys19111756
6Scarlets1991945
Rabodirect PRO12 TV
© 2014 Content Copyright Munster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM