Cork Constitution, AIL Winners Season 2009-10
Cork Constitution, AIL Winners Season 2009-10
AIL Fixtures Announced
7 July 2010, 12:11 pm
The IRFU have announced the fixtures for the coming season's All Ireland League which will commence on weekend 2nd October.
The league will be the same format as last season with 8 teams in Division 1A and 1B with sixteen teams in Division 2 and Division 3.

However there are changes to promotion and relegation this season.

Next season 2011/2012 will consist of ten sides in Division 1A and 1B and Division 2A and 2B will have 16 sides.

To achieve this at the completion of the league -

The top 2 teams in Division 1B will be promoted to Division 1A.

The bottom side in Division 1A shall play off against the 3rdside in Division 1B.

The four clubs in Division 2 shall be promoted to Division 1B

The bottom side in Division 1B shall play off against the 5thside in Division 2.

The four clubs in Division 3 shall be promoted to Division 2A.

The bottom side in Division 2 shall play off against the 5thside in Division 3

The four provincial qualifying league winners shall qualify to play in Division 2B.

Where play-offs take place the venue shall be that of the higher ranked team.

The All Ireland Cup will be competed for by the winners of the Provincial Cups.

The semi finals will be played on week ending 8thJanuary with the Munster winners at home to the Leinster winners and the Ulster winners will be at home to the Connacht winners.

The All Ireland league Fixtures are -

SATURDAY 2nd OCTOBER
Division 1A:
Blackrock College v Cork Constitution
Dolphin v Shannon
Garryowen v Young Munster
St. Mary's College v Old Belvedere

Division 1B: Buccaneers v Lansdowne
Clontarf v Bruff
U.C.C. v Dungannon
U.L. Bohemian v Galwegians

Division 2: Belfast Harlequins v Thomond
Corinthians v Ballynahinch
Dublin University v Queens University
Midleton v Ballymena
Old Crescent v Clonakilty
Old Wesley v Malone
Terenure College v Bective Rangers
U.C.D. v D.L.S.P.

Division 3: Ards v Naas
Connemara v City of Derry
Nenagh Ormond v Highfield
NUIM Barnhall v Banbridge
Rainey Old Boys v Seapoint
Suttonians v Instonians
Wanderers v Navan

SUNDAY 3rd OCTOBER
Division 3:
Sunday's Well v Greystones

SATURDAY 9th OCTOBER
Division 1A:
Dolphin v Blackrock College
Old Belvedere v Cork Constitution
Shannon v Garryowen
Young Munster v St. Mary's College

Division 1B: Bruff v Buccaneers
Dungannon v U.L. Bohemian
Galwegians v Clontarf
Lansdowne v U.C.C.

Division 2: Ballymena v Old Crescent
Ballynahinch v Terenure College
Bective Rangers v Old Wesley
Clonakilty v Corinthians
D.L.S.P. v Belfast Harlequins
Malone v Dublin University
Queens University v U.C.D.
Thomond v Midleton

Division 3: Banbridge v Connemara
City of Derry v Suttonians
Greystones v NUIM Barnhall
Highfield v Ards
Instonians v Nenagh Ormond
Naas v Rainey Old Boys
Navan v Sunday's Well
Seapoint v Wanderers

SATURDAY 23rd OCTOBER
Division 1A:
Blackrock College v Old Belvedere
Cork Constitution v Young Munster
Garryowen v Dolphin
St. Mary's College v Shannon

Division 1B: Clontarf v Buccaneers
Galwegians v Dungannon
U.C.C. v Bruff
U.L. Bohemian v Lansdowne

Division 2: Ballynahinch v Clonakilty
Bective Rangers v Ballymena
Belfast Harlequins v Dublin University
Corinthians v D.L.S.P.
Midleton v Malone
Old Crescent v Queens University
Terenure College v Thomond

Division 3: Ards v Instonians
City of Derry v Banbridge
Connemara v Greystones
NUIM Barnhall v Navan
Rainey Old Boys v Highfield
Sunday's Well v Seapoint
Suttonians v Nenagh Ormond
Wanderers v Naas

SUNDAY 24th OCTOBER
Division 2:
Old Wesley v U.C.D.

SATURDAY 30th OCTOBER
Division 1A:
Blackrock College v Garryowen
Dolphin v St. Mary's College
Shannon v Cork Constitution
Young Munster v Old Belvedere

Division 1B: Bruff v U.L. Bohemian
Buccaneers v U.C.C.
Dungannon v Clontarf
Lansdowne v Galwegians

Division 2: Ballymena v Ballynahinch
Clonakilty v Old Wesley
D.L.S.P. v Terenure College
Dublin University v Midleton
Malone v Old Crescent
Queens University v Corinthians
Thomond v Bective Rangers
U.C.D. v Belfast Harlequins

Division 3: Banbridge v Suttonians
Greystones v City of Derry
Highfield v Wanderers
Instonians v Rainey Old Boys
Naas v Sunday's Well
Navan v Connemara
Nenagh Ormond v Ards
Seapoint v NUIM Barnhall

SATURDAY 13th NOVEMBER
Division 1A:
Cork Constitution v Dolphin
Old Belvedere v Shannon
St. Mary's College v Garryowen
Young Munster v Blackrock College

Division 1B: Clontarf v U.C.C.
Dungannon v Lansdowne
Galwegians v Bruff
U.L. Bohemian v Buccaneers

Division 2: Ballynahinch v Thomond
Bective Rangers v D.L.S.P.
Belfast Harlequins v Old Wesley
Clonakilty v Ballymena
Corinthians v Malone
Midleton v U.C.D.
Old Crescent v Dublin University
Terenure College v Queens University

Division 3: Ards v Navan
Instonians v Naas
Nenagh Ormond v Seapoint
NUIM Barnhall v Connemara
Rainey Old Boy v Greystones
Sunday's Well v City of Derry
Suttonians v Highfield
Wanderers v Banbridge

SATURDAY 27th NOVEMBER
Division 1A:
Blackrock College v St. Mary's College
Dolphin v Old Belvedere
Garryowen v Cork Constitution
Shannon v Young Munster

Division 1B: Bruff v Dungannon
Buccaneers v Galwegians
Clontarf v Lansdowne
U.C.C. v U.L. Bohemian

Division 2: Belfast Harlequins v Midleton
D.L.S.P. v Ballynahinch
Dublin University v Corinthians
Malone v Terenure College
Old Wesley v Ballymena
Queens University v Bective Rangers
Thomond v Clonakilty
U.C.D. v Old Crescent

Division 3: Banbridge v Sunday's Well
City of Derry v NUIM Barnhall
Connemara v Suttonians
Greystones v Wanderers
Highfield v Instonians
Naas v Nenagh Ormond
Navan v Rainey Old Boys
Seapoint v Ards

SATURDAY 4th DECEMBER
Division 1A:
Cork Constitution v St. Mary's College
Old Belvedere v Garryowen
Shannon v Blackrock College
Young Munster v Dolphin

Division 1B: Dungannon v Buccaneers
Galwegians v U.C.C.
Lansdowne v Bruff
U.L. Bohemian v Clontarf

Division 2: Ballymena v Thomond
Ballynahinch v Queens University
Bective Rangers v Malone
Clonakilty v D.L.S.P.
Corinthians v U.C.D.
Midleton v Old Wesley
Old Crescent v Belfast Harlequins
Terenure College v Dublin University

Division 3: Ards v Rainey Old Boys
Greystones v Suttonians
Highfield v NUIM Barnhall
Instonians v Sunday's Well
Naas v Connemara
Navan v Banbridge
Nenagh Ormond v Wanderers
Seapoint v City of Derry


SATURDAY 29th JANUARY
Division 1A:
Blackrock College v Dolphin
Cork Constitution v Old Belvedere
Garryowen v Shannon
St. Mary's College v Young Munster

Division 1B: Buccaneers v Bruff
Clontarf v Galwegians
U.C.C. v Lansdowne
U.L. Bohemian v Dungannon

Division 2: Belfast Harlequins v Corinthians
D.L.S.P. v Ballymena
Dublin University v Bective Rangers
Malone v Ballynahinch
Midleton v Old Crescent
Old Wesley v Thomond
Queens University v Clonakilty
U.C.D. v Terenure College

Division 3: Banbridge v Greystones
City of Derry v Navan
Connemara v Seapoint
NUIM Barnhall v Naas
Rainey Old Boys v Nenagh Ormond
Sunday's Well v Highfield
Suttonians v Ards
Wanderers v Instonians

SATURDAY 5th FEBRUARY
Division 1A:
Dolphin v Garryowen
Old Belvedere v Blackrock College
Shannon v St. Mary's College
Young Munster v Cork Constitution

Division 1B: Bruff v U.C.C.
Buccaneers v Clontarf
Dungannon v Galwegians
Lansdowne v U.L. Bohemian

Division 2: Ballymena v Queens University
Ballynahinch v Dublin University
Bective Rangers v U.C.D.
Clonakilty v Malone
Corinthians v Midleton
Old Crescent v Old Wesley
Terenure College v Belfast Harlequins
Thomond v D.L.S.P.

Division 3: Banbridge v Rainey Old Boys
City of Derry v Wanderers
Connemara v Sunday's Well
Greystones v Ards
Naas v Highfield
Navan v Nenagh Ormond
NUIM Barnhall v Suttonians
Seapoint v Instonians

SATURDAY 12th FEBRUARY
Division 1A:
Cork Constitution v Shannon
Garryowen v Blackrock College
Old Belvedere v Young Munster
St. Mary's College v Dolphin

Division 1B: Clontarf v Dungannon
Galwegians v Lansdowne
U.C.C. v Buccaneers
U.L. Bohemian v Bruff

Division 2: Belfast Harlequins v Bective Rangers
Dublin University v Clonakilty
Malone v Ballymena
Midleton v Terenure College
Old Crescent v Corinthians
Old Wesley v D.L.S.P.
Queens University v Thomond
U.C.D. v Ballynahinch

Division 3:
Ards v Banbridge
Highfield v Seapoint
Instonians v Navan
Naas v Suttonians
Nenagh Ormond v Greystones
Rainey Old Boys v City of Derry
Sunday's Well v NUIM Barnhall
Wanderers v Connemara

SATURDAY 19th FEBRUARY
Division 1A:
Blackrock College v Young Munster
Dolphin v Cork Constitution
Garryowen v St. Mary's College
Shannon v Old Belvedere

Division 1B: Bruff v Galwegians
Buccaneers v U.L. Bohemian
Lansdowne v Dungannon
U.C.C. v Clontarf

Division 2:
Ballymena v Dublin University
Ballynahinch v Belfast Harlequins
Bective Rangers v Midleton
Clonakilty v U.C.D.
Corinthians v Old Wesley
D.L.S.P. v Queens University
Terenure College v Old Crescent
Thomond v Malone

Division 3: Banbridge v Nenagh Ormond
City of Derry v Ards
Connemara v Rainey Old Boys
Greystones v Instonians
Navan v Highfield
NUIM Barnhall v Wanderers
Seapoint v Naas
Suttonians v Sunday's Well

SATURDAY 26th FEBRUARY
Division 1A:
Cork Constitution v Garryowen
Old Belvedere v Dolphin
St. Mary's College v Blackrock College
Young Munster v Shannon

Division 1B: Dungannon v Bruff
Galwegians v Buccaneers
Lansdowne v Clontarf
U.L. Bohemian v U.C.C.

Division 2: Belfast Harlequins v Clonakilty
Corinthians v Terenure College
Dublin University v Thomond
Malone v D.L.S.P.
Midleton v Ballynahinch
Old Crescent v Bective Rangers
Old Wesley v Queens University
U.C.D. v Ballymena

Division 3: Ards v Connemara
Highfield v Greystones
Instonians v Banbridge
Naas v Navan
Nenagh Ormond v City of Derry
Rainey Old Boys v NUIM Barnhall
Seapoint v Suttonians
Wanderers v Sunday's Well

SATURDAY 26th MARCH
Division 1A:
Blackrock College v Shannon
Garryowen v Old Belvedere
St. Mary's College v Cork Constitution

Division 1B: Bruff v Lansdowne
Buccaneers v Dungannon
Clontarf v U.L. Bohemian
U.C.C. v Galwegians

Division 2: Ballymena v Belfast Harlequins
Ballynahinch v Old Crescent
Bective Rangers v Corinthians
Clonakilty v Midleton
D.L.S.P. v Dublin University
Queens University v Malone
Terenure College v Old Wesley
Thomond v U.C.D.

Division 3:
Banbridge v Highfield
City of Derry v Instonians
Connemara v Nenagh Ormond
Greystones v Naas
Navan v Seapoint
NUIM Barnhall v Ards
Sunday's Well v Rainey Old Boys
Suttonians v Wanderers

SUNDAY 27th MARCH
Division 1A:
Dolphin v Young Munster

SATURDAY 2nd APRIL
Division 1A:
Cork Constitution v Blackrock College
Old Belvedere v St. Mary's College
Shannon v Dolphin
Young Munster v Garryowen

Division 1B: Bruff v Clontarf
Dungannon v U.C.C.
Galwegians v U.L. Bohemian
Lansdowne v Buccaneers

Division 2: Bective Rangers v Ballynahinch
Belfast Harlequins v Queens University
Corinthians v Ballymena
Midleton v D.L.S.P.
Old Crescent v Thomond
Terenure College v Clonakilty
U.C.D. v Malone

Division 3: Ards v Sunday's Well
Highfield v City of Derry
Instonians v Connemara
Naas v Banbridge
Navan v Suttonians
Nenagh Ormond v NUIM Barnhall
Rainey Old Boys v Wanderers
Seapoint v Greystones

SUNDAY 3rd APRIL
Division 2:
Old Wesley v Dublin University

SATURDAY 16th APRIL
Division 1 Semi Finals:


Division 2: Ballymena v Terenure College
Ballynahinch v Old Wesley
Clonakilty v Bective Rangers
D.L.S.P. v Old Crescent
Dublin University v U.C.D.
Malone v Belfast Harlequins
Queens University v Midleton
Thomond v Corinthians

Division 3:
Banbridge v Seapoint
City of Derry v Naas
Connemara v Highfield
Greystones v Navan
NUIM Barnhall v Instonians
Sunday's Well v Nenagh Ormond
Suttonians v Rainey Old Boys
Wanderers v Ards

SATURDAY 30th APRIL
Division 1 Final:
Domestic Game News
MonTueWedThuFriSatSun

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30











19 April 2014
No events scheduled
No ALT tag specified
No ALT tag specified

Fixtures & Results

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Coaches Resource Website

No ALT tag specified
Red Book

Red Book

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Camps

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Coaching Courses

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Referees

© 2014 Content Copyright Munster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM