No ALT tag specified
Barry Murphy returned from injury and played with U.L. Bohemain
Weekend Roundup 24th October
10 October 2010, 1:40 pm
Plenty of action in the All Ireland League and Munster Junior League
Cork Constitution maintained their unbeaten run in Division 1A of the All Ireland League with a 32-19 home win over Young Munster.

Garryowen defeated Dolphin 45-27 at Dooradoyle. The winners scored six tries

Shannon crashed at Templeville Road losing to St. Mary's College 53-0.

In Division 1B U.L. Bohemian defeated Lansdowne 19-9 at Annacotty where Barry Murphy made a return to action and scored one of the home side's four tries.

Bruff recorded their first win with five penalties from Brian Cahill for a 15-13 win over U.C.C. at the Mardyke.

In Division 2 Midleton were the only Munster side to win when they ended Malone's unbeaten run at the Towns Park. Troy Smith scored two tries for the winners.

Old Crescent lost at home to Queen's University 28-20.

Both Thomond and Clonakilty are still pointless. Thomond lost away to Terenure College 25-7 and Ballynahinch defeated Clonakilty 34-8.

Sunday's Well made it three wins from three with a 36-31 victory over unbeaten Seapoint.

Highfield made it a winning trip to Maherafelt with a 23-6 win over Rainey Old Boys.

Suttonians and Nenagh Ormond shared the spoils after a 10-10 draw.

Cashel remain on top of Division 1 of the Munster Junior League after a 41-10 away win over Cobh Pirates.

Crosshaven and Richmond maintained their challenge with big wins over St Senan's 39-7 and Ballincollig 41-7.

The big upset was Waterpark losing away to Thurles 32-7.

Tralee got back to winning ways with a 28-9 home win over Skibbereen.

Old Christians recorded their first win with a 39-8 home win over Kilfeacle and a second half converted try gave Clanwilliam a 13-6 victory over Clonmel.

It is as you were in Division 2 with Galbally and Killarney sharing top spot.

Galbally defeated Youghal under lights on Saturday 18-8 and an injury time try by Brian O'Sullivan earned Killarney an 11-9 away win over St. Mary's.

Kanturk defeated Muskerry 17-11 and a try in each half gave Newcastle West a 10-0 away win over Bandon.

Mallow defeated Ennis 25-22 and Castleisland got into the chasing pack with maximum points from their trip to Charleville.

Kinsale got their first win with a 33-26 home win over Newport.

Scariff are the new leaders in Division 3 after their 27-13 away win over Bantry Bay.

Fermoy defeated Dungarvan 14-10 to move into second place.

Waterford City shared the spoils at home to Abbeyfeale with a Len Power last minute try earning them an 18-18 draw.

Carrick-on-Suir ended Corca Dhuibhne's unbeaten record with a 33-20 home victory.

Presentation made it two wins from two with a late rally giving them a 41-12 away win over Shandon and Killorglin also picked up maximum points following their 31-0 home win over Kilrush.

Cork Constitution retained their Dennehy Cup title at Woodleigh Park with a 13-7 victory over Ballincollig.

RESULTS:

All Ireland League Division 1A:Blackrock College 20,Old Belvedere 29;

Cork Constitution 32,Young Munster 19;

Garryowen 45,Dolphin 27;

St. Mary's College 53,Shannon 0;

Division 1B:Clontarf 25,Buccaneers 15;

Galwegians 25,Dungannon 26;

U.C.C. 13,Bruff 15;

U.L. Bohemian 19,Lansdowne 9;

Division 2:Ballynahinch 34,Clonakilty 8;

Bective Rangers 23,Ballymena 37;

Belfast Harlequins 12,Dublin University 10;

Corinthians 55,D.L.S.P. 15;

Midleton 18,Malone 7;

Old Crescent 20,Queens University 23;

Old Wesley 17,U.C.D. 27;

Terenure College 25,Thomond 7;

Division 3:Ards 12,Instonians 24;

NUIM Barnhall 11,Navan 6;

City of Derry 36,Banbridge 11;

Connemara 13,Greystones 33;

Rainey Old Boys 6,Highfield 23;

Sunday's Well 36,Seapoint 31;

Suttonians 10,Nenagh Ormond 10;

Wanderers 18,Naas 14;

Munster Junior League Division 1:Ballincollig 5,Richmond 41;

Clonmel 6,Clanwilliam 13;

Cobh Pirates 10,Cashel 41;

Crosshaven 39,St. Senan's 7;

Old Christians 39,Kilfeacle 8;

Thurles 32,Waterpark 17;

Tralee 28,Skibbereen 9;

Division 2:Bandon 0,Newcastle West 10;

Charleville 15,Castleisland 27;

Galbally 18,Youghal 8;

Kanturk 17,Muskerry 11;

Kinsale 33,Newport 26;

Mallow 25,Ennis 22;

St. Mary's 9,Killarney 11;

Division 3:Bantry Bay 13,Scariff 28;

Carrick-on-Suir 32,Corca Dhuibhne 20;

Dungarvan 10,Fermoy 14;

Killorglin 31,Kilrush 0;

Shandon 12,Presentation 41;

Waterford City 18,Abbeyfeale 18;

Munster Seconds League North:Old Crescent 10,Garryowen 20;

South:Sunday's Well 33,Midleton 5;

Gleeson League Division 2:Cashel 25,Galbally 5;

Fethard 27,Clanwilliam 13;

Newcastle West 15,Clonmel 24;

Junior 2 League South Section B:Bandon 3,Clonakilty 15;

Dennehy Cup Final:Ballincollig 7,Cork Constitution 13;

Kelly Cup:Carrigaline 5,Mallow 5(aet);

Kanturk 25,Youghal 21;

Muskerry 9,Kinsale 13;

Old Christians 19,Cobh Pirates 23;

Junior 3 League South Section A:Ballincollig 27,Douglas 17;

Bandon 10,U.C.C. 24;

Under 21 South Western Conference Division 1 Section A:Corinthians 17,Garryowen 36;

Highfield 10,Young Munster 13;

Section B:Bruff 0,Shannon 40;

Galwegians 5,Cork Constitution 48;

Waterpark 10,U.L. Bohemian 20;

Avonmore Milk Under 19 League Section A:Garryowen 10,Shannon-St Mary's 10;

Young Munster 19,Bruff 7;

Section B:Thomond 35,St. Senan's 10;

Section D:Highfield 18,Crosshaven 12;,

Tralee 34,Castleisland 7;

Section E:Clonakilty 7,Kinsale 36;

Dunmanway 12,Old Christians 18;

Section F:Douglas 0,Cobh Pirates61;

East Under 17 League Section A:Nenagh Ormond 20,Dungarvan 7;

Section B:Cashel 12,Thurles 14;

North Munster Under 17 League:Kilrush 15,St. Senan's 10;

North Munster Under 14 League:Shannon 47,Kilrush 0;

South Under 17 League Section 1:Bandon 47,Kinsale 0;

Section 2:Midleton 5,Mallow 16;

Section 4:Youghal 22,Highfield 38;

South Under 15 League Section 1:Mallow 25,Fermoy 5;

Old Christians 19,Cork Constitution 31;

Youghal 15,Mitchelstown 15;

Section 2:Clonakilty 25,Douglas 0;

Dunmanway 31,Crosshaven 24;

Highfield 12,Bandon 0;

South Under 13 League:Fermoy 28,Ballincollig 16;

West Under 17 League:Castleisland 0,Killarney 24;

West Under 13 League:Castleisland 24,Killarney 7;

Under 15 Friendly:Tralee 34,Kinsale 3;

Under 14 Friendly:Tralee 17,Kinsale 33;

Womens AIL Division 1:Blackrock 18,Old Belvedere 19;

Cooke 3,Highfield 14;

St. Mary's College 7,Galwegians 10;

Division 2:Ballincollig 26,Clanwilliam 0;

Thurles 5,Portlaoise 12;

Tralee 31,Youghal 13;

Tuam 7,Nenagh Ormond 28;

Young Munster 0,Shannon 12;

Domestic Game News
MonTueWedThuFriSatSun

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30











23 April 2014
No events scheduled
No ALT tag specified
No ALT tag specified

Fixtures & Results

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Coaches Resource Website

No ALT tag specified
Red Book

Red Book

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Camps

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Coaching Courses

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Referees

© 2014 Content Copyright Munster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM