No ALT tag specified
Weekend preview 27th February
2 February 2010, 12:20 pm
It is Cup action that dominates the weekend's program with both semi finals of the ODM Munster Senior Cup down for decision as well as several games in the Munster Junior Cup.
The two semi finals of the ODM Cup are scheduled to go ahead on Saturday.
Holders Cork Constitution play Young Munster at Musgrave Park and the Temple Hill side are expected to field a weakened side because of injury and the unavailabilty of other players.

The other semi final sees Shannon take on U.C.C. at Rosbrien. Shannon will be anxious for a win after last week's big defeat at home to Blackrock College in the AIB All Ireland League and also will be anxious to win back this trophy that they have dominated for so long in the last twenty years.

U.C.C. have been very impressive in recent weeks but look unlikely to gain promotion from Division 1B of the AIL. They will certainly be up for this game and if Shannon do not show a marked improvement an upset is quiet possible.

There are seven games to be decided in the Munster Junior Cup, starting tonight with the meeting of Bruff and Youghal at Kilballyowen Park, kick off 8.00pm. Bruff were very impressive 19-3 winners over Castleisland in the previous round and will be strongly fancied to over come a side that are more concerned with staying in the Second Division.

The big game on Sunday is at the Mardyke when holders U. L. Bohemian travelling to Cork to face U.C.C. With a number of big names already gone from this season's competition, another one will join them after this tie is completed. On current form the visitors look to be the better side and will be fancied to advance after a tough struggle.

Cashel having lost their chance of a third successive league title will now focus on winning the Munster Junior Cup for the first time. Having already defeated Dolphin they will be confident of beating Shannon on their home patch, although the visitors were very impressive in beating Cobh in the last round and will face a difficult task this time.

The leaders of the First Division Richmond travel to Second Division leaders Clanwilliam and while both will be focused on winning their respective league titles, both are likely to give their fringe players a run out and the experience of the First Division side should see them advance.

Galbally entertain Muskerry and the County Limerick side are on an impressive run at the moment. The sides met in an exciting league tie at Ballyanly last week with Galbally taking the points with a last minute injury time penalty. Muskerry having already seen off Garryowen in the last round will be confident of causing another upset.

There is an all First Division clash at Skibbereen when Clonmel make the long journey. Both sides are disappointed with their league form will be looking for an improved performance and a good run in this competition and home advantage could see Skibbereen advance.

The only Third Round tie outstanding is the meeting of Highfield and Old Christians at Woodleigh Park. Highfield were far from impressive in beating Mallow two weeks ago and on current form Old Christians must be fancied to travel to Crosshaven in the next round.

There are four ties in the Munster Junior Plate. Bandon and Corca Dhuibhne meet in a replay at Old Chapel after playing a 15-15 draw two weeks ago and the home side should advance.

Kanturk will fancy their chances at home to Midleton as should Waterpark who entertain Newcastle West at Ballinakill, while Sunday's Well should make their trip to Carrick-on-Suir a winning one.

There are also some crucial Junior League ties down for decision. In the First Division Kilfeacle travel to Thurles and a win for either side will ensure First Division survival for another season.

Likewise in the Second Division the two sides at the foot of the table Ennis and St. Mary's meet at the Clare venue with a defeat for either side probably meaning relegation.

In Division 3A the two sides challenging for the second semi final spot Killarney and Presentation meet at Rathuard with Pres' needing a win to keep in touch with their opponents.

The other two games in this section sees Abbeyfeale at home to Killorglin and Scariff entertain Kilrush in a Clare derby tie.

In Division 3B both sides sharing top spot face difficult away ties from home, with Charleville travelling to Douglas and Mallow visiting Waterford City.

Fermoy two points behind the top two, will fancy their chances of picking up maximum points with a home win over bottom side Shandon.

FIXTURES:
FRIDAY 26th FEBRUARY
Munster Junior Cup:
Bruff v Youghal,Bruff,8.00;

Schools Giles Shield:Colaiste Muire v CBS Sexton St,Newcastle West,1.00;

City Schools Under 15 Cup:Castletroy College v Rockwell,Annacotty,2.30;

East Munster Under 15 League:Carrick-on-Suir v Dungarvan,Carrick-on-Suir,6.30;
Clonmel v Waterpark,Clonmel,7.30;
Kilfeacle v Nenagh Ormond,Kilfeacle,7.30;

SATURDAY 27th FEBRUARY
Six Nations:
England v Ireland,Twickenham,4.00;

AIB League Division 2:Highfield v Terenure College,Woodleigh Park,2.30;

AIB League Division 3:Co Carlow v Queens University,Oak Park,2.00;

ODM Munster Senior Cup Semi Finals:Cork Constitution v Young Munster,Musgrave Park,2.00;
Shannon v U.C.C.,Rosbrien,2.00;

Webb Cup:Newport v Thurles,Newport,2.00;

Gleeson League Play Off:St. Mary's v Kilfeacle,Corbally,2.00;

McInerney Cup:Richmond v Bruff,Garryowen Green,1.00;
Thomond v Garryowen,Fitzgerald Park,2.00;

Junior 2 Friendly:Young Munster v Midland Marauders,Clifford Park,11.45;

Under 21 South Western Conference Division 1A:Bruff v Garryowen,Bruff,1.00;
Dolphin v Cork Constitiution,Musgrave Park,1.00;
U.C.C. v Shannon,Curaheen Road,2.30;

Division 1B:Highfield v Buccaneers,Woodleigh Park,1.30;
Young Munster v Sunday's Well,Clifford Park,1.00;
Corinthians v Galwegians,Corinthian Park,2.30;

Avonmore Milk Munster Under 17 League Semi Finals:Waterpark v Highfield,Ballinakill,11.30;

Under 17 Trials:West Munster v North Munster,Newcastle West,12.00;

South Under 19 Development League Semi Final:Muskerry v Kinsale,Ballyanly,12.00;

South Under 17 League Phase 2 Section A:Douglas v Mallow,Moneygourney,11.00;
Highfield B v Fermoy,Woodleigh Park,11.00;
Kanturk v Skibbereen,Kanturk,12.30;

Section B:Muskerry v Kinsale,Ballyanly,10.45;
Sunday's Well v Midleton,Musgrave Park,11.00;

Section C:Clonakilty v Dolphin,The Vale,11.00;

South Under 15 League:Sunday's Well v Kanturk,Cois Laoi,12,30;

West Under 19 Cup Semi Final:Killorglin v Castleisland,12.00;

Under 19 Friendly:Bandon v Highfield B,Bandon,12.30;
Old Christians v Douglas,Rathcooney,12.00;

Womens Munster Cup Final:Highfield v U.L. Bohemian,Tanner Park,2.30;

Munster Girls Under 19 Development Cup Final:Mallow/Fermoy v Shannon,Fermoy,12.30;

SUNDAY 28th FEBRUARY
Munster Junior Cup:
Cashel v Shannon,Cashel,2.30;
Clanwilliam v Richmond,Clanwilliam Park,2.30;
Galbally v Muskerry,Galbally,2.30;
Highfield v Old Christians,Woodleigh Park,2.30;
Skibbereen v Clonmel,Skibbereen,2.30;
U.C.C. v U.L.Bohemian,Mardyke,2.30;

Munster Junior Plate:Bandon v Corca Dhuibhne,Bandon,2.30;
Carrick-on-Suir v Sunday's Well,Carrick-on-Suir,2.30;
Kanturk v Midleton,Kanturk,2.30;
Waterpark v Newcastle West,Ballinakill,2.30;

Munster Junior League Division 1:Thurles v Kilfeacle,Thurles,2.30;

Division 2:Ennis v St. Mary's,Ennis,2.30;

Division 3 Section A:Abbeyfeale v Killorglin,Abbeyfeale,2.30;
Presentation v Killarney,Rathuard,2.30;
Scariff v Kilrush,Scariff,2.30;

Section B:Douglas v Charleville,Moneygourney,2.30;
Fermoy v Shandon,Fermoy,2.30;
Waterford City v Mallow,Waterford,2.30;

North Munster Seconds League:Young Munster v Thomond,Clifford Park,2.30;

Junior 2 League South:Tralee v Ballincollig,Tralee,2.30;

Mick Barry Cup Group A:Castleisland v Carrigaline,Castleisland,2.30;

Group B:U.C.C. v Kanturk,Curaheen Road,12.00;

George O'Connell Cup:Bantry Bay v Killarney,Bantry,2.30;
Crosshaven v Sunday's Well,Crosshaven,12.00;

Kelly Cup:Cobh Pirates v Kinsale,Cobh,1.00;
Muskerry v Skibbereen,Ballyanly,12.00;

Junior 3 South Group B Semi Finals:Dolphin v Cork Transport,Musgrave Park,12.00;
Fermoy v Shandon,Fermoy,12.00;

Gleeson Cup:Waterford City v Clonmel,Waterford,12.45;

Junior 2 Friendly:Highfield v Old Christians,Woodleigh Park,1.00;

Avonmore Milk Munster Under 19 League Semi Finals:Kilfeacle v Young Munster,Kilfeacle,12.00;
Thomond v Waterpark,Fitzgerald Park,12.30;

Avonmore Milk Munster Under 17 League Semi Final:Garryowen v Cashel,Dooradoyle,12.15;

East Under 17 League:Carrick-on-Suir v Thurles,Carrick-on-Suir,11.00;
Clanwilliam v Fethard,Clanwilliam Park,11.00;
Clonmel v Roscrea,Clonmel,11.00;
Nenagh Ormond v Galbally,Nenagh,11.00;

East Under 15 League Section A:Clonmel v Roscrea,Clonmel,11.00;
Fethard v Carrick-on-Suir,Fethard,11.00;

Section B:Thurles v Galbally,Thurles,11.00;
Roscrea v Clanwilliam,Roscrea,11.00;

East Under 13 League:Dungarvan v Fethard,Dungarvan,11.00;
Kilfeacle v Clonmel,Kilfeacle,11.00;
Nenagh Ormond v Cashel,Nenagh,11.00;

North Under 19 League:St. Mary's v Ennis,Corbally,12.00;

North Under 18 League:Newcastle West v Bruff,Newcastle West,11.30;
U.L. Bohemian v Scariff,Annacotty,12.00;

North Under 16 League:Ballina/Killaloe v St. Senan's,Scariff,11.30;
Ennis v Young Munster,Lees Road,11.00;

North Under 15 League:Bruff v Shannon,Bruff,11.30;
Old Crescent v Richmond,Rosbrien,12.00;

North Under 14 League Semi Final:Old Crescent v U.L. Bohemian Eagles,Rosbrien,11.00;

North Under 13 League Semi Finals:Shannon v U.L. Bohemian,Sharks,Coonagh,11.00;
Young Munster v Garryowen,Derryknockane,11.00;

Womens Ranking Play offs:Thurles v Galbally,Thurles,1.00;
Young Munster v Nenagh Ormond,Derryknockane,2.00;

MONDAY 1st MARCH
Limerick City Schools Under 15 Cup:
Glenstal Abbey v Crescent College,Glenstal,3.00;

WEDNESDAY 3rd MARCH
Avonmore Milk Schools Senior Cup Semi Final:
Rockwell v Castletroy College,Clanwilliam Park,3.00;
Domestic Game News
MonTueWedThuFriSatSun

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30











17 April 2014
No events scheduled
No ALT tag specified
No ALT tag specified

Fixtures & Results

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Coaches Resource Website

No ALT tag specified
Red Book

Red Book

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Camps

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Coaching Courses

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Referees

© 2014 Content Copyright Munster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM