No ALT tag specified
Weekend's Preview
2 February 2009, 12:54 pm
By Leonard Allen
A quite weekend with one AIL game and three Munster Junior Cup games dominating the weekend's program
Old Crescent and Clonakilty meet in an AIB Second Division AIL game at Rosbrien on Sunday. This is a crucial tie to both sides. A win for the home side will see them move to within two points of second place U.C.C. Clonakilty have move moved out of the relegation zone with wins over Belfast Harlequins and Wanderers but they will have it all to do to get the points from this encounter.

The Munster Junior Cup continues this weekend with three fourth round ties down for decision.

In the Munster Junior Cup the tie of the round sees Crosshaven travel to Limerick to take on Richmond. The Limerick side qualified for this encounter following their dramatic comeback against City neighbours Young Munster in the previous round, which they won 18-10, after having been 10-0 in arrears.

The visitors meanwhile are Junior Clubs' Challenge Cup holders and they will meet League champions Cashel in next week's decider, so it is a crucial few days for the Seasiders.

Clonmel and Garryowen have it all to do again as they lock horns in a replay at the South Tipperary venue, following their 22-22 draw at Dooradoyle.

Ennis, following their 13-5 away win over Newport in the last round, entertain U.L. Bohemian, who recorded a narrow 17-15 home win against Junior League champions Cashel last time out.

It is a busy weekend in the Munster Junior Plate, with six ties spread across three rounds.

The pick of the day sees Galbally entertain holders St. Senan's at the South Limerick venue, following their drawn 10-10 second round tie at Jimmy Slattery Park.

In round three, Shannon travel to the Kingdom to take on Killarney and Kinsale have a home tie with St. Mary's, while Young Munster make the short trip to Newport to take on the Tipperary side.

Two teams with contrasting fortunes in the Junior League go head to head at Crageens when Division 3 Section A leaders Castleisland entertain near neighbours Abbeyfeale, who are fighting a relegation battle in Division 2, in their fourth round encounter.

The only other game in round four sees Old Christians entertain Newcastle West at Rathcooney.

In a quiet weekend in the Junior League there will be nothing more than pride at stake at the Spafield in the only game in Division 1 when back to back champions Cashel entertain near neighbours Kilfeacle in the Tipperary derby.

Next week Cashel have an opportunity to collect more silverware as they take on holders Crosshaven in the Munster Junior Club's Challenge Cup final.

In Division 2, Youghal travel to Duhallow to take on Kanturk and following last week's narrow 20-19 home win over Ennis, maximum points are vital for the East Cork side if they are to avoid a second successive relegation.

Bottom side Mallow will have it all to do as they have a tricky home tie against North Cork neighbours Charleville at St. Joseph's Road, while a win for the home side will be a massive boost in their bid to remain in the second tier for another season.

In Division 3 Section A: Kilrush should gain maximum points from their home tie against Banner County neighbours Scariff and put pressure on both Presentation and St. Mary's in their outside bid to join Castleisland in the semi finals.

In the other section of the third tier, Douglas travel to West Waterford to take on bottom side Dungarvan and the Cork side should be expected to pick up maximum points in order to boost their slim promotion aspirations

FIXTURES

SATURDAY 28th FEBRUARY
Six Nations:
Ireland v England,Croke Park,5.30;

AIB League Division 3:Suttonians v Ards,Station Road,1.00;

Gleeson League Semi Final:Cashel v Shannon,Cashel,1.00;

Webb Cup:Thurles v Abbeyfeale,Thurles,2.30;

Under 20 South Western Conference Division 1:Highfield v Shannon,Woodleigh Park,2.30;
U.L. Bohemian v Buccaneers,Annacotty,2.30;
Young Munster v Bruff,Clifford Park,2.30;

Division 2 North:Clanwilliam v Nenagh Ormond,Clanwilliam Park,2.00;
Richmond v Cashel,Richmond Park,2.30;

Division 2 South:Dolphin v Waterpark,Musgrave Park,2.30;

Under 20 Friendly:Midleton v Sunday's Well.Towns Park,12.00;

Under 17 Representative:West Munster v South Munster,Tralee,1.30;

South Under 16 West Cork Cup:Clonakilty v Bandon,Clonakilty,11.30;

West Under 18 Cup:Castleisland v Killarney,Castleisland,12.00;

West Under 14 League Final:Abbeyfeale v Charleville,Tralee,12.00;

Under 18 Friendly:Sunday's Well v Kanturk,Musgrave Park,12.00;

Under 16 Friendly:P.B.C. v Fermoy,Wilton,1.00;

Girls Under 18 League:Bandon v Crosshaven,Bandon,2.00;
Mallow v Thurles,Mallow,1.30;

Girls Under 14 League:Mallow v Carrigaline,Mallow,12.30;

SUNDAY 1st MARCH
AIB League Division 1:
Old Crescent v Clonakilty,Rosbrien,2.30;

Munster Junior Cup:Clonmel v Garryowen,Clonmel,2.30;
Ennis v U.L. Bohemian,Ennis,2.30;
Richmond v Crosshaven,Richmond Park,2.30;

Munster Junior Plate:Castleisland v Abbeyfeale,Castleisland,2.30;
Galbally v St. Senan's,Galbally,2.30;
Killarney v Shannon,Killarney,2.30;
Kinsale v St. Marys,Kinsale,2.30;
Newport v Young Munster,Newport,2.30;
Old Christians v Newcastle West,Rathcooney,2.30;

Munster Junior League Division 1:Cashel v Kilfeacle,Cashel,2.30;

Division 2:Kanturk v Youghal,Kanturk,2.30;
Mallow v Charleville,Mallow,2.30;

Division 3 Section A:Kilrush v Scariff,Kilrush,2.30;

Section B:Dungarvan v Douglas,Dungarvan,2.30;

Munster Seconds League Division 2A:Dolphin v Thomond,Musgrave Park,2.30;
Nenagh Ormond v Sunday's Well,Nenagh,2.30;

Cork County Cup:Muskerry v Midleton,Ballyanly,2.30;

Gleeson League Quarter Final:Clonmel v Garryowen,Clonmel,12.30;

George O'Connell Cup:Clonakilty v Castleisland, The Vale,2.30;

Kelly Cup:Ballincollig v Old Christians,Tanner Park,12.00;
Carrigaline v Muskerry,Moneygourney,12.00;
Cobh Pirates v Bantry Bay,Cobh,2.30;
Crosshaven v Bandon,Crosshaven,12.00;
Skibbereen v Shandon,Skibbereen,2.30;

McCarthy Cup:Fermoy v Charleville,Fermoy,2.30;
Mallow v Kinsale,Mallow,2.30;

Junior 2 Friendly:Corca Dhuibhne v Killorglin,Ballydavid,2.30;

East Under 18 Section A Play Off:Nenagh Ormond v Kilfeacle,Thurles,11.00;

Section B Play Off:Waterford City v Thurles,Clonmel,11.00;

East Under 18 Plate:Clanwilliam v Galbally,Clanwilliam Park,11.00;

East Under 16 Section A Play Off:Waterpark v Kilfeacle,TBC,11.30;

East Under 16 Cup:Nenagh Ormond v Fethard,Nenagh,11.00;

East Under 14 League Section A:Fethard v Carrick-on-Suir,Fethard,11.00;
Thurles v Kilfeacle,Thurles,11.00;
Waterpark v Clanwilliam,Ballinakill,11.00;

North Under 18 League:Old Crescent v Ennis,Rosbrien,11.00;
Shannon v Newcastle West,Coonagh,12.00;
St. Mary's v Bruff,Corbally,11.30;
Young Munster v U.L. Bohemian,Derryknockane,12.00;

North Under 16 League:Balina-Killaloe v St. Senan's,Scariff,12.00;
Bruff v Kilrush,Bruff,11.30;
Newcaste West v Thomond,Newcaste West, 11.30;
Old Crescent v Ennis,Rosbrien,11.00;
Shannon v Newcastle West,Coonagh,12.00;

North Under 14 League:Balina-Killaloe v U.L. Bohemian,Scariff,11.30;
Ennis v Old Crescent,Lee's Road,11.30;
Newcaste West v Shannon,Newcaste West,11.30;
Young Munster v St. Senan's,Derryknockane,11.00;

North Under 13 League:Ennis v Ballina-Killaloe,Lee's Road,12.30'
Garryowen v Young Munster,Dooradoyle,11.30;
Richmond v Shannon,Canal Bank,11.00;

Under 18 Friendly:Garryowen v Richmond,Dooradoyle,11.30;

Under 15 Friendly:U.L. Bohemian v Bruff,Annacotty,11.30;

Women's All Ireland Cup:Highfield v Clonmel,Woodleigh Park,2.00;
U.L. Bohemian v Galwegians,Annacotty,2.00;

Women's All Ireland Plate:Kinsale v Young Munster,Kinsale,12.00;
Shannon v Tralee,Coonagh,2.30;

Women's All Ireland Bowl:Ballincollig v Nenagh Ormond,Tanner Park,2.00;
Waterpark v Youghal,Ballinakill,

Women's All Ireland Shield:Clanwilliam v U.C.C.,Clanwilliam Park,2.00;


WEDNESDAY 4th MARCH
Avonmore Milk Schools Senior Cup Semi Final:
C.B.C. v P.B.C.,Musgrave Park,3.00;

THURSDAY 5th MARCH
Avonmore Milk Schools Senior Cup Semi Final:
St. Munchin's v Rockwell,Clanwilliam,3.00;

Domestic Game News
MonTueWedThuFriSatSun

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30











25 April 2014
No events scheduled
No ALT tag specified
No ALT tag specified

Fixtures & Results

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Coaches Resource Website

No ALT tag specified
Red Book

Red Book

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Camps

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Coaching Courses

No ALT tag specified
No ALT tag specified

Referees

© 2014 Content Copyright Munster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM